Modemden çıkan kabloyu geri modeme takmak

TheYOLA

Kilopat
Makaleler
2
Geçen gün şans eseri fark ettiğim bir olaydı bu. Taktığımda, modemin 2 ışığı devamlı yanıp sönmeye başladı. Bu sıcak günlerde, bu işlemin modemi daha da yoracağını düşünüp, kabloyu çıkardım.
Merak ettiğim şu, neden 2 ışık yanıp sönmeye başladı? Tahminimce yanmaması gerekiyordu.

Bir sonraki denememi şu görseldeki ürüne aynı şekilde kabloyu takıp, bu sefer tek bir porta takmak olacak. Sadece sonucunu merak ediyorum.
A111dsız.jpg
A222dsız.jpg

Modemin kodlaması ile alakalı. Belki deneme pingi gönderiyordu ve alıyordu ama sürekli değildi bu yüzden öyle bir tepki aldı.
Birçok teknolojik ürüne bu tip saçmalamalar yaşatılabilir.
Mesela telefonda şunun için 1'e, şunun için 2'ye, şunun için 3'e basın dediklerinde 4'e basınca 5-6 farklı sonuç aldım ben.

Hocam bu bir splitter. Hem modem hem telefon çalışması için. Siz duvardaki prizden tamamen mi çektiniz?

Modemin kodlaması ile alakalı. Belki deneme pingi gönderiyordu ve alıyordu ama sürekli değildi bu yüzden öyle bir tepki aldı.
Birçok teknolojik ürüne bu tip saçmalamalar yaşatılabilir.
Mesela telefonda şunun için 1'e, şunun için 2'ye, şunun için 3'e basın dediklerinde 4'e basınca 5-6 farklı sonuç aldım ben.
Modeme güncelleme atsam düzelebilir.

Hocam bu bir splitter. Hem modem hem telefon çalışması için.
Ethernet çoklayıcı yazdım, bu çıktı.

Siz duvardaki prizden tamamen mi çektiniz?
Ne demek istediğinizi anlayamadım, burada.

Modeme güncelleme atsam düzelebilir.

Ethernet çoklayıcı yazdım, bu çıktı.

Ne demek istediğinizi anlayamadım, burada.
Hocam şöyle anlatayım. RJ11 jakını söktünüz ve DSL ışığı yanık kaldı. Doğru mu?
Hocam muhtemelen modem içinde bir döngü oluştu. Kapatıp açın zaten kablo takılı olmadığı sürece yanmaz.

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla bu aparatı modemin ethernet 1 girişine taktınız ve ethernet kablosunun iki ucunu da çoklayıcıda bulunan iki girişe de taktınız. Bunu yapınca da normalde sadece ethernet 1'in ışığı yanması gerekirken ethernet 2'nin de ışığının yandığını gördünüz. Doğru anladığımı varsayarak bence bunun nedeni modemin 2 ayrı IP adresi atamaya çalışmasından ötürü (modemin de yazılımıyla alakalı bir durum olarak) 2 ışık yanmış olabilir.

Hocam şöyle anlatayım. RJ11 jakını söktünüz ve DSL ışığı yanık kaldı. Doğru mu?
Hocam muhtemelen modem içinde bir döngü oluştu. Kapatıp açın zaten kablo takılı olmadığı sürece yanmaz.
Anladım. Onuda denerim.

Anladığım kadarıyla bu aparatı modemin ethernet 1 girişine taktınız ve ethernet kablosunun iki ucunu da çoklayıcıda bulunan iki girişe de taktınız. Bunu yapınca da normalde sadece ethernet 1'in ışığı yanması gerekirken ethernet 2'nin de ışığının yandığını gördünüz. Doğru anladığımı varsayarak bence bunun nedeni modemin 2 ayrı IP adresi atamaya çalışmasından ötürü (modemin de yazılımıyla alakalı bir durum olarak) 2 ışık yanmış olabilir.
Elimde görseldeki aparattan olmadığı için deneyemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı