TP-LINK TD-W8901G Modem CRC hatası

200 Mbps pakete geç diyenler doğru söylüyor bence. Sonuç olarak VDSL altyapıdan fibere geçiş yapacaksın çok çok az sorun yaşacaksın.
Mantıken öyle evet, kat kat daha hızlı ve sorunsuz olacak. Fakat ilk sene için 100 mbps 130 tl, 200 mbps 150 tl. Oranlandığı zaman yine iyi ama şuan için her ay fazladan 30-50 tl ödemeyi düşünmüyorum.
Saatlerdir kopma olmadı. En üstteki testim denemek için 2 cihazda 1080p 1 cihazda 4k video oynatılırken yaptığım test. Yine de 47 değerlere çıkıyor. Zayıflama bu kadar fazlayken hala kopmamış olmasına şaşırıyorum.

screenshot-www.nperf.com-2021.07.12-14_51_36.png

Son düzenleme:
Fazladan 30-50 TL diyerek geçmemek lazım. Bu fiyat farkı sana önce fiberi sağlayacak. Sonra hizmet şartlarının daha iyi olmasını sağlayacak.

Şu anda VDSL altyapıda örnek olarak 50 Mbps hız aldığını varsayalım.
Superonline 200 Mbps gerçekten verecekse aradaki fark 1/4 oran oluyor.
Buda demek oluyor ki. Senin saniye başına nereden baksan 24-25 Mbps indirme değerine ulaşabilmen demek.
Upload hızlarına değinmiyorum tüm firmalarda haddinden fazla kısıtlama var. Fiberde dahi olması gereken hızlar verilmiyor.

Bakırda mesafe uzadıkça, ekler oluştukça, gibi etkenler ile sinyal zayıflaması sebebiyle hat zayıflaması ortaya çıkar. Bunun sonunca SNR değeri düşer. Bunla beraber hat kapasitesi düşer. Yakın mesafelerde yüksek hat kapasitesi olmasına rağmen ( kendimden biliyorum ) sorun yaşayan çok var.

Fiberde ise kablo yapısı farklıdır. Sorun oluşturan tek şey fiberde kablonun kaynak ekinin düzgünce yapılmaması, kablonun zarar görme sonucu kırılması, ezilmesi. Bunlar olmadığında şu anki fiber kablolar 500 Mbps üzerinde hız verecek yapıdalar. Ancak ülkemizin şartlarında ne yazık ki hala 0-300 Mbps arası işlem görüyoruz.
Bir ancak var ki Turknet Gigafiber ile 1000 Mbps hıza kadar destek verebildiğini söylüyor. Upload hızlarında ise ulaşabildiğin en yüksek değeri sunacağını belirtiyor. Bununda garantisini veriyor paket seçimine göre.

Fiber altyapının kime ait olduğunu öğrenin. Turknet Superonline fiberi ile hizmet veriyor mu hatırlamıyorum.
12 ayılık bir sözleşme şartı ile fibere geçmeniz mümkünse veya hazırda bir sözleşme yapılmadan hizmet almanız mümkünse fibere geçin.
Sonrasında Turknet Gigafiber desteğiniz var mı görürsünüz. En fazla 1 yıl için 600 TL para ödemek hiçbir şey değil.

Şu an bana 200 Mbps fiber sunsunlar ve 150 TL desinler direkt geçerim 24 ay sözleşme olsa dahi.
Ancak garanti hız olacak.
Turk Telekom 50 Mbps tamamen sınırsız paket için 24 aylık sözleşme ile 120 TL üzeri para istediğini biliyorsunuzdur. Mevcut abonelere ise 150 TL civarı fiyat belirliyor.

Fazladan 30-50 TL diyerek geçmemek lazım. Bu fiyat farkı sana önce fiberi sağlayacak. Sonra hizmet şartlarının daha iyi olmasını sağlayacak.

Şu anda VDSL altyapıda örnek olarak 50 Mbps hız aldığını varsayalım.
Superonline 200 Mbps gerçekten verecekse aradaki fark 1/4 oran oluyor.
Buda demek oluyor ki. Senin saniye başına nereden baksan 24-25 Mbps indirme değerine ulaşabilmen demek.
Upload hızlarına değinmiyorum tüm firmalarda haddinden fazla kısıtlama var. Fiberde dahi olması gereken hızlar verilmiyor.

