TP-LINK TD-W8901G Modem CRC hatası

Tekno2015

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Çok saçma sorunla karşı-karşıyayım. İnternetim güzel çalışıyor ama saat 16:00'a yakın zamanda CRC hatası yükselmeye başlıyor ve internet gidiyor. Saat 22:00'a yakın zamanda ise internet eski haline geliyor ve CRC hatası 0 oluyor. Neden kaynaklanıyor bu sorun? Kablodan kaynaklı olsaydı hiç gelmezdi dimi? Modemim TP-LINK TD-W8901G. Modemi yenisi ile değiştirdim, sorun biraz azaldı ama yinede devam ediyor. Lütfen yardım edin :cry::(

Lütfen yardım edin :(

Sorun bu günde devam ediyor.

Selam arkadaşlar. Çok saçma sorunla karşı-karşıyayım. İnternetim güzel çalışıyor ama saat 16:00'a yakın zamanda CRC hatası yükselmeye başlıyor ve internet gidiyor. Saat 22:00'a yakın zamanda ise internet eski haline geliyor ve CRC hatası 0 oluyor. Neden kaynaklanıyor bu sorun? Kablodan kaynaklı olsaydı hiç gelmezdi dimi? Modemim TP-LINK TD-W8901G. Modemi yenisi ile değiştirdim, sorun biraz azaldı ama yinede devam ediyor. Lütfen yardım edin :cry::(

Lütfen yardım edin :(

Sorun bu günde devam ediyor.
Hocam biraz hortlattım konuyu, aynı sorun bende de var şu anda. CRC hataları artmaya başlıyor milyonlara çıkıyor, internet hızı 0’ a kadar düşüyor neredeyse. Modemi kapatıp açınca düzeliyor. 2-3 saatte bir tekrar ediyor bu durum. Çözebildin mi sorunu? Çözmüşsündür heralde yıllar olmuş :).

Hocam biraz hortlattım konuyu, aynı sorun bende de var şu anda. Crc hataları artmaya başlıyor milyonlara çıkıyor, internet hızı 0'a kadar düşüyor neredeyse. Modemi kapatıp açınca düzeliyor. 2-3 saatte bir tekrar ediyor bu durum. Çözebildin mi sorunu? Çözmüşsündür herhalde yıllar olmuş :).

Hocam sanırım ASUS DSL-N16 sürüm kullanıyorsun, eğer o modeli kullanıyorsan bir önceki sürümü kullan.

Hocam sanırım ASUS DSL-N16 sürüm kullanıyorsun, eğer o modeli kullanıyorsan bir önceki sürümü kullan.
Ben de biraz hortlatmış gibi oluyorum ama 1.1.2.3_858'dan bir önceki sürümü mü kastediyorsunuz. SNR düşürdüğümde paketimdeki hızı alıyorum ama yaklaşık 1 saat sonra hızım 0'lara kadar düşüyor. CRC yüz binlere kadar çıkabiliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
CRC hatalarının genel sebebi hat zayıflaması, sinyal zayıflamasıdır.
Bu durum olunca SNR sorunu yaşanır.

CRC hatalarını bu sebeple alırsın.

Modem değerlerini paylaşır mısın?

CRC hatalarının genel sebebi hat zayıflaması, sinyal zayıflamasıdır.
Bu durum olunca SNR sorunu yaşanır.

CRC hatalarını bu sebeple alırsın.

Modem değerlerini paylaşır mısın?

Paketim 35 mbps iken sorun yok. 2 aydır 35'ten 50'ye yükseltip deniyorum. 2 gün önce TT tarafından saha kontrolleri yapıldı, Türknet tarafından ise bina dışında bir problem olmadığı söylendi. Dün tekrar 50'lik pakete geçtim. 35 mbps iken sabit 33-34 alabiliyorum. Aynı ayarlarda 50 mbps pakette maksimum 39 alabiliyorum. SNR 2-3-4 ayarlayınca 49 yani maksimum değeri alabiliyorum, fakat haliyle yaklaşık 40 dakika aralıklarla kopma oluyor. Deneye deneye son olarak kararlılık ayarını 6 db olarak ayarladım, Ortalama 43-46 arası alıyorum. 70 dakika oldu gece olduğundan mı bilmiyorum henüz kopma yaşamadım. (2 ay kadar önce mahalleme SuperOnline fiber geldi. Apartmanda SuperOnline kutu var. Çalışmalar sırasında TT yazıyordu bende şaşırdım. Turknet ile görüşmem sırasında sorduğumda TT tarafında bölgenizde fiber altyapı çalışması bulunuyor fakat süre bilgisi veremiyoruz çünkü bize de bilgi verilmiyor demişti.)

