Modeme Bağlı DSL-AC68U Router IP Adresi

Kenan Kılıç

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Vodafone fiber internetin modemi bildiğiniz gibi Huawei HG255S, memnun olmadığım için değiştirmek istedim; operatör buna izin vermedi. Bende ileride VDSL internete geçerim düşüncesi ile Modem/Router aldım. Ancak kablosuz ağ üzerinden aldığım cihaza erişemiyorum. Yerel ağ kısmında cihazın sadece Mac adresi belirtilmiş. Üzerine geldiğimde Mac adresi ve IP4 adresi yazıyor ancak IP4 adresi karşısında yok yazıyor. Router'ın arkasında IP4 adresi olarak 192.168.1.1 yazılmış. Modem'in kendi IP4 adreside bu çakıştıklarını düşünüyorum. Bunun bir çözümü var mı? Router markası ASUS DSL-AC68u.

Son düzenleyen: Moderatör:
AC68U'yu router modunda çalıştırın ve Routeri 192.168.2.1 olarak ayarlayın çakışmaması için. Vodafone MAC kısıtlaması yapıyor olabilir. AC68U arayüzünde MAC kopyalama kısmı var. Huawei HG255S fiber modeminizin MAC adresini AC68U arayüzünde MAC kopyalama kısmına yapıştırın. Bunlardan sonra rahat router üzerinden internete çıkabilmeniz lazım.

Genelde Router kurulumu yaparken modemden IP adresini alıp ona göre kendi IP adresini değiştirir. Siz nasıl kurulum yaptınız bilmiyorum ama modemin LAN portundan çıkan kablo Router'ın WAN portuna takılacak. Sonra da cihazı sıfırlayıp kurulum sihirbazı ile devam ederseniz cihazı Router modunda sorunsuz kurabilmeniz gerek.

Router IP adresini buradan değiştirebilmeniz gerek:

1588415910180.png

Genelde Router kurulumu yaparken modemden IP adresini alıp ona göre kendi IP adresini değiştirir. Siz nasıl kurulum yaptınız bilmiyorum ama modemin LAN portundan çıkan kablo Router'ın WAN portuna takılacak. Sonra da cihazı sıfırlayıp kurulum sihirbazı ile devam ederseniz cihazı Router modunda sorunsuz kurabilmeniz gerek.

Router IP adresini buradan değiştirebilmeniz gerek:

Eki Görüntüle 551203

Bu durumu hallettim, şimdi de şöyle bir sorunla karşılaştım; 2.5 GHz Wi-Fi bağlantısında çok rahat bağlanıyor bilgisayarda ancak 5 GHz'de bağlanamıyor "Telefon kablosu veya Ethernet kablosu takılı değil" hatasını veriyor. Benim 2 telefonum mevcut biri sadece 2.5 GHz bağlantısını destekliyor, biri her ikisini de destekliyor; hiçbirinde bağlantı problemi yaşamıyorum. Ancak annemin telefonunda aynı hatayı alıyorum. Benim telefonlarım; Honor 10 Lite ve iPhone SE, annemin telefonu General Mobile 4G Dual. Evin geri kalanın durum stabil, bu arada bilgisayar MSI Nightblade Mi3 7RA-076XTR. @Recep Baltaş

Yeni konular

Geri
Yukarı