Bakırda mesafe uzadıkça, ekler oluştukça, gibi etkenler ile sinyal zayıflaması sebebiyle hat zayıflaması ortaya çıkar. Bunun sonunca SNR değeri düşer. Bunla beraber hat kapasitesi düşer. Yakın mesafelerde yüksek hat kapasitesi olmasına rağmen ( kendimden biliyorum ) sorun yaşayan çok var.

Fiberde ise kablo yapısı farklıdır. Sorun oluşturan tek şey fiberde kablonun kaynak ekinin düzgünce yapılmaması, kablonun zarar görme sonucu kırılması, ezilmesi. Bunlar olmadığında şu anki fiber kablolar 500 Mbps üzerinde hız verecek yapıdalar. Ancak ülkemizin şartlarında ne yazık ki hala 0-300 Mbps arası işlem görüyoruz.
Bir ancak var ki Turknet Gigafiber ile 1000 Mbps hıza kadar destek verebildiğini söylüyor. Upload hızlarında ise ulaşabildiğin en yüksek değeri sunacağını belirtiyor. Bununda garantisini veriyor paket seçimine göre.

Fiber altyapının kime ait olduğunu öğrenin. Turknet Superonline fiberi ile hizmet veriyor mu hatırlamıyorum.
12 ayılık bir sözleşme şartı ile fibere geçmeniz mümkünse veya hazırda bir sözleşme yapılmadan hizmet almanız mümkünse fibere geçin.
Sonrasında Turknet Gigafiber desteğiniz var mı görürsünüz. En fazla 1 yıl için 600 TL para ödemek hiçbir şey değil.

Şu an bana 200 Mbps fiber sunsunlar ve 150 TL desinler direkt geçerim 24 ay sözleşme olsa dahi.
Ancak garanti hız olacak.
Turk Telekom 50 Mbps tamamen sınırsız paket için 24 aylık sözleşme ile 120 TL üzeri para istediğini biliyorsunuzdur. Mevcut abonelere ise 150 TL civarı fiyat belirliyor.
(6-7 aydır ailemin evindeyim. Aslında iyi kötü bu İnternet onlara yetiyordu ama ara ara kopmalar vardı. Ben ne zaman buradan ayrılırım bilmiyorum. Aile içi durumlarda olduğu için sağlayıcı değiştirip yük olmak istemiyorum.)
Size değerleri attığımdan beri garip bir şekilde hiçbir kopma yaşamıyorum. Turknet destek kaydında güzel bir şekilde durumu anlattım, konuşma görüntülerini de ekledim. TT'ye arıza bildirimi iletildi. Yaklaşık 24 saat sonra kontrol edildiğini ve sorun olmadığını söylediler. Şuan kopma yaşamıyor olsam da, yoğun kullanımda test sonuçları iyi düzeyde bile olsa da zayıflama değerleri ortada.
Destek kaydında da cat6-7 ile değiştireceğimi söylemiştim. Apartmanınıza kadar gelen yerde bir sorun gözükmüyor. İç tesisatınızı cat6 veya 7 kablo ile yenilediğinizde gözle görülür bir iyileşme elde edebilirsiniz dendi.
Uçları rj45 takılı ugreen kablo ile yenilemeyi düşünüyorum. Sanırım pense temin etmeme gerek kalmayacak. Bir ucu apartmandaki kutuya gireceği için kesilecek. Kablo sıyırıcı ile de kroneye takılacak diye biliyorum. Kablo bina içinden dsl prizine geliyor. Birçok konuyu okudum fakat farklı farklı yorumlar var. Evde telefonda kullanılıyor. Kablo yenileme hakkında bilginiz var ise yardımcı olabilir misiniz?

Ankastre ile modem arasındaki kabloda sadece 2 tel damar kullanılacak.
Bunun için RJ45 değil RJ11 soket gerekli olacak.

RJ45 bize LAN kablosu oluşturmamıza yarar.
100% Bakar olan CAT6 kablo işinizi görecektir. CAT7 ise daha korumalı bir kablodur. Bütçe varsa kesinlikle CAT7 alınmalı ama ciddi maliyetlidir.

Hazır kablo almanızı hiçbir zaman önermem. Bunun sebebi ise çok nadir 100% bakır oranlı var.

Gerekirse evde kendiniz CAT6 veya CAT7 kablo ile LAN kablosu yapın.

Ankastre ile modem arasındaki kabloda sadece 2 tel damar kullanılacak.
Bunun için RJ45 değil RJ11 soket gerekli olacak.

RJ45 bize LAN kablosu oluşturmamıza yarar.
100% Bakar olan CAT6 kablo işinizi görecektir. CAT7 ise daha korumalı bir kablodur. Bütçe varsa kesinlikle CAT7 alınmalı ama ciddi maliyetlidir.

Hazır kablo almanızı hiçbir zaman önermem. Bunun sebebi ise çok nadir 100% bakır oranlı var.

Gerekirse evde kendiniz CAT6 veya CAT7 kablo ile LAN kablosu yapın.
Bulunduğum yerde elektrikçi ve birkaç bilgisayar teknik servisine baktım. Modemden bilgisayara gelen kabloyuda metre ile almıştım ve sözde CAT6 kablo. Biraz eziklik vardı, kesip yeni soket taktım. Kestiğim yere baktım yalıtımdan ziyade plastik bile yoktu. 8 tane kabloyu öylece içine sokup bırakmışlar. Bağdaştırıcıdan baktım bağlantı hızı 100 mbps yazıyor. Burada daha önce servisten çalışmış arkadaşımı aradım, CAT5 kabloları yalıtım diye ince plastikle sarıp CAT6 diye satıyorlar dedi. Sıkma pensesi, kontrol cihazı vs. gerekli olan tüm araçları buldum. RJ11 ve RJ45 soketler elimde var. Ev telefonunu da iptal edip yalın internete geçebiliriz. Ne şekilde olursa olsun ankanstreden gelen kablo modeme RJ11 ile mi girecek? Priz girişinde RJ11 ile RJ45 olarak ayrı ayrı takanları da gördüm. Direkt olarak modeme mi girmeli, yoksa prizden yeni kablo ile mi gelmeli?

Son düzenleme:
Cat 5 ile Cat 6 arasında yapı farkları vardır.

Cat 5 üzerinde folyo korumalı olan kabloda var. Ancak yayın değildir.

Cat 6 kabloda Cat 5'e kıyasla ortasında plastik bir yapı vardır.
Cat 6 kablonun türleri var yine. Folyo korumasından tut çift zırh değimiz folyo korumasına kadar olan var.

Son olarak Cat 7 kablo vardır. Bu Cat 6 kablonun güncellenmiş ve koruma zırhlarının daha iyi hale getirilmiş halidir.
Bakır iletkenliği dahi daha iyidir Cat 6 kabloya göre.

Cat 5 ile Cat 6 arasında yapı farkları vardır.

Cat 5 üzerinde folyo korumalı olan kabloda var. Ancak yayın değildir.

Cat 6 kabloda Cat 5'e kıyasla ortasında plastik bir yapı vardır.
Cat 6 kablonun türleri var yine. Folyo korumasından tut çift zırh değimiz folyo korumasına kadar olan var.

Son olarak Cat 7 kablo vardır. Bu Cat 6 kablonun güncellenmiş ve koruma zırhlarının daha iyi hale getirilmiş halidir.
Bakır iletkenliği dahi daha iyidir Cat 6 kabloya göre.

Bugün UGREEN CAT6 kablo ile iç tesisatı değiştirdim hocam. SNR 4-6dB değerine çektiğimde aldığım hızı şuan otomatik ayarda 9dB'de alıyorum. Max alabileceğim hız 20mb arttı, ufak birkaç ayar değiştirince 89-93 mb arası değiştiğini gördüm. SNR değeri standart otomatik ayarda iken beni tatmin etmiş olsa bile zayıflama değerleri önceki haline göre bir nebze iyileşmiş olmasına rağmen halen yüksek değil mi?

screenshot-192.168.1.1-2021.07.16-23_58_50.png

Reglet kablo çakma aparatı kayıp olduğundan kırma ihtimaline karşı ek yapmak durumunda kaldım. YAK1 kullanmadım.

Son düzenleme:
Yaptığınız işlemleri fotoğraf çekerek paylaşırsanız daha detaylı olur.

Kablo değişimi sonrası;

D1 üzerindeki sinyal zayıflamasında 4,7 değerlik bir artış olmuş. Modem tarafındaki uç kısımda ek varsa bu ekte bir bir etken var bu durumu oluşturan.