Edit: DSL ayarını unutmuşum.
2 saat oldu, kopma yok, değerler aynı.
CRC: 876
Hız testi 43 mbps.

screenshot-turk.net-2021.07.12-01_00_08.pngscreenshot-192.168.1.1-2021.07.12-00_48_13.pngscreenshot-192.168.1.1-2021.07.12-01_35_29.png

Son düzenleme:
U1-D2-U2 üzerindeki değerlerde hat zayıflaması ve sinyal zayıflamasının ciddi yüksek olduğunu görüyorum.

Bu sebeple SNR sorunu yaşamaktasınız.

İç tesisat kontrolü sağladınız mı?
Sağlamadıysanız da şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki iç tesisatta sorun olduğunu düşünmüyorum ben.
Ancak D1 üzerindeki değerde yükseğe yakın bir değer. Kablo CAT6 mı? Değilse CAT6 veya CAT7 ile değiştirmenizi öneriyorum. Durumu biraz daha iyileştirecektir.

Sorunun temeli tamamen iskelet ağında olduğu çok net.
Binaya gelen kablo üzerinde ek olduğunu düşünüyorum ve doğru bir şekilde yapılmadığı belli.
Yalıtım kullanılmamış olabilir, folyo desteği ile koruma sağlanmamış olabilir, ek noktası su ve nem kaynaklı sorun yaşıyor olabilir. Olabilirde olabilir yani. Türk Telekom çalışanları işi bitirip kahvelerde ve kafelerde keyif yapacağım derdinde olduğu için düzgün çalışmıyorlar.

Siz şu anki durumda 35 Mbps hızın üzerinde hizmet alamazsınız. SNR kaynaklı durumdan bağlantılarınız kesilmekte. 9 dB üzerinde bir değere sahip olmanız lazım bağlantı kopmaması için.
Ancak benim tecrübelerimde kopma durumu 11 dB altında kesinlikle yaşanıyor. Hatta 15 dB üzerinde bir değere sahip olmak şart.

24 Mbps bir pakete geçebilirsiniz daha stabil bir İnternet için. Ancak bunu önermiyorum. BTK şartlarında altyapıyı düzeltmeleri ve güncellemeleri zorunludur. Yine bir ancak var ki kuralları ve düzeni uygulayan yok.

U1-D2-U2 üzerindeki değerlerde hat zayıflaması ve sinyal zayıflamasının ciddi yüksek olduğunu görüyorum.

Bu sebeple SNR sorunu yaşamaktasınız.

İç tesisat kontrolü sağladınız mı?
Sağlamadıysanız da şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki iç tesisatta sorun olduğunu düşünmüyorum ben.
Ancak D1 üzerindeki değerde yükseğe yakın bir değer. Kablo CAT6 mı? Değilse CAT6 veya CAT7 ile değiştirmenizi öneriyorum. Durumu biraz daha iyileştirecektir.

Sorunun temeli tamamen iskelet ağında olduğu çok net.
Binaya gelen kablo üzerinde ek olduğunu düşünüyorum ve doğru bir şekilde yapılmadığı belli.
Yalıtım kullanılmamış olabilir, folyo desteği ile koruma sağlanmamış olabilir, ek noktası su ve nem kaynaklı sorun yaşıyor olabilir. Olabilirde olabilir yani. Türk Telekom çalışanları işi bitirip kahvelerde ve kafelerde keyif yapacağım derdinde olduğu için düzgün çalışmıyorlar.

Siz şu anki durumda 35 Mbps hızın üzerinde hizmet alamazsınız. SNR kaynaklı durumdan bağlantılarınız kesilmekte. 9 dB üzerinde bir değere sahip olmanız lazım bağlantı kopmaması için.
Ancak benim tecrübelerimde kopma durumu 11 dB altında kesinlikle yaşanıyor. Hatta 15 dB üzerinde bir değere sahip olmak şart.

24 Mbps bir pakete geçebilirsiniz daha stabil bir İnternet için. Ancak bunu önermiyorum. BTK şartlarında altyapıyı düzeltmeleri ve güncellemeleri zorunludur. Yine bir ancak var ki kuralları ve düzeni uygulayan yok.
Yanıtınız için teşekkürler hocam. İç tesisatı kontrol ettirmedim. Birkaç ay önce sorun yaşadığımda turktelekom ekibinden bir kişiyi evime yönlendirmişlerdi. O arkadaş modem ışığı yanıyor İnternet geliyorsa sorun yoktur diyerek ankastre kutusunu bile açıp kontrol etmemişti. 13-14 senelik bina ve hiç kablo yenilemesi yapılmadı. Dediğim gibi 2 ay önce SuperOnline'ın bağladığı kablolar var, 14 senede tek değişiklik bu. İç tesisatımı CAT6 ile değiştirmeyi düşünüyordum zaten.

Dediğiniz gibi sorunun bende olmadığı belli, 35 mbps'de otomatik ayarda 9 db değerlere hiç çıkmıyor 7.9-8.3 db aralığında kalıyor ve nadiren kopmalar olsa da bu kadar sorun olmuyor. Çoğunlukla stabil halde. Aynı SNR de 50 mbps olduğu zaman hız 39. SNR düşürünce hız iyi, ama belirli aralıklarla kopuyor. 35'in üstüne çıkmak istiyorum çünkü evde çok cihaz var, hız düşmeleri olabiliyor. Modemin 858 sürümünün bir çok yerde sorunlu olduğunu okudum. Geçici çözüm olarak tek tek eski firmware deneyeceğim.

Hat zayıflaması durumunu da daha öncelerde belirtmeme rağmen mağlum firma sürekli arıza tespit edilmemiştir iletisi gönderiyor, Türknet de doğal olarak kontrollerin sağlandığını ve sorun olmadığı belirtiyor. Aynı firma kullanıcının kablosunu saha dolabına bağlamayıp sorun müşteri kaynaklı diyen firma. Aşağı mahallemde inşaat sırasında kablo kopup tüm sokağın interneti kesildiği halde 2 ay boyunca kablo yenilemeyen firma. Bağlantı sorunu olduğunda destek talebi açıyorum, TT'ye iletiliyor, nasıl oluyorsa destek kaydı kapanana kadar bir sorun yok, sonra yine aynı. Kısacası iş Türk Telekom'a kaldığında hiçbir şey değişmiyor.
Saha dolabına uzaklığım 229 metre sanıyordum, Türknet ile telefonda görüştüğümde tam hatırlamıyorum ama 380-480 gibi bir mesafe söylenmişti yanlış hatırlamıyorsam. Nerdeyse yarım kilometre. Bu da apayrı bir sorun. Aynı binada 25 alan da var 63 alan da.

Ben yine en kötü ihtimalle iç tesisatımı CAT6 kablo ile değiştiririm. Fakat dediğiniz gibi bina dışında bir sorun olduğu belli. Başka bir saha dolabına mı taşınır, port mu değişir, kablolar mı yenilenir orasını bilemiyorum.
Superonline 200 mbps veriyor ona geç diyende oldu ama ben Türknet'ten memnunum, sorun Türk Telekom. Yıllar önce de aynıydı hâlâ aynı. Bu kadar sorumsuz çalışanları olduğu sürece aynı kalmaya devam edecek.

Yine hat değerlerini gönderip destek kaydı oluşturacağım ama bir şey değişeceğini sanmıyorum. TT sorun yok diyecek, iletide sorun gözükmediği için hattınız yetersiz denilerek tekrar 35 mbps'ye düşürülmesi teklif edilecek. Dün gecen beri nperf ile ara ara 15 kadar test yaptım. SNR düşürünce 48 alabiliyorsam sorun benden kaynaklı olmadığı zaten anlaşılıyor. Gönderdiğim ekran görüntüsünden beri kopma yok ama garantisi de yok. Gece 2-3 gibi kopmaması normal. Hatta kullanım artınca yine kopacak.

Biraz fazla uzun yazdım, kusura bakmayın. Sözde kontroller yapılıp sorun yok dendiğinde biz de bir şey diyemediğimiz için öylece kalıyor. Destek kaydı açmadan önce sorayım. Benim şu andan itibaren nasıl bir yol izlemem gerekir? Ne yapmamı önerirsiniz?

Geri
Yukarı