Mobil oyunların geleceği nasıl olacak?

Nintendo çalıştırıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tabii grafikleri düşürülüyor ama yine de bayağı iyi gözüküyor bence.
Dediğin gibi, grafiklar bayağı düşürülüyor. Batarya ömrü de belli zaten. Mobil cihazlar da bildiğim kadarıyla Switch kadar güçlü değil.

Bu gibi küçük el konsollarinda ciddi bir şekilde oyun oynayamiyorum ben. Bu cihazları yattığın yerden kafa dağıtmak için görüyorum.

Ki, Switch oyun odaklı bir cihaz, yani işletim sistemi bildiğim kadarıyla olabildiğince az kaynak tüketmeye çalışıyor.

Önümüzdeki 5 sene içinde çok bir geleceği olduğunu düşünmüyorum. ''Para yatırdın mı?'' tarzı reklamları daha çok görmeye devam edeceğiz gibi zira mobil oyunlarda yukarıda dendiği gibi kısa sürede daha çok haz amacı taşıyan oyunlar yapılmakta. Haz almak içinde insanları kazanmaya, kazanmak için bir sürü para yatırmaya sürüklüyorlar. Don't Starve, Minecraft, Deus EX, GTA Vice City, GTA SA, Black Ops 2 (bizim ülkemizde indirmeye açık değildi en son) gibi oyunların mobil versiyonları mevcut. Onun dışında NOVA serisi, MC serisi, Wild Rift, Asphalt, PUBG vb. kendi platformunun kendi türlerinde çok güzel oyunlar mevcut. Gözümde Gameloft firması mobil sektörde en başarılı firmalardan biri.

Mobil oyunlar Nintendo Switch ile bayağı gelişim gösterdi. iOS ve Android'e neden hikayeli AAA oyunlar gelmiyor sizce? Daha bu seviyeye ulaşamadılar mı? Kaç yıldır yerinde sayıyor.

Telefon oyunu kitlesi, nasıl desem? Biraz salak, eğer Steam'deki gibi 80TL bir oyunu Google Play üzerinde görse "bir oyuna 80 TL hangi enayi verir ki? :D" tarzı bir yorum yapar ve Razer Gold üzerinden 400 TL PUBG UC almaya gider.

Oyunu para ile alayım emeğimle gelişeyim mantığı asla yok.

Oyun beleş olsun ama oyuna yüzlerce lira harcayayım mantığı var daha çok.

Ayrıca Mobile AAA hikayeli oyun gelse bile mobil oyun kitlesinin çok büyük kısmı 7-16 yaş kitlesinden oluşuyor bu sebeple bir anlamı olmaz.
Zaten çoğu da oyuna para falan vermez mobilde.

Not: TR için konuşmuyorum dünya genelinde durum böyle.

Geri
Yukarı