RJ11 ve RJ45 çakan pense al. Direkt kabloya soket çak. Ek kullanmak bu durumları tetikliyor.
Eğer ek yoksa modem tarafında CAT6 kabloya direkt soket çakılıysa soket düzgün çakılmamıştır.

Ankastre kısmında reglet kullanımından çıkartılıp ankastreye gelen kablo ile iç tesisata ait kabloyu birbirine ek yapabilirsiniz. Soket kullanmak daha mantıklıdır ama ek bağlantısı ile birbirine bağlamakta bir sorun oluşturmaz.

89 Mbps hat kapasitesi oluşmuş. Eskisi 50 Mbps civarında olduğunu hatırlıyorum.
Bu güzel bir artış. Ancak SNR sorunu yaşıyorsunuz.
Bunun sebebi bina dışındaki iskelet ağından kaynaklı sinyal ve hat zayıflaması sorunu sonucunda SNR sorunu ortaya çıkıyor.

Sizde benim gibi altyapı mağdurlarındansınız anlayacağınız.
Genel kullanımda 9 dB SNR size pek sorun yaşatmaz. Aralıklı bağlantı sorunları yaşarsınız sık olmasa da.
Dilerseniz 35 Mbps hıza düşürtebilirsiniz daha yüksek SNR için.

Yaptığınız işlemleri fotoğraf çekerek paylaşırsanız daha detaylı olur.

Kablo değişimi sonrası;

D1 üzerindeki sinyal zayıflamasında 4,7 değerlik bir artış olmuş. Modem tarafındaki uç kısımda ek varsa bu ekte bir bir etken var bu durumu oluşturan.

RJ11 ve RJ45 çakan pense al. Direkt kabloya soket çak. Ek kullanmak bu durumları tetikliyor.
Eğer ek yoksa modem tarafında CAT6 kabloya direkt soket çakılıysa soket düzgün çakılmamıştır.

Ankastre kısmında reglet kullanımından çıkartılıp ankastreye gelen kablo ile iç tesisata ait kabloyu birbirine ek yapabilirsiniz. Soket kullanmak daha mantıklıdır ama ek bağlantısı ile birbirine bağlamakta bir sorun oluşturmaz.

89 Mbps hat kapasitesi oluşmuş. Eskisi 50 Mbps civarında olduğunu hatırlıyorum.
Bu güzel bir artış. Ancak SNR sorunu yaşıyorsunuz.
Bunun sebebi bina dışındaki iskelet ağından kaynaklı sinyal ve hat zayıflaması sorunu sonucunda SNR sorunu ortaya çıkıyor.

Sizde benim gibi altyapı mağdurlarındansınız anlayacağınız.
Genel kullanımda 9 dB SNR size pek sorun yaşatmaz. Aralıklı bağlantı sorunları yaşarsınız sık olmasa da.
Dilerseniz 35 Mbps hıza düşürtebilirsiniz daha yüksek SNR için.
Şuan evde olmadığımdan fotoğraf ekleyemem isterseniz daha sonra gün içinde gönderirim.
Türktelekom sağolsun ankastreye bağlantı yaparken 2 ayrı ek yapmış. Elektrik kutusundan ankastreye gelen kabloda dairelerin hiçbir kablo ucunda bant bile yok, bakır uçları birbirine dolayıp bırakmışlar.
Daire içinde 2 tane dsl prizi var ve ikiside çalışıyordu. Daire kapısından tek kablo giriyor ve içeride 2 dsl prizine ayrılıyor. İçeri girdiği boru da çok dar olduğundan uğraşmak istemedim, dsl prizlerini iptal ettim. Çakma aparatı olmadığı için regletteki 2 kabloyu CAT6'ya bağladım ve bina dışından direkt olarak RJ11 ile modeme getirdim. Ek olan tek yer reglette bağlı olan 2 kablo. Onu da daha sonra söküp ek olmadan CAT6 kabloyu çakarım.

İlk önce CAT6 kabloyu ankastre ile iç tesisatı ek yaptım fakat hiçbir fark olmadı. Daha sonra iç tesisatta ki kabloyu iptal edip direkt modeme denediğimde değerler ekran görüntüsündeki gibi değişti.

Destek kaydı oluştururken ise otomatik arıza tespitinde sık sık kopma sorunu yaşadığınızı tespit ettik yazıyordu. Tesisatı değiştirdiğimi belirterek yeni hat değerlerimi gönderdim.
Gelen cevap

Yeni konular

Geri
Yukarı