MMU vs Blok 70 F-16

Henüz üretilmemiş bir uçak için ne kadar mantıklı bir karşılaştırma bilmiyorum ama yeni nesil uçakların radar üstünlükleri gibi şeylerden daha üstün olacaklarını düşünüyorum. Fakat F-16 da kendini kanıtlamış ve çok savaş tecrübesi olan bir uçak.

@Jira hocam bize çok daha detaylı bir açıklama yapar diye düşünüyorum. Kendisi müsait olduğu zaman konuya bakabilir.

Bence F-16'lar eskidi artık. Mesela F-18 Super Hornet'le karşılaştırsak belki kafa kafaya gelebilirler ama uçağın ne kadar iyi olduğuna bağlı. F-18 olmazsa JF-17 veya Eurofighter Typhoon ile karşılaştırılabilir.

Bence F-16'lar eskidi artık. Mesela F-18 Super Hornet'le karşılaştırsak belki kafa kafaya gelebilirler ama uçağın ne kadar iyi olduğuna bağlı. F-18 olmazsa JF-17 veya Eurofighter Typhoon ile karşılaştırılabilir.
F16 F/P ürün hocam. 😂
Her yıl modifiye edilen BMW gibi modernize ediyorlar makineyi, ömrü daha kolay kolay bitmez. 😂

Doğru radar ve muhimmat ikilisine kim sahipse ve düşmanı ilk kim görüp kilitlenirse, büyük avantaj kazanır.

Dogfight konusunda ise nasıl bir performans sergileyeceğini kimse bilemez bana göre. F-16 başarılı bir pilotun elinde ölümcül bir makineye dönüşebilir.

Ancak artık devir elektronik harp devri. Dolayısıyla yeni teknolojileri en iyi takip eden ve en iyi kullanan kazanır.

Henüz olmayan ve üretilmesi de belirsiz olan bir uçakla neredeyse yarım asırdan fazla uçak ureten bir ülkenin uçağını karşılaştırmak büyük hata.

Uçak üretimde. Ayrıca uçağın çevikliğini arkasındaki firma ya da yaşı değil, aviyonikleri ve tasarımı belirler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kağıt üzerinde kıymetli tahminlerinizi merak ediyorum.
Pilotların yetenekleri eşit olursa daha teknolojik olan uçak, daha önce tespit edebileceği için daha avantajlı olacaktır.

F-16 ciddi bir ölüm makinesi ama ondan daha önce bir uçak tarafından fark edilirse avantajsız duruma düşer. O yüzden teknolojik olarak MMU kağıt üzerinde üstün duruyor. Fakat gerçek hayatta baktığımız zaman çok fazla değişken var. En önemlilerinden birisi de pilotun becerisi olacaktır.

Olmayan ve envantere girmesine 15 yıldan fazla olan bir uçağın neyiyle dog fight yaptıracaksın? F-16 ise 50 yıldır üretilen, uçan, birçok savaşa girmiş, defalarca düşürülmüş ve düşürmüş, kendini kanıtlamış, askeri havacılığı geliştirmiş bir uçak.

F-16 Viper ABD'nin ucuz jet arayan müttefikleri için çıkardığı son model, çok rollü bir savaş uçağı. Viper modeliyle birlikte BVR kabiliyeti ve bombardıman kabiliyeti arttı. Dog fight için Block 50 kardeşi tercihimizdir ancak o da BVR kapışmasında AESA radarı olmadığı için bir Viper etmez. Uçağı ne için kaldıracağın, aynı uçağın farklı versiyonlarında bile çok önemli.

F-16 ile aktif olarak uçan uçakları istersen kıyaslayabiliriz. Rafale olur, Gripen olur, Eurofighter olur vs. Ancak ben motor sorunu çözülmemiş SU-57'ye bile SU-57 demem. Zira hakkında söylenenleri motorsuz yapamayacak bir uçağı sanki yapabiliyormuş gibi konuşmaya gerek yok.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı