Mobil uygulama geliştirmek için ne gerekiyor?

carrollsh0

Hectopat
HTML CSS responsive tasarım Bootstrap 4 öğrendim. C#'a defalarca temel attım (Temelden kastım değişkenler, operatörler, koşullar, döngüler, diziler, metodlar ve classlar (dizilerde vs. çok sıkılmıştım)). js + jquery C# asp.net diye gidicektim ama ara verdim. Şimdi ise aklıma bir uygulama fikri geldi. Mobil uygulama yapmak için Android'de Kotlin, IOS'de Swift her ikisi için React vs. okudum internette. Udemy'den Kotlin kurslarına baktığımda da iyi kurslar 50 saat civarındaydı. Şimdi sorum şu benim yapacağım uygulama bilgilendirici olacak. Resimler olacak metinler olacak ve modern görünecek. Bu kadar. Ama 50 saatlik baktığım kurslarda bir sürü örnek oyun vs. yapıyor eğitmen. Yani o 50 saatlik kursları izlemek zorunda mıyım? Öneriniz var mıdır ve yukarıda yazdığım daha önce öğrendiğim şeylerin bana katkıları olur mu? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum olaya yanlış bakıyorsun asla günü kurtarmak için birşeylere çalışmamalısın.
Öğrendiğin bilgiler asla ve asla boşa gitez kurslarını atlamadan adım adım izle ve öğren meyvelerini illaki toplayacaksın.

Dostum olaya yanlış bakıyorsun asla günü kurtarmak için birşeylere çalışmamalısın.
Öğrendiğin bilgiler asla ve asla boşa gitez kurslarını atlamadan adım adım izle ve öğren meyvelerini illaki toplayacaksın.
Doğru söylüyorsun fakat bu sene lise 3e geçiyorum yaz bittiğinde ders çalışmaya başlayacağım ve yazılıma neredeyse komple ara vereceğim şu 1 ay içinde birşeyler yapmak istiyorum 2 yıl sonra tercihler belli olduğunda zaten bi yerden yapıştırıcam atlaya atlaya ondan ona geçe geçe gitmeyeceğim böyle basit bir uygulama geliştirmek için o 50 saatlik kursların bitmesi mi gerekiyor bunu merak ettim sadece ya da kodsuz uygulama geliştirilebilir mi bu tarz ?
Mesela kodular io diye bir sayfa buldum sürükle bırak uygulama yapıyormuşsun udemyde de 4 saatlik vs. Kursu var belki işimi görür. Günü kurtarmak derken para kazanmak gibi amaçlarım yok şuan, hele bi lise bitsin.

Son düzenleme:
Flutter veya React Native ile rahat bir şekilde söylediğin uygulamaları geliştirebilirsin.
Bildiğim şeyleri yukarıda yazdım ve 1 ay vaktim var. Yeterli düzeyde öğrenip geliştirebilir miyim ya da şu kodsuz uygulama yapan şeylerle istediğimi elde edebilir miyim? Mit App Inventor ya da Kodular.

1 ayda gidilecek gibi durmuyor. React-Native için JavaScript, Flutter için ise Dart gerek. Lâkin bu dilleri bilmiyorsun. Kodsuz yapılabiliyor mu, bilmiyorum.

1 Ayda gidilecek gibi durmuyor. React-native için JavaScript, flutter için ise Kotlin gerek. Lâkin bu dilleri bilmiyorsun. Kodsuz yapılabiliyor mu bilmiyorum.

MIT App inventor ve kodular var yarın onlara bakacağım eğer işimi görüyorsa, kısa süre içerisinde öğrenip istediğimi yapabileceksem onlardan birine yöneleceğim.

Bence sen kafanı çok karıştırmışsın. HTML, CSS demişsin, ASP.NET demişsin, Swift demişsin, demişsin de demişsin. Hepsi farklı şey. Her şeyi bir anda öğrenmeye çalışma. Binlerce teknoloji var. Zamanla öğrenirsin.

Konumuza dönelim. Öncelikle hangi platforma geliştirme yapmak istiyorsun? Android mi? iOS mu? Her ikisine de mi?

Android ise; XML ve Java veya Kotlin öğrenmen gerekiyor, ki yeni başlayanlara, sağladığı bazı kolaylıklardan ötürü Kotlin'i öneririm. Lâkin, Java'da daha fazla kaynak bulursun.

iOS ise; Swift veya Objective-C öğrenmen gerekiyor. Swift biraz daha yeni sayılır Objective-C'ye göre. Lâkin Objective-C'de, Java ve Kotlin kıyaslamasında olduğu gibi, daha fazla kaynak bulursun.

Her ikisine de geliştirme yapmak istiyorsan; bunun için cross platform uygulama geliştirebileceğin teknolojiler var. React Native gibi. Tek kod ile iki platformda da uygulama çıktını alabiliyorsun, bazı gereklilikler doğrultusunda. Lâkin örneğin React Native için, HTML, CSS, JavaScript ve biraz da React-React Native bilgisi gerekiyor.

1 ayda bunları öğrenmen için, her gün saatlerce çalışman gerekiyor, ki sadece konuları bilmek ile son kullanıcıya uygun uygulama çıkartamazsın. Sürekli örnek proje geliştirmen gerekir.

Tek sayfalık bir proje yapmak istiyorsan, internette (GitHub vs.) bulunan örnek projeleri bulup, kendine göre düzenlemeye çalışabilirsin. Hem bu sana başkasının kodunu anlayabilme becerisi kazandırır. Veya Kod yazmadan uygulama yapmana olanak sağlayan platformlar var. Hiç kullanmadım, bir araştır istersen.

Önerim; örnek proje bulup, düzenlemeye çalış derim. Lâkin, uzun vadede kullanacağın bir şey arıyorsan, bir platformu seçip, programlama yapmaya başlamalısın. Nasıl olsa C# çalışmışsın, OOP de öğrenmişsindir. Başarılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı