Modem ve Harici Router mi, Sadece Modem mi?

K5onix

Hectopat
Daha fazla  
Eve 35 Mbps VDSL internet bağlatacağım. Sizce 2. el VDSL 50 TL'lik modem ve 350 TL bandında router mi almalıyım yoksa sadece 350-400 TL bandında VDSL modem almak mı mantıklı?

Beklentilerim: Kabloda 35 alıyorsam WiFi'de +25-30 Mbps almak ve çekim alanı iyi olması.

35 Mbps interneti rahatlıkla 2.4 Ghz WiFi bir modem ile tam olarak kullanabilirsiniz. Routera ihtiyacınız yok bu durumda. 2.4 Ghz çekim gücü iyi bir modem size yetecektir. 2.4 Ghz 35-40 Mbps'i rahatlıkla dağıtacaktır.

Fakat altyapınız yeterliyse ve ileride 50-75-100 Mbps gibi hızlara yükseltme yapmayı düşünüyorsanız ortalama bir modem + 5 Ghz kapsama alanı iyi bir router çok daha iyi olur.

Misal ben şu an 75 Mbit Türknet kullanıyorum. Modemim Asus N66u. Kablolu olarak 71-72 Mbps alıyorum. Fakat modemim kablosuzda bu hızlar için tek başına yeterli gelmediği için router olarak da Tenda AC11 kullanıyorum, 5 Ghz kapsama alanı olarak çok iyi bir router. Ve evimin her noktasında 5 Ghz olarak 70 Mbit alabiliyorum. Yine de eğer 35 Mbit'de sabit kalacaksınız 2.4 Ghz kapsama alanı iyi bir modem size fazlasıyla yeterli gelecektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı