MIUI Jelly Bean ROM ATRIX İncelemesi

Egemen

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Doktor
Bu yazımda popüler ROM'lardan biri olan MIUI ROM için bir inceleme yapacağım. Öncelikle birkaç ekran görüntüsü paylaşayım.

2rwIpl8l.png
PJXIPJsl.png
uwX6mG2l.png
dIbzQ1zl.png
FFZEOY9l.png
y8QnL8Jl.png
o1DdLWLl.png
RzQ7Plol.jpg

Öncelikle diğer Jelly Bean ROM'larından oldukça farklı. Diğer Jelly Bean ROM'ları diğerlerine çok benziyor ve aralarında fazla bir fark yok. Ama bu ROM ilk yüklediğiniz andan itibaren farkını hissettiriyor. Diğer Jelly Bean ROM'lardan ayrılan özelliklerinden bahsedelim ;

• Öncelikle Durum Çubuğu oldukça işlevsel hale getirilmiş. Toogles kısmı telefonun birçok ayarını tek dokunuş ile değiştirmenize imkan sağlıyor.
  • Launcher'i diğer JellyBean ROM'lardan biraz farklı. İşlevselliği pek hoşuma gitmediği için Holo Launcher HD'ye döndüm ama tabii ki bu bir tercih meselesi.
  • Aslında bu ROM sizi Google hizmetlerine muhtaç bırakmadan Android'in zevkini çıkarmaya yönlendiriyor. Kendi içinde Cloud Messaging (Diğer MIUI ROM'lu telefonlarla), Sync & Backup, LBE Guard (ROOT yetkisi gerektiren işlemler için sizi uyarıyor. SuperUser'den biraz farklı ama bana göre daha işlevsel), Müzik Çalar (Google Play Music için güzel bir alternatif) gibi birçok ek özellik içeriyor.
  • Dosya yöneticisi diğer ROM'lara göre çok daha işlevsel. (Diğer ROM'lar genelde OI Dosya Yöneticisini kullanıyor.) Diğer dosya yöneticilerinden; Dosya Sıkıştırma (Zip), FTP, MIDRIVE Sync, Dosya türüne göre sınıflandırma (Browse kısmında telefonunuzdaki dosyalar Müzik, Video, Resim, Bluetooth'dan Alınanlar, Belgeler, Zip arşivleri, APK dosyaları ve Favoriler olmak üzere sınıflara ayrılıyor.)
  • Diğer ROM'lardan farklı olan en önemli özelliklerinden biri de bir uygulamayı yüklerken size o programın Riskli ve Normal izinlerini gösteriyor ve bu izinlerden istediğinizi engellemenize imkan sağlıyor. (Tabii ki bazı izinlerin engellenmesi programın işlevini yerine getirmesine engel olacaktır fakat bir programın güvenliğinizi tehdit edecek iznini engellemek isteyebilirsiniz.)
  • İsterseniz durum çubuğuna internet indirme hızınızı gösteren bir araç ekleyebiliyorsunuz. Kimilerine gereksiz gelebilir ama benim hoşuma gitti.

Sonuç olarak diğer ROM'lardan sıkıldıysanız ve bir farklılık arıyorsanız bu ROM tam size göre. Beklentilerinizi karşılıyor ve özellikleriyle diğer rakiplerinden rahatlıkla sıyrılıyor. Bu ROM'u mutlaka denemelisiniz.

İndirme Bağlantısı : MIUIAndroid_Olympus_3.1.25.zip | by Th3Bill for Generic Device

Yükleme ile ilgili birkaç tavsiye ; Th3Bill Bu adresteki yükleme talimatlarınızı izlemenizde fayda var. Full Wipe yapmanız cidden gerekli. Yoksa bazı sıkıntılar çıkıyor. Yükleme sonrasında Google Apps uygulamaları yükleyip yüklememek sizin tercihinize kalmış. Bir de dil ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir nokta var. ROM kendiliğinden İngilizce ve Çince dil seçenekleriyle geliyor. MIUI'nın orijinal sitesinde Translation dosyaları mevcut fakat ben kurmayı başaramadım. (İngilizce olması benim için bir sıkıntı yaratmadığı için çok fazla da uğraşmadım açıkçası) Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı