Mobil verim durduk yere 4G'den H'ye düşüyor

komutan.Logar

Hectopat
Gayet normal bir biçimde mobil veriyi açıp kullanıyorum fakat birden H'ye düşüyor. Hızda da doğal olarak büyük bir fark yaratıyor. Acaba bu sorun yazılımsal mıdır yoksa donanımsal mı?

Bulunduğum bölgedeki internet durumuyla alakalı değil çünkü bunu bir ben yaşıyorum.

Telefon: Lenovo K6 Note.
Hat: Turkcell.

Başka SIM kart taktığınızda sadece kullanılan süre için o operatörün profilini yüklüyor. Sorun olmaz. Cihazda yine de ağ ayarlarını tek başına sıfırlama seçeneği olmalı. Sorunun konumunuzdaki baz istasyonundan falan kaynaklanmadığından emin olmak için başka bir yere gidebilirsiniz aslında. Başka operatörde veya konumda sorun devam ederse cihazdan olduğunu anlarız, etmezse de operatörden/baz istasyonundan olduğunu anlarız.

Başka SIM kart taktığınızda sadece kullanılan süre için o operatörün profilini yüklüyor. Sorun olmaz. Cihazda yine de ağ ayarlarını tek başına sıfırlama seçeneği olmalı. Sorunun konumunuzdaki baz istasyonundan falan kaynaklanmadığından emin olmak için başka bir yere gidebilirsiniz aslında. Başka operatörde veya konumda sorun devam ederse cihazdan olduğunu anlarız, etmezse de operatörden/baz istasyonundan olduğunu anlarız.
Siz yazmadan önce biraz internete baktım sıfırlama için orada ayarlar>diğer kısmında ağ ayarlarını sıfırlama şeklinde bi ayar olduğu söyleniyor fakat bende mevcut değil böyle bir seçenek.
Neyse ben 1-2 gün hatları deneyeyim olmadı sıfırlama konusuna da bakarım.
Çok teşekkür ederim sizlere de önerileriniz ve yardımlarınız için.

Az önce bir denemede bulundum, sinyal seviyesi berbat derecede olmasına rağmen telefon 3/4 gösteriyor. Çubuğun göstergesine aldanmayın. dBm olarak gösterilen değere bakın. Buradaki sayısal değerlerden karşılaştırın.
Link

Az önce bir denemede bulundum, sinyal seviyesi berbat derecede olmasına rağmen telefon 3/4 gösteriyor. Çubuğun göstergesine aldanmayın. dBm olarak gösterilen değere bakın. Buradaki sayısal değerlerden karşılaştırın.
Link
Lenovo için sanırım bu Hakkında > Durum > SIM durumu kısmında. Evdeki diğer cihazda şebeke sorunu yok diyor yine de. İşin tuhaf yanı orası. Dediğinizin olmasının sebebi frekans birleştirdiği için çubukları olan sinyale orantıyla daha fazla göstermesi olabilir.

Lenovo için sanırım bu Hakkında > Durum > SIM durumu kısmında. Evdeki diğer cihazda şebeke sorunu yok diyor yine de. İşin tuhaf yanı orası. Dediğiniz gibi şebeke birleştirdiği için çubukları olan sinyale orantıyla daha fazla gösteriyor olabilir.
Çipler her zaman şans meselesidir. Şu an testte bulunduğum iki hat ve iki cihaz var. Birisi direkt olarak bir telefon, MI 2S. Öteki direk olarak GSM çip, Quectel uc200t. aralarında -20 dBm kadar çekim farkı var örneğin.

Çipler her zaman şans meselesidir. Şu an testte bulunduğum iki hat ve iki cihaz var. Birisi direkt olarak bir telefon, MI 2S. Öteki direk olarak GSM çip, Quectel uc200t. aralarında -20 dBm kadar çekim farkı var örneğin.
Biliyorum. O yüzden cihazdan olup olmadığını öğrenmek için SIM kartı başka cihaza takmayı denemesini, başka SIM takmayı denemesini ve şebekenin aşırı kuvvetli olduğu yere gitmesini istedim. Sinyal kuvvetliyken şebeke düşmüyorsa veya başka operatörde düşmüyorsa geriye Turkcell taraflı sorunlar kalacak tek. Bunlara rağmen sinyal düşüyorsa da sorun cihaza kalacak. Başka cihazda SIM yine sorun çıkarmaz diye düşünüyorum. Cihaz ayarlarıyla zaten oynanmamıştır.

Biliyorum. O yüzden cihazdan olup olmadığını öğrenmek için SIM kartı başka cihaza takmayı denemesini, başka SIM takmayı denemesini ve şebekenin aşırı kuvvetli olduğu yere gitmesini istedim. Sinyal kuvvetliyken şebeke düşmüyorsa veya başka operatörde düşmüyorsa, geriye Turkcell taraflı sorunlar kalacak tek. Bunlara rağmen sinyal düşüyorsa da sorun cihaza kalacak. Başka cihazda SIM yine sorun çıkarmaz diye düşünüyorum. Cihaz ayarlarıyla zaten oynanmamıştır.
Testten sonra göreceğiz desene. :D

Dosya Ekleri

• Screenshot_2020-07-14-11-01-21-046~2.jpeg
    Screenshot_2020-07-14-11-01-21-046~2.jpeg
    81,1 KB · Görüntüleme: 105
  • Screenshot_2020-07-14-11-30-10-484.jpeg
    Screenshot_2020-07-14-11-30-10-484.jpeg
    68,6 KB · Görüntüleme: 101
3G'nin çekim kalitesi daha iyi, buna bağlı olarak da şarj harcama konusunda daha az olabilir, telefon ne kadar iyi çekerse o kadar az şarj harcar. O yüzden 3G olacak şekilde sizi yönlendirdiğini düşünüyorum.

Konuyu hortlattığım için kusura bakmayın fakat yazmayı unutmuşum daha önceden. Bir süre hat değiştirdim Turkcell den Türk Telekom a geçtim. Yine aynı durum devam etti. Yani sim karttan veya hattan kaynaklı bir sorun değilmiş anladığım kadarıyla. Hala aynı şekilde kimi zaman arayanlar ulaşılamıyor diyor, internet de 4g den düşüyor durduk yere.

Geri
Yukarı