Mobil oto temizleme şirketi kurmak nasıl bir fikir?

ahmetyuksel5

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Benim aklımda bir iş fikri var. konuyu açıp açmama konusunda tereddütte kaldım, Türkiye'de örneği yok ve fikri başkaları da kopyalar diye ancak dünyada kopyalanmış nice iş var bu da kopyalansa sorun olmaz diye düşündüm. Sonuçta iyi olan firmalar ayakta kalır.

Oto temizleme konusunda şöyle bir eksiklik görüyorum: Mesela aracınızı temizletmek istiyorsunuz ancak fırsat bulamadığınız için oto yıkamacıya gidemiyorsunuz veya fırsat bulsanız bile gidip orada 30-45 dakika beklemek istemiyorsunuz.

Her şeyin ayağımıza kadar geldiği şu dönemde oto temizlemeci de ayağımıza gelse nasıl olur? Yıkamacı demiyorum, temizlemeci olacak yani personelin yanında taşıdığı taşınabilir süpürge ve güçlü emici mikrofiber bezler ile aracın temizliği yapılacak.
Yerinde gidip koltuk temizliği vs yapan temizlik şirketleri var ancak benim kastım bu değil, otonun genel temizliği olacak ancak foşur foşur basınçlı suyla yıkamadan.

Aşılmayı bekleyen sorunlar:
  • Müşteri anahtarı teslim ederken güvenecek mi?
  • Yanımda bu kadar malzeme taşımak sorun olacak mı?
  • Geleneksel yöntemlere kıyasla daha temiz olmayacak.
  • Daha uygun fiyat verebilmem biraz zor.
  • Alınan randevular birbirine yakın olacak mı?
  • Personel birden iş bırakırsa ne olacak?

Siz olsanız bu şekilde araç temizletir misiniz? Yıkıcı eleştirilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar,

Benim aklımda bir iş fikri var. konuyu açıp açmama konusunda tereddütte kaldım, Türkiye'de örneği yok ve fikri başkaları da kopyalar diye ancak dünyada kopyalanmış nice iş var bu da kopyalansa sorun olmaz diye düşündüm. Sonuçta iyi olan firmalar ayakta kalır.

Oto temizleme konusunda şöyle bir eksiklik görüyorum: Mesela aracınızı temizletmek istiyorsunuz ancak fırsat bulamadığınız için oto yıkamacıya gidemiyorsunuz veya fırsat bulsanız bile gidip orada 30-45 dakika beklemek istemiyorsunuz.

Her şeyin ayağımıza kadar geldiği şu dönemde oto temizlemeci de ayağımıza gelse nasıl olur? Yıkamacı demiyorum, temizlemeci olacak yani personelin yanında taşıdığı taşınabilir süpürge ve güçlü emici mikrofiber bezler ile aracın temizliği yapılacak.
Yerinde gidip koltuk temizliği vs yapan temizlik şirketleri var ancak benim kastım bu değil, otonun genel temizliği olacak ancak foşur foşur basınçlı suyla yıkamadan.

Siz olsanız bu şekilde araç temizletir misiniz? Yıkıcı eleştirilerinizi bekliyorum.
Eğer makul bir fiyata indirirseniz neden olmasın? Çok mantıklı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok iyi bir fikir.
1- "Mobil" olacağınız için müşterinin evinin önünde temizlik yapılır büyük ihtimalle. İsterse/güvenemiyorsa, başında bekleyebilir aracının.

2- Doblo veya Ducato (su da lazım olacak, onun için de depo lazım olacak, bunun için de büyük bir araca ihtiyacınız olacak) gibi bir araç filosuna sahip olursanız, sorun olacağını sanmam.

3- Kaliteli malzemelerle çok iyi bir temizlik yapabilirsiniz.

4- Fiyat işine yapabilecek bir şey yok.

5- Araç başı bir saat verirsiniz, mesela 1 veya 1.5 saat, randevuları ona göre yaparsınız.

6- En büyük sorun bu olabilir. Ancak bir eleman işten çıkarsa yenisini bulmanız zor olmayacaktır diye düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
oto parlat temizleme şirketini kuran arkadaşın videosunu izledim, sanırım daha sonra kendisi bir temizlik şirketi (yeşil temizlik ) de kurmuş. bence piyasa bozucu inovatif fikirlere girmek için geçim derdinizden biraz arınmak gerek yeni işinde başarılar ne diyelim

Merhaba arkadaşlar,

Çok iyi bir fikir. Randevulu şekilde ayarlarsanız sorun olmaz. Taşınabilir süpürge olarak, kablosuz süpürge kullanmalısınız ama. Dyson bu konuda öncüdür belki bilirsiniz. Personeli hiç dert etmeyin. Hemen bıraksa bile yerine yenisi çok rahat bulunur. Araç olarak da Doblo tipi bir ticari araç olabilir.

Tek sorun, reklam/pazarlama. İstanbul'da yaşıyorsanız ulusal kanallara reklam vererek, sosyal medyada isminizi duyurarak büyüyebilirsiniz.

Bu arada bu işi büyük düşünüyorsanız mutlaka sizin ekibinizden başka birkaç çalışan daha olmalı. Her grup iki kişiden oluşsun diyelim. En az 10 tane grup ile anlaşın bence. Getir'de 40 tane kuryeyle başlamıştı sanırım.

İşe alırken de şirket kuracağınızı ve belli bir hisse tahsis edeceğinizi söylerseniz iş bitebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı