Mobil Geliştiricilik mi Backend Geliştiricilik mi?

abaka

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar,

Şu anda bir mobil yazılım firmasında Backend geliştirici olarak çalışıyorum. İş olanakları ve imknaları daha iyi olduğunu düşündüğüm için Mart ayında iOS geliştirici pozisyonuna geçmek için 2019 yılında patronla görüşmüştüm. Fakat özel bir bankadan da mobil uygulamaları için Backend geliştirici teklifi geldi.

Şu anda 25 yaşındayım. Daha kariyer basamağının başındayım. Biliyorum ki hangi yolu seçersem kariyerim bundan sonra bu yönde devam edecek.

Yaşım çok geç olmadan da yüsek lisansımı yapmayı çok istiyorum. Bankaya geçersem böyle bir imkanım olmayacak.

Büyük bir bankada hali hazırda kurulu bir sisteme gittiğimiz için Backend geliştirici olarak çalıştığımızda çok gelişebileceğimi düşünmüyorum. Şu andaki firmamda patronumla samimiyetimiz iyi. En azından işten sonra artık işi düşünmüyorum. Bankacılıkta bunun tam olamayacağını düşünüyorum.

Kariyerime sizce iOS geliştirici olarak mı yoksa Backend geliştirici olarak mı devam etmeliyim? 2 haftadır teraziye koyup tartıyorum işin içinden çıkamadım. Lütfen fikirlerinizle bana destekçi olun.

Herkese iyi forumlar.

Aynı konumdayız, şöyle söylemek isterim, iş demek yaşamın kendisi demek, 1 günün gündüzünü çalışarak, gecesini zaten uyuyarak geçiriyoruz, çalışırken ne kadar huzurlu, ne kadar mutlu olabiliyorsan + olan odur. Bu pencereden baktığında hangisi daha ağır basıyorsa ona yönel derim şahsen..

8 senedir sektördeyim, ezile ezile ( :D ) proje yöneticiliğine kadar çıktım, hem çalıştığın tarzda firmada çalıştım (Backend Developer olarak 4.5 yıl) hem de dediğin banka ve kurumsal firmaların işleyişini derinlemesine biliyorum (şu an TR'deki en büyük markalardan birinde çalışıyorum). Kurumsal firmada geliştiricilik kesinlikle tatmin ve kariyer açısından seni istediğin yere götürme konusunda problem olacaktır, genel olarak ne uzar ne kısalırsın bu da bir süre sonra "ne yapıyorum ben" durumuna gelir, ek olarak bankalar ve büyük kurumsal firmalarda yazılım işi o kadar çok departman ile ayrılmıştır ki yapacakların sınırlıdır, birçok güvenlik unsurundan ve çalışanların gevşekliğinden özel firmada 2 saatlik bir iş kurumsallarda 1 hafta 10 gün sürebilir ve bunlar seni çileden çıkartabilir. Sana tavsiyem kesinlikle backend yeteneklerini de kaybetmeden iOS geliştirmeye yönelmen, mevcut şirketinden de "artık iOS'da oldum" dedikten sonra ayrılman, özel bir şirkette de 5 yıldan sonra artık demirbaşlaşmaya ve kendini geliştirmeye kapatmaya başlıyor insan (yapılan işler genel olarak aynı tarz işler ve kullanılan teknolojiler aynı teknolojiler olduğu için, ve konfor alanından çıkmadığın süre uzadıkça da o işten ayrılma ihtimalin seni korkutuyor, daha başarılı olabileceğin işlere geçme ihtimalin zayıflıyor). Senden 5 yaş büyük bir abin olarak ( :D abi deme tabii o kadar kadayıf olmadık) sana tavsiyelerim bu şekilde.

Ben ne yapıyorum dersen, proje yöneticiliği benim için teknik kökenden geldiğimden oldukça kolay ve çocuk oyuncağı bir durum, işimin evime yakın olması sayesinde yollarda saatlerimi kaybetmiyorum ve boş vakitlerimde bol bol outsource iş yapıyorum bu da beni hem kişisel hem kariyer açısından şu an için tatmin ediyor.

8 senedir sektördeyim, ezile ezile ( :D ) proje yöneticiliğine kadar çıktım, hem çalıştığın tarzda firmada çalıştım (Backend Developer olarak 4.5 yıl) hem de dediğin banka ve kurumsal firmaların işleyişini derinlemesine biliyorum (şu an TR'deki en büyük markalardan birinde çalışıyorum). Kurumsal firmada geliştiricilik kesinlikle tatmin ve kariyer açısından seni istediğin yere götürme konusunda problem olacaktır, genel olarak ne uzar ne kısalırsın bu da bir süre sonra "ne yapıyorum ben" durumuna gelir, ek olarak bankalar ve büyük kurumsal firmalarda yazılım işi o kadar çok departman ile ayrılmıştır ki yapacakların sınırlıdır, birçok güvenlik unsurundan ve çalışanların gevşekliğinden özel firmada 2 saatlik bir iş kurumsallarda 1 hafta 10 gün sürebilir ve bunlar seni çileden çıkartabilir. Sana tavsiyem kesinlikle backend yeteneklerini de kaybetmeden iOS geliştirmeye yönelmen, mevcut şirketinden de "artık iOS'da oldum" dedikten sonra ayrılman, özel bir şirkette de 5 yıldan sonra artık demirbaşlaşmaya ve kendini geliştirmeye kapatmaya başlıyor insan (yapılan işler genel olarak aynı tarz işler ve kullanılan teknolojiler aynı teknolojiler olduğu için, ve konfor alanından çıkmadığın süre uzadıkça da o işten ayrılma ihtimalin seni korkutuyor, daha başarılı olabileceğin işlere geçme ihtimalin zayıflıyor). Senden 5 yaş büyük bir abin olarak ( :D abi deme tabii o kadar kadayıf olmadık) sana tavsiyelerim bu şekilde.

Ben ne yapıyorum dersen, proje yöneticiliği benim için teknik kökenden geldiğimden oldukça kolay ve çocuk oyuncağı bir durum, işimin evime yakın olması sayesinde yollarda saatlerimi kaybetmiyorum ve boş vakitlerimde bol bol outsource iş yapıyorum bu da beni hem kişisel hem kariyer açısından şu an için tatmin ediyor.

Abi (pardon :) ) yazdıkların tam benim kafama takılan ve 2 haftadır tarttığım konular. Aslında ben de böyle düşünüyorum. Bankanın bana teklif ettiği yıllık miktar şu anda benim aldığım maaşın 40%'ı. Tabii bir bankanın imkanı ile patron şirketinin imkanlarını kıyaslamak çok doğru olmaz. Kariyerimin ilerleyen dönemlerinde bu rakamları alabilir miyim acaba diye düşünüyorum. Bankanın Çayırova'da ve benim de Ataşehir'de oturmam ve mesai saatlerinin de 9-18 olması biraz sorun gibi görüyorum.

Aslında benim kafamda soru işareti olarak yer alan bir şey var. Ben bundan 10 yıl sonra acaba işim olur mu diye dert ediniyorum. iOS'da çalışırsam ileride iş bulabilir miyim, bunun için backend alannda mı kalmalıyım gibi soru var aklımda. 1 aydır deli gibi kendi kendime düşünüyorum.

Bunlar gibi hangi kariyer alannda potansiyal ve imkan vardır? Bir tavsiyeniz var mı acaba?
Önceki projemde yaklaşık 1,5 yıl çalıştım. O projeden de ayrılma sebebim kendime konfor alanı oluşturmamdı. Kendimi geliştiremediğimi gördüm ve hemen proje değiştirmek istedim.

Aslında ufak ve böyle danışmanlık firmasında daha yolun başındayken çalışmak ve tecrübeyi artırmak daha mantıklı geliyor bana. Mesela gittiğiniz projede şirket ile uyumsuzluk yaşadığınızda patrona değişim talebinde buluşup başka bir projeye geçebiliyorsunuz. Ama diğer türlüsünde istifa etmek gerekiyor.

Şu andaki firmam yazılım danışmanlık firması olduğundan dolayı beni geçici olarak başka bir projeye koydu patron. Şu anda çalıştığım proje de yine özel büyük bir bankanın mobil uygulaması 😁😄 şansa bak ya

Bir bankada bu görevi gördükten sonra kafam iyice karıştı. Sadece sorun çözme ve api endpoint açmayla geçecek bir kariyeri açıkçası istemem.

Son düzenleme:
Bankalar arasinda IT network u olur, X bankasinda calisan birisinin daha sonra Y bankasina gecmesi cok rahat olur. Genelde birbirleri arasinda is degistirir insanlar. O sebeple su anda calistigin yer prestij anlaminda cok bilinen bir yer degilse bankaya girip calisman daha sonra is bulmani cok kolaylastirir.

Ben uzun sure bankada backend developer olarak calistim, artik calismama ragmen hala farkli bankalardan aranip is teklifi aliyorum. Bankalarin IT isleyisi farkli diger firmalardan. Fakat kisisel gelisimine dikkat etmek gerek, cok tek duze ve agir isleyen burokrasileri vardir, kendini gelistirmek istemezsen o seni gelismeye zorlamaz.

Mobil ve Backend'in ikisi de gayet makul. Ben sahsen swift ya da obj-c yerine react / ionic / flutter tarzi her iki platforma da hitap edecek alanlarda kendini gelistirip full-stack olmani tavsiye ederim. Daha genis bir alana hitap ediyor.

Bu kadar deneyimli forumdaşlara bir de şunu sormak istiyorum da :)

2 yıldır firmamda çalışıyorum. Eğer istifa edersem 6 haftalık bir ihbar süresi bulunuyor. Patronumu sıkıntıya düşürmemek için bu 6 haftayı kullanmayı düşünüyorum.

Kullanmadığım 21 gün yıllık izin hakkım bulunuyor. Bu izinleri maddi olarak çıkarken alma şansım var mı acaba?

Bu kadar deneyimli forumdaşlara bir de şunu sormak istiyorum da :)

2 yıldır firmamda çalışıyorum. Eğer istifa edersem 6 haftalık bir ihbar süresi bulunuyor. Patronumu sıkıntıya düşürmemek için bu 6 haftayı kullanmayı düşünüyorum.

Kullanmadığım 21 gün yıllık izin hakkım bulunuyor. Bu izinleri maddi olarak çıkarken alma şansım var mı acaba?

Evet, sana vermek zorundalar bu izinleri.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı