Mobil oyun yapmak için hangi programlama dilini gerekiyor?

Mhmtx

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bir oyun gördüm ve beğendim. Bu oyun üzerine aklıma birkaç fikir geldi ve bayağı basit bir oyun aslında. Tamamen grafiksiz yani düz bir ekranda olan oyun gibi düşünebiliriz. Idle oyunu desek daha doğru olur. Ekmek üretiriz satarız fiyatını arttırabiliriz. Sonra simit gibi bir şeyi açarız. Tabii bunlar tamamen verdiğim örnekler. Bunlar market bölümünün özelliği iken hem de meydan gibi bir sekme düşünün dükkanın reklamını yapıyorsunuz günlük şans oranınıza göre %10, 20, 30 gibi daha fazla müşteri geliyor ve satın alım artıyor. Yukarıda yazmayı unutmuşum ürünler üretiliyor ancak müşteri gelme gibi bir olay da eklemek istiyorum. Projenin kaba taslağı bu. Yazım bayağı uzun olduysa kusura bakmayın. Böyle bir mobil oyunu yapmak için hangi programlama dilini öğrenmeliyim? Kendim çok az C# biliyorum ancak oyun yapabilecek kadar değil. Kolay olduğu için bu tarz bir oyunu Python ile mobilde yapabilir miyim hiç bilgim yok. Eğer Python veya Godot ile yapılabilir derseniz web site oyunu gibi de olabilir. Amaç başkasının eğlenmesi değil kendim için yapmak istiyorum tabii düzgün bir oyun çıkarsa neden yayınlamıyayım? Sizden ricam neredeyse hiç yazılım bilgim olmadığını bilip konuşmanız. Eğer böyle bir oyunu yapabileceğim başka bir programlama dili varsa ya da uygulama aracılığı ile yapabiliyorsam onları da önerirseniz sevinirim zaten dediğim gibi grafikleri ve karakterler olacak şekilde tasarlamak istemiyorum düz bir ekranda reklam ver, yeni mekana geç vs gibi seçenekler olacak şekilde yapmak istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Unreal Engine kullanabilirsin hem model bakımından paçayı sıyırmış olursun (hazır model kullanmayı doğru buluyor musun onu bilmem)hem en kolay oyun motoru kendimce bu.

Unreal Engine kullanabilirsin hem model bakımından paçayı sıyırmış olursun (hazır model kullanmayı doğru buluyor musun onu bilmem)hem en kolay oyun motoru kendimce bu.

Hocam Unreal Engine ile böyle bir düz ekranda geçen mobil oyun yapmak mümkün müdür? Kolay mıdır? Herhangi bir programlama dili öğrenmeme gerek var mıdır? Oyunu dediğim gibi kendim zaman geçirmek için yapmak istiyorum. Başka idle oyunlarında olan saçmalıkları kendi oyunumdan kaldırıp daha zevkli şekilde oynayabileceğim bir oyun yapmak istiyorum. İstediğim olaylardan biri özellikle mekan değişikliği yapınca arka plan değişmesi vs böyle olayları da Unreal Engine ile yapabilir miyim?

Söylemeyi unutmuşum tabii ki bu olaylar olurken ne yapyıysam o yere geri dönmekte istiyorum. Yani save almak istiyorum. Galiba böyle bir oyun için en uygun program yine Unity veya Godot muş. Yine de önerilerinizi beklerim. Kendim için yapacağım için o kadar yazılım dili öğrenmekle bir tık uğraşmakta istemiyor ve üşeniyorum da denebilir 😅 kolay olursa benim için daha iyi olur.

Son düzenleme:
Hocam Unity ve C# çok az biliyorum da orta düzeyde öğrenmeye kalkarsam bayağı uzun sürer gibi. Böyle olacaksa zaten daha adamakıllı oyun tasarlama yoluna giderim 😅
bu oyun yapma işlerini çok fazla bilmiyorum ama c# zorluğu çok zor diyorlar 2 - 3 ayda ortalama oluyorsun diye biliyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı