Mobil oyun sektöründe para var mı?

KomoG2M

Centipat
Daha fazla  
İndie oyun yapımcısı olmak istiyorum. Unity ile uğraşıyorum. Unity 2D ve pixel arti çok iyi şekilde biliyorum. 3D bilmiyorum. Bu işte para var mı, zamanımı boşa harcamak istemiyorum PS5 ve psvr2 almak istiyorum bunları alacak kadar para kazanabilir miyim yoksa kazandığım para 300u geçmez mi? Dediğim gibi zamanımı boşa harcamak istemiyorum. Bu işi denemiş başarılı olmuş ya da olamamış kişilerin deneyimini paylaşmasını da isterim ona göre bu işe başlayacağım. Teşekkürler.

Bana cok para varmis gibi geliyor ama deneyimim yok bu konuda. Surekli reklam izletiyor, her yerde oynanabiliyor. Teoride iyi para kazandirmasi lazim.

Deneyimim yok ama büyük ihtimal araya bir kaç reklam sıkıştırırsanız para vardır. Çünkü artık mobil oyun sektöründe her oyun neredeyse reklamlı ve para için yapılan basit çocuk oyunları. Bi de oyunun ilgi çekici olması lazım.

İndie oyun yapımcısı olmak istiyorum. Unity ile uğraşıyorum. Unity 2D ve pixel arti çok iyi şekilde biliyorum. 3D bilmiyorum. Bu işte para var mı, zamanımı boşa harcamak istemiyorum PS5 ve psvr2 almak istiyorum bunları alacak kadar para kazanabilir miyim yoksa kazandığım para 300u geçmez mi? Dediğim gibi zamanımı boşa harcamak istemiyorum. Bu işi denemiş başarılı olmuş ya da olamamış kişilerin deneyimini paylaşmasını da isterim ona göre bu işe başlayacağım. Teşekkürler.

Mobil oyun sektöründe 3 şekilde para kazanılabilir. 1.si hypercasual oyunlar 2.si büyük çaplı oyunlar(ve bu oyunları tek kişi yapamaz bütçe gerekiyor) 3.sü de 11-13 yaş aralığını yani ergenleri kendine çekebilecek oyunlar. Hypercasual oyun yapmak çok zor değil yazılım kısımları çok kolay fakat biraz modelleme ve tasarım istiyor.

Anladim teşekkürler. Deneyimi olan baska Technopatli varsa deneyimini paylaşırsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kaç şekilde para kazanabilirsin
1- Oyunu kendin yayınlayıp oyundan para kazanmak. (Oyun içi satış ve reklam izlenmeleri sayesinde)
2- Freelance çalışarak ücret karşılığı başkalarına oyun yapmak.
3- Bir şirkete girip oyun geliştirici olarak çalışarak.
Ek olarak youtubeye oyun geliştirmeyle alakalı içerik ücreterek de para kazanabilirsin.
Ama hiç biri kazanacaksın anlamına gelmiyor hepsinin eksileri var. Eksilerinden bahsetmek gerekirse

1. için dünyanın en iyi oyununu da yapsan hiç kimse oynamayabilir. Oyun yapmak bu işin %50 si oyunun tutması için oyunun marketingini de çok güzel yapman gerek ve bunun için de iyi bir bütçen olması gerek. Günde binlerce mobil oyun yayınlanıyor ve çoğunluğunu kimse oynamıyor bile. Yani 1. den para kazanman için çok güzel bir oyunun (ses efektleriyle, görseliyle vs) olursa ve marketing kısmını da çok iyi yaparsan biraz da şansın olursa iyi paralar kazanabilirsin. Eğer marketingi iyi yapamayacağını düşünüyorsan ve buna ayıracak bütçen yoksa publisherlerle anlaşıp onlara paslayabilirsin bu alanı. Ancak onlara da günde binlerce güzel oyun teklifi gidiyor yani oyunun onlardan daha iyi olmalı ki seni seçsinler. Kısacası 1. kısım biraz şans ve bütçe işi.

2. En rahat buradan para kazanırsın ama başlarda müşteri bulman biraz zor olur ve düşük ücretlere çalışırsın.

3. Bana göre en iyi seçenek bu. Hem iyi bir maaş alırsın hem takım çalışmasını öğrenirsin hem kendini tek başına yapabileceğinden çok daha fazla geliştirirsin. Hemde sektörün içinde olursun publisherlerle direk iletişimin olur kendi oyununu da çok daha kolay yayınlayabilirsin. Ama bunun da eksisi çok iyi bilmediğin sürece kimse seni işe almaz. Hatta çoğu şirket için sadece oyun yapmayı bilmekte yeterli olmuyor.

Yorumu yazdıktan sonra fark ettim sanırım PS5 almak için bu işi öğrenmek istiyorsun. 0 bilgin olduğunu varsayarak para kazanmaya başlaman için minimum aylar gerekir ki o da çok küçük miktarlar olacaktır yani sırf PS5 almak için istiyorsan normal bir işe girmen daha mantıklı olur.

0 bilgin olduğunu varsayarak para kazanmaya başlaman için minimum aylar gerekir ki o da çok küçük miktarlar olacaktır yani sırf PS5 almak için istiyorsan normal bir işe girmen daha mantıklı olur.
10. sınıfım, işe giremem bide 6 aydir unity öğreniyorum yani biliyorum sadece merak ettim para varmi diye çünkü zamanimi bosa harcamak istemiyorum. onun yerine ders çalışırım ama eğer birşeyler basarabilceksem tabiki yapmak isterim mobil oyun. anladığım kadariyla çok zor tek başına mükemmel oyun yapıp para kazanmak. birkaç "mobil oyunumdan ne kadar kazandim" adlı video izledim ve genelde hepsi 500tlyi geçmemiş. sanırım genel olarak böyle. ama sizce denemeye değer mi yine de bir şekilde 10k tl'yi gecme ihtimali varmi

10. sınıfım, işe giremem bide 6 aydir unity öğreniyorum yani biliyorum sadece merak ettim para varmi diye çünkü zamanimi bosa harcamak istemiyorum. onun yerine ders çalışırım ama eğer birşeyler basarabilceksem tabiki yapmak isterim mobil oyun. anladığım kadariyla çok zor tek başına mükemmel oyun yapıp para kazanmak. birkaç "mobil oyunumdan ne kadar kazandim" adlı video izledim ve genelde hepsi 500tlyi geçmemiş. sanırım genel olarak böyle. ama sizce denemeye değer mi yine de bir şekilde 10k tl'yi gecme ihtimali varmi
Dediğim gibi marketingle (oyunu pazarlama, reklamını yapma) ile alakalı. Kazanacağın paranın sınırı yok. Mesela çok dandik bilen birinin 2 günde yapabileceği her yeri reklam dolu dandik oyunlara milyonlarca dolar reklam yapıp milyonlarca dolar para kazanıyorlar. Burada kilit nokta oyunu insanlara gösterip indirtebilmek.

Dediğim gibi marketingle (oyunu pazarlama, reklamını yapma) ile alakalı. Kazanacağın paranın sınırı yok. Mesela çok dandik bilen birinin 2 günde yapabileceği her yeri reklam dolu dandik oyunlara milyonlarca dolar reklam yapıp milyonlarca dolar para kazanıyorlar. Burada kilit nokta oyunu insanlara gösterip indirtebilmek.
ne kadar bütçe lazim? 500tl yeter mi mesela

Geri
Yukarı