Mobil İnternet ile Canlı Yayın Yapmak

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Turkcell faturasız mobil hat kullanıyorum ve 10GB mobil internet paketim var.
Evimizde VDSL altyapı bile olmadığı için 0.55 Mbps gibi düşük bir Upload hızında kaldık. Ondan dolayı mobil internet ile canlı yayın yapmayı düşünüyorum zira mobil internette yer yer 50 Mbps Upload bile görebiliyorum. Ayrıca 480P 1.5 Mbps bitrate ile yarım saatlik yayın ortalama 350 MB kota harcayacak gibi görünüyor. Fakat şu konularda takıldım:
  • Mobil internet ile canlı yayın yaparken yayın kalitesinde ciddi sorunlar olur mu? Takılma, donma gibi.
  • Eğer mobil internet ile canlı yayın olmaz diyorsanız başka bir öneriniz var mı? (0.55 Mbps Upload hızına sahip ADSL hattan umudumu kestim)
Yayın yapacağım oyun Online oyun olmayacak. Modlu Minecraft canlı yayını yapmayı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yayını işe dönüştüreceksen ailenle konuş bölgende daha yüksek upload hızı alabileceğin başka bir abonelik ya da Turkcell superbox al. Bu imkanlarada sahip değilsen videolar çekip youtube'a yüklemeler yapabilirsin. bu upload ile hem kalite kötü oluyor hem diğer interneti kullandığın yerlerde aksamalar oluyor hem de yayında kesilmeler yaşanabiliyor. 10gb internet paken çok dayanmaz ortalama 480p'lik 2 saatlik bir film 800-900mb arası yiyor.

Yayını işe dönüştüreceksen ailenle konuş bölgende daha yüksek upload hızı alabileceğin başka bir abonelik ya da Turkcell superbox al. Bu imkanlarada sahip değilsen videolar çekip youtube'a yüklemeler yapabilirsin. bu upload ile hem kalite kötü oluyor hem diğer interneti kullandığın yerlerde aksamalar oluyor hem de yayında kesilmeler yaşanabiliyor. 10gb internet paken çok dayanmaz ortalama 480p'lik 2 saatlik bir film 800-900mb arası yiyor.
Maalesef Superbox hariç daha yüksek Upload alabileceğim hiçbir hizmet yok. Sadece TT altyapısı var ve oldukça da vasat durumda. Ki Superbox da oldukça pahalı (ayda 179TL). Aslında ailemle anlaşmaya çalışabilirim ama sırf canlı yayın yapacağım diye aileme ayda 180 TL'lik bir yük bindirmek de istemiyorum.
Ayrıca aslında asıl amacım haftada en fazla 3-4 kere 1 saatlik canlı yayın yapmak olduğu için paketim yine dayanabilir diye düşünüyorum.
Bu arada sistemimi de yazayım, zira sistemim de yayın yapmak için yeterli olur mu bilemiyorum.
  • i5 3570K 4GHz OC
  • ASUS P8Z77-V LX
  • G.Skill Ares 2x4GB DDR3-2133 CL10
  • MSI GTX 960 Gaming 2G
  • Samsung 840 Evo 120GB
  • Kingston UV400 240GB
  • Xigmatek Asgard Pro
  • Xigmatek XCP-A600

Bu sistemle senin için en makul olan youtube'a video atmak olur. Tavsiyem edit yapmayı öğrenip programları yükle ve özel içerik üret. İnanıyorum ki çok güzel şeyler çıkartacaksın.🤩

Yayında çok drop olacağını düşünüyorum. Arkadaşın dediği gibi YouTube işine girmek daha mantıklı. Hem sağlam bir bilgisayarın var montaj için.

Yayında çok drop olacağını düşünüyorum. Arkadaşın dediği gibi YouTube işine girmek daha mantıklı. Hem sağlam bir bilgisayarın var montaj için.
Zaten YouTube işindeyim ve pek umudum olmasa da acaba canlı yayın olur mu diyordum kendi kendime. Zaten sanırım dediğiniz gibi sistem de önemli. Mesela atıyorum sadece 500 Mbps Upload yeterli değil, sistem de gerekiyor. O zaman YouTube işine devam etmek daha iyi benim için.
Cevabınız için teşekkürler.

Benim bildiğim çift PC yaparsan (ki bahsetiğim elgatosuz yanı capture Card'siz) yayın yapabilirsin fakat yine internet faktörü giriyor işin içine eğer yayınında laptop falan varsa OBS'lerin ndi diye özelikleri var YouTube'da videoları var o zaman yayın yapabilirsin bence
bence ikisinide dene derim

Merhaba arkadaşlar. Turkcell faturasız mobil hat kullanıyorum ve 10GB mobil internet paketim var.
Evimizde VDSL altyapı bile olmadığı için 0.55 Mbps gibi düşük bir Upload hızında kaldık. Ondan dolayı mobil internet ile canlı yayın yapmayı düşünüyorum zira mobil internette yer yer 50 Mbps Upload bile görebiliyorum. Ayrıca 480P 1.5 Mbps bitrate ile yarım saatlik yayın ortalama 350 MB kota harcayacak gibi görünüyor. Fakat şu konularda takıldım:
  • Mobil internet ile canlı yayın yaparken yayın kalitesinde ciddi sorunlar olur mu? Takılma, donma gibi.
  • Eğer mobil internet ile canlı yayın olmaz diyorsanız başka bir öneriniz var mı? (0.55 Mbps Upload hızına sahip ADSL hattan umudumu kestim)
Yayın yapacağım oyun Online oyun olmayacak. Modlu Minecraft canlı yayını yapmayı düşünüyorum.
denedinmi ne kadar yiyor

Yeni konular

Geri
Yukarı