Mobil oyunlar telefona ne kadar zarar verebilir?

furkan1878

Decapat
Daha fazla  
Aslında çok fazla kafama takılan konu bu aslında. iPhone kullanan birisiyim ve oyun olarak PUBG Mobile ve Mobile Legends oynuyorum ve oyun zamanını kısıtlı tutmaya çalışıyorum. Yukarıda söylediğim oyunlar telefona ne kadar zarar verebilir? Sırf oyun için yeni bir telefon almak ya da telefonu değiştirmek mantıklı bir şey mi? Telefonu sırf güzel fotoğraf çekmek ve oyunları daha dinamik bir işlemciye sahip telefonda oynamak için aldım.

Aslında çok fazla kafama takılan konu bu aslında. iPhone kullanan birisiyim ve oyun olarak PUBG Mobile ve Mobile Legends oynuyorum ve oyun zamanını kısıtlı tutmaya çalışıyorum. Yukarıda söylediğim oyunlar telefona ne kadar zarar verebilir? Sırf oyun için yeni bir telefon almak ya da telefonu değiştirmek mantıklı bir şey mi? Telefonu sırf güzel fotoğraf çekmek ve oyunları daha dinamik bir işlemciye sahip telefonda oynamak için aldım.

Hocam nasıl bir oyuncu bilgisayarında oyun oynamak zararlı değilse telefon içinde geçerli aslında şu şöyle eski nesil bir telefonda güçsüz işlemciyle PUBG oynarsan telefon ısınır işlemci yük altına girer bu da işlemcş ömrünü kısaltır telefonun bu oyunu rahat kaldırıyorsa sıkıntı olmaz işlemciler insanlar gibi çalışmaz çol ağır yükleri bile kaldırabilirler istersen 7 24 açık tut bir şey telefon fazla ısınıyorsa işlemcinin yük altına girdiğini anlayabilirsin.

Cihaz fazla ısınmıyorsa zarar vermez rahat rahat oyna. Çok ısınıyorsa ekrana zarar verebilir. Bir aralar çok PES oynuyordum ve cihaz ısınıyordu, ekranımda burn-in oluşmaya başlamıştı. Neyse ki garantisi vardı ekran değişti.

Bunun yanında batarya ömrünü azaltabilir ama her türlü azalacak zaten. Buna takılmana gerek yok.

Hocam nasıl bir oyuncu bilgisayarında oyun oynamak zararlı değilse telefon içinde geçerli aslında şu şöyle eski nesil bir telefonda güçsüz işlemciyle PUBG oynarsan telefon ısınır işlemci yük altına girer bu da işlemcş ömrünü kısaltır telefonun bu oyunu rahat kaldırıyorsa sıkıntı olmaz işlemciler insanlar gibi çalışmaz çol ağır yükleri bile kaldırabilirler istersen 7 24 açık tut bir şey telefon fazla ısınıyorsa işlemcinin yük altına girdiğini anlayabilirsin.

Hocam Mobile Legend oynarken en üst düzey grafiklerde oynadığım için ısınma oluyordu, bende fazla ısınma olmasın diye grafikleri düşürdüm. Sıfır ısınma diyebilirim şu an.

Hocam Mobile Legend oynarken en üst düzey grafiklerde oynadığım için ısınma oluyordu, bende fazla ısınma olmasın diye grafikleri düşürdüm. Sıfır ısınma diyebilirim şu an.

Sıkıntı yok o zaman hocam gene de bu kadar korkmayın her telefon ısınır ortalama sıcaklık değerini aşmazsa sıkıntı yoktur.

Telefon oyunlarının mobil platformda oynamanın zararı bence fazla şarj tüketimi olduğundan normalinden daha fazla telefonu şarj ettiğimizden bataryanın dolum döngüsünü daha çabuk bitirmesine sebep olacaktır.(ileride batarya performansı düştüğünü anlayınca batarya değişimi ile sorunu çözebilirsiniz.)

Grafikleri fulleyip telefonu isindirirsaniz ve uzun süre devam ederseniz telefon ömrü azalır ama eğer cihazınız iyi ise sorun olacağını sanmiyorum.

Bir şey sormak istiyorum sizce oyun oynamak telefona zarar verir mi? Mesela siz satranç oynayınca oradaki taşlar zarar görüyor mu?

Şarjdayken oynamıyorsan bir sorun olacağını düşünmüyorum. Pil tüketimin artacağından şarj döngüsünü muhtemelen arttırırsın, maksimum pil ömründen yersin o kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı