Mobil Uygulama Geliştirmeyi Öğrenmek İçin Tavsiyeler

botyt

Centipat
Arkadaşlar, merhaba. 14 yaşındayım. Bu sene liseye geçeceğim ve mobil uygulama geliştirici olmak istiyorum. Şimdi ben bir hata yapıp bunun için C++ öğrenmeye başlamıştım. Şu anda Java'ya geçtim. Ben sadece bir örnek olsun diye kelime öğrenme uygulaması geliştireceğim diyelim (sadece bir örnek), ben hem hem Android hem de iOS‘ta uygulamamı yayınlayacağım. Önce Java'yla Android için Android Studio'yla kelime öğrenme uygulamamı yaptım, bitti. Sonra da Play Store'da uygulamam bayağı bir tuttu diyelim, o sırada da Swift öğrendim. Android Studio'daki kodları Xcode'a aktarmanın bir yolu var mı yoksa en baştan mı yapacağım uygulamayı? En baştan yapmam gerekiyorsa sorun yok.
Bir de extra sorularım var:
1-Xamarin ile C# kullanarak uygulama yazarsam bunun dezavantajları nelerdir?
2-Uygulamamdan çok para kazanırsam vergi ödemem gerekir mi?
3-Mesela kelime öğrenme uygulamasında kullanıcılar Türkçe öğrensin, Java'yla TDK‘dan veri çekip sözlük diye ekleyebilir miyiz?
4-Bana tavsiyeleriniz var mı?
5-Diyelim ki ücretsiz hesapta her kelime setini açmak için reklam izlemek lazım, Google şüpheli trafik hareketi nedeniyle hesabımı askıya alır mı? Galiba ödül amaçlı reklam gösterimi yasakmış ama AdMob'un farklı bir yerinde bu da kullanılabilir yazıyordu, ekran resimleri şurada:

2F767740-5C41-4178-A3AB-C8B16F9B530D.jpeg

D82D48A8-FB96-4874-943B-97FB8477BF74.jpeg

6-Bana bu yolda tavsiyeleriniz nedir?

Ayrıca lütfen önce İngilizce öğren falan yazmayın, çalışıyorum İngilizce zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce matematiğini geliştir, derslerine çalış. Erkenden ne bu yazılım geliştirme sevdası? Sana tavsiyem budur, ders çalış.

Abi lütfen hani anlamıyorum basit bir kelime öğrenme uygulamasında lise düzeyinde matematik benim ne işime yarar. Cidden anlamıyorum biliyorum iyiliğim için öyle diyorsun ama komple yazılıma asılıp derslerimi bırakmayacağım ki. Okullar açılınca derslerimi önceliğim haline getiririm zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benden tavsiyeler öncelikle mobil geliştirmek istiyorsan Android için Kotlin diline ihtiyacın olacak iOS içinde Swift ama eğer Huawei içinse Java öğrendikten sonra Huawei mobil servisler içinse Java işine yarar önerim Java öğrenmeye devam et ondan sonra BTK akademi diye bir site var oraya kaydol ve Huawei mobil servisler eğitimini al eğer başka bir platformda onun içinde orada eğitimler var ayrıca yayınlama konusunda Huawei appgalery yüklemesi bedava vergi falan işlerini internette araştırarak bulabilirsin Android için sadece 200 küsur TL hesap üyeliği alman gerekiyor sadece tek seferlik Apple içinse 600 veya daha fazla TL her yıl için ödeme yapman gerekiyor.

Para kazanma - vergilendirme kisimlarina ilk basta kafani yorma. Yanlis motivasyonla yola cikiyorsun gibi. Reklamlari nasil yerlestirirsem max kazanc elde ederim, nasil ban yemeden max reklam gosteririm gibi seyler uzerine yogunlasmissin bos yere.

---

Xamarin oluyor, Microsoft yenisi uzerinde calisiyor -> The New .NET Multi-platform App UI

Muhtemelen Xamarin ile takilan firmalar da migration icin cirpiniyordur su sirada.

---

Su dokumani anlayacak seviyede Ingilizce bilmiyorsan klavyeyi birakip Ingilizce ogren -> Processes and threads overview | Android Developers

Emeklemeden kosmaya calisiyorsun bence, maddi kaygilari bir kenara birakip Ingilizce ogrenip derslerine calis; hevesliysen de kendine reklamsiz basit bir Android uygulamasi yapip yayinla Android markette, tecrube kazanmis olursun.

Para kazanma - vergilendirme kisimlarina ilk basta kafani yorma. Yanlis motivasyonla yola cikiyorsun gibi. Reklamlari nasil yerlestirirsem max kazanc elde ederim, nasil ban yemeden max reklam gosteririm gibi seyler uzerine yogunlasmissin bos yere.

---

Xamarin oluyor, Microsoft yenisi uzerinde calisiyor -> The New .NET Multi-platform App UI

Muhtemelen Xamarin ile takilan firmalar da migration icin cirpiniyordur su sirada.

---

Su dokumani anlayacak seviyede Ingilizce bilmiyorsan klavyeyi birakip Ingilizce ogren -> Processes and threads overview | Android Developers

Emeklemeden kosmaya calisiyorsun bence, maddi kaygilari bir kenara birakip Ingilizce ogrenip derslerine calis; hevesliysen de kendine reklamsiz basit bir Android uygulamasi yapip yayinla Android markette, tecrube kazanmis olursun.
Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı