Mobil GTX 1650 GPU kullanımı %20'nin üstüne çıkmıyor

hemşo kamil

Decapat
Daha fazla  
Ekran kartım bütün oyunlarda en düşük veya en yüksek ayarlarda %20'nin üstüne neredeyse hiç çıkmıyor. Bütün ayarları ve seçenekleri denedim. Driverları silip tekrar yükledim, denetim masasında her şeyi harici ekran kartına bağladım. Tek tek oyun ayarlarında dahi seçtim. Format attım, işlemci yetersiz olması imkansız. i5 10300H, 1650'de kesinlikle yetersiz kalamaz.

Bu sorun ben oyundayken ortaya çıktı. Bir gün GTA V de yüksek ayarlarda 70-120 arası FPS alırken, oyun içinde aniden 60 FPS altına düştü ve o günden sonra bir daha yüksek sistem isteyen hiçbir oyunda (vitcher3, PUBG, Apex, Cyberpunk 2077, Assassin's Creed Origins ve Odyssey 30-60 FPS en düşük veya yüksek ayarlarda fark etmeksizin) doğru düzgün performans alamadım. GPU hiçbir oyunda %20'nin üstüne çıkmadı. Bu bilgiyi veriyorum çünkü herkes aynı şeyleri söylüyor "driver, darboğaz, format, NVIDIA Denetim Masası ayarları kısacası aklınıza ilk gelen bütün yolları denedim". Ben hiçbir ayarla oynamamışken böyle bir sorun ortaya çıktı ve tam anlamıyla oyunda çete savaşının ortasındaydım.

Özellikler.
Intel(r) Core(tm) i5-10300H CPU @ 2.50GHz ( +3.5-4.50GHz)
8 GB 2933MHz RAM.
NVIDIA GeForce GTX 1650.
WD NVMe 256 GB M.2 SSD.

Oyun içi değerleri paylaşırsan belki sorunu anlamak mümkün olur. GPU ve CPU frekansı, ısı değerleri, kullanım oranları, RAM kullanımı, FPS gibi tüm detaylara bakmak lazım. Testi cihaz prize takılıyken yapmak lazım.

Hocam laptopu prize takılı oynuyorum güç yönetimi yüksek perfornmansda.
Biraz beklerseniz MSI Afterburner ile size bilgi aktarabilirim fotoğraf ile.
oyuna girip msi afterburneri çalıştırdım ama çalışmadı bende alt r tuşlarına basarak nvidianın kendi göstergesini açtım fpsi göstermemiş ama fps 40 50 arası birde her 10 saniyede bir drop yiyorum 5bfcac68-c63b-46fc-95d6-7f0bda60fcc8.jpg
Hocalarım abilerim kardeşlerim yardım edecek yok mu oyun oynamak için aldım oyun oynayamıyorum GPU CPU kullanımını FPS'ini her şeyini söyledim
Oyun içi değerleri paylaşırsan belki sorunu anlamak mümkün olur. GPU ve CPU frekansı, ısı değerleri, kullanım oranları, RAM kullanımı, FPS gibi tüm detaylara bakmak lazım. Testi cihaz prize takılıyken yapmak lazım.

Dosya Ekleri

• 5bfcac68-c63b-46fc-95d6-7f0bda60fcc8.jpg
    5bfcac68-c63b-46fc-95d6-7f0bda60fcc8.jpg
    57,2 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
Afterburner veya farklı bir program ile özellikle ısı değerleri ve işlemci frekansını görmek gerek. GPU kullanımı neden bu kadar düşük anlamamız lazım. Hatta enerji tüketimlerini dahil etmek de iyi olur.

Discord kullanıyor musunuz oradan konuşsak.
Afterburner veya farklı bir program ile özellikle ısı değerleri ve işlemci frekansını görmek gerek. GPU kullanımı neden bu kadar düşük anlamamız lazım. Hatta enerji tüketimlerini dahil etmek de iyi olur.
Hocam oyna girdim oynadım biraz GPU kullanımı en fazla %67'yi en azda %28 gördüm FPS 70 değil o anda 70e çıkmış normalde araba sürerken 11'e düşüyor. her oyunda böyle en çok gta v de bu olay yaşandığı için gta v den örnek gösterdim

Dosya Ekleri

• 3dad34b0-fd95-481b-b6d8-d88d2b479359.jpg
    3dad34b0-fd95-481b-b6d8-d88d2b479359.jpg
    272,4 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
GTA Online mı, single player modu mu? Witcher 3 hariç bahsettiğin tüm oyunlar için 8 GB üzeri RAM gerekiyor. Bu paylaşımda da RAM kullanımı sınıra dayanmış durumda. RAM detayını devre dışı bırakmak için Witcher 3'te test etmek en doğrusu olur. Sürekli aynı şeyi tekrar etmek istemiyorum ama oyun içi bilgilerde yine eksik var. İşlemci kullanımı ve frekansını görmek gerekiyor. İş yerinde olduğum için farklı bir kanaldan yardımcı olmam mümkün değil.

Anladım hocam yani extradan 8 GB RAM almam gerekiyor değil mi RAM konusu açılmışken benim RAM'imin markası Micron 3200 MHz'lik internette yok Crucial marka RAM'de yok bu 2 RAM markası dışında almak istemiyorum Dual çalışmazlar diye acaba Crucial'ya da Micron marka laptop RAM'lerini nereden bulurum. Bu arada MSI Afterburner üzerinden CPU clocku açtım bir daha oyuna girip test edeceğim ve fotoğrafları size atacağım tekrar teşekkür ederim.

Laptop RAM'i bulmak biraz zahmetli, piyasada daha az var. Aynısından almak sorun çıkma ihtimalini düşürür. Biraz daha pahalıya gelir ama bilgisayarı aldığın firma ile iletişime geçebilirsin eğer bulamazsan. Alırken CL değerinin aynı olmasına dikkat et.

Tamam hocam çok teşekkür ederim bir an önce stok bulup alacağım zaten para biriktiriyordum tekrar teşekkür ederim hayırlı akşamlar hayırlı günler.

Geri
Yukarı