Modem Wi-Fi Sinyali sorunu

keremkarakaya

Megapat
Yer
Istanbul
Merhabalar,

16Mbps ADSL internet kullanıyorum. Kablosuz bağlantı da hızım yoğun saatlerde oldukça düşüyor. Oturduğum bölgede çok fazla Wi-Fi sinyali var. Bütün kanallarda neredeyse 3 modem bulunuyor.

Kablo ile bağlandığımda sorun yok ama kablosuzda ciddi bir hız sorunu var. 16Mbps internetim yoğunluğa bağlı 3-4MBPS'lere kadar düşüyor. Kablolu da böyle bir durum bulunmuyor.

Kendi kullandığım ve çevremde kullandığım bütün modemler 2.4GHz. Acaba 5GHz'lik bir modeme geçiş yapsam nasıl olur?
5GHz ve 2.4GHz'i aynı anda açık bırakabilir miyim? Birkaç tane kablosuz cihazım 2.4GHz destekli çünkü.
Bu konuyla ilgili fikirlerinize göre modem değişimi yapacağım.
Şu an TP-Link 300Mbps ADSL+ kullanıyorum. 3 sene önce satın aldım.

5GHz kanalınız muhtemelen boştur ancak bir taratmaya tabii tutun. Bütün cihazlar sırası ile veri alıp/verdiği için sizde yavaşlamalar oluyor, Bant genişliği tam bir problem. AC destekli modemlerde 5GHz olması gerekiyor. Aynı anda ikisini de açabilirsiniz diye biliyorum, cihazdan cihaza değişiklik gösteriyor olabilir. 5GHz nin çekim alanı daha ufaktır.

5GHz kanalınız muhtemelen boştur ancak bir taratmaya tabii tutun. Bütün cihazlar sırası ile veri alıp/verdiği için sizde yavaşlamalar oluyor, Bant genişliği tam bir problem. AC destekli modemlerde 5GHz olması gerekiyor. Aynı anda ikisini de açabilirsiniz diye biliyorum, cihazdan cihaza değişiklik gösteriyor olabilir. 5GHz nin çekim alanı daha ufaktır.
Sinyal haritasından kontrol ettim. 5Ghz kanallarında cihazlar yok. Tam bir modem çöplüğünün içinde yaşıyorum. 2.4ghz sinyal güçlendirici cihazım var. Eğer 5ghz ve 2.4'ü aynı anda çalıştırabilirsem sinyal güçlendirici ile kapsamayı arttırırım.

Sinyal haritasından kontrol ettim. 5Ghz kanallarında cihazlar yok. Tam bir modem çöplüğünün içinde yaşıyorum. 2.4ghz sinyal güçlendirici cihazım var. Eğer 5ghz ve 2.4'ü aynı anda çalıştırabilirsem sinyal güçlendirici ile kapsamayı arttırırım.
2.4GHz sinyal güçlendiricisi varsa sadece 2.4GHz üzerinde güçlendirme yapabilir. Onun da 5GHz olması gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı