Modem için arayüz şifresi neden gerekli

Vefik Sami

Kilopat
Daha fazla  
Modemlerin arayüzüne ulaşmak için konulan şifre ne işe yarıyor ? Ev kullanıcıları için bu gizliliğe gerek var mı ? Yoksa, başkalarının ağ üzerinden modem'e girişini mi engelliyor ? İnternette araştırmama rağmen, bu konuda bir başlık ve yanıt göremedim.

Modemlerin arayüzüne ulaşmak için konulan şifre ne işe yarıyor? Ev kullanıcıları için bu gizliliğe gerek var mı? Yoksa, başkalarının ağ üzerinden Modem'e girişini mi engelliyor? İnternette araştırmama rağmen, bu konuda bir başlık ve yanıt göremedim.

Modem ayarlarınıza başkalarının erişmesini engelliyor.

Ben bir öğrenciyim. Gittim komşuya, dedim ki. Benim internete ihtiyacım var, derse gireceğim hemen biter dedim. Hooop ne oldu, modem benim oldu.

Modem'e başkalarının müdâhelesi ağ üzerinden mi oluyor ?
Öğrenmek istediğim bu !..
Eğer sorun bu ise modem yazılımındaki firewall ne iş görüyor ?

Modem'e başkalarının müdâhelesi ağ üzerinden mi oluyor?
Öğrenmek istediğim bu!
Eğer sorun bu ise modem yazılımındaki firewall ne iş görüyor?

1618162603795.png

Firewall resimdeki gibi internet ile modem arasındaki ağı korur arayüz şifresi ise başkalarının modem ayarlarınızla oynamasını engeller biri sizin internetinize bağlanıp modem arayüzüne girerse sizin internetinizden girdiği için bu işlem ağ üzerinden olur.

Eki Görüntüle 969624

Firewall resimdeki gibi internet ile modem arasındaki ağı korur arayüz şifresi ise başkalarının modem ayarlarınızla oynamasını engeller biri sizin internetinize bağlanıp modem arayüzüne girerse sizin internetinizden girdiği için bu işlem ağ üzerinden olur.
Tarayıcıya modem IP numarasını yazarak bir başkasının modem'e girmesi mümkün değil. Çünki, bu şekilde herkes kendi modeminin arayüzüne girebilir. O zaman benim IP numaram üzerinden bağlanabilir. Bunu da windows güvenlik duvarı ya da bilgisayarda kurulu Internet Security programları engelleyemez mi ? Diğer taraftan, modemlere konulan standart şifreler, internette çarşaf çarşaf yayınlanmakta.. Eğer şifre bu denli önemli ise kablosuz ağ şifresi gibi her modem için neden farklı şifreler konmuyor üreticisi tarafından ?

Kusura bakmayın.
Teknik bilgim olmadığı için sordum.

Geri
Yukarı