Modeme router nasıl bağlanır?

Gus Fring

Kilopat
Arkadaşlar kısaca sorunumu anlatmak istiyorum, modemin dağıtıcısı kırıldığı için Wi-Fi düzgün çekmiyordu. Bir tanıdıktan Dark WRT303 router aldım. Ama bu konuda hiç tecrübem yok. Modemden çıkan lan kablosunu Router'in WAN girişine mi bağlamak gerekiyor? Bağlayınca direkt internete bağlanabilir miyim? Kısacası bu routeri nasıl kullanabilirim detaylı anlatırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
O şekilde yapılıyor fakat internet sağlayıcın bunu kısıtlandırıcı bir şey yapmışsa o zaman başka. İnternette daha detaylı bir yazı bularak (bloglarda paylaşıyorlar) tam olarak bilgi edin veya Müşteri Temsilcinizden bilgi almaya çalışın.

Arkadaşlar araştırdım ancak aklıma takılan şeyler var. Mesela ben routeri modeme bağladıktan sonra bilgisayara ve laptopa giden lan kablolarını router üzerinden bağlamam şart mı? Yoksa modem üzerinden şuanki gibi bağlanır mı? Ben routeri sadece sinyal güçlendirici olarak kullanmak istiyorum bunun için modem arayüzünden veya routerin arayüzünden hangi ayarları yapmak gerekiyor?

Arkadaşlar araştırdım ancak aklıma takılan şeyler var. Mesela ben routeri modeme bağladıktan sonra bilgisayara ve laptopa giden lan kablolarını router üzerinden bağlamam şart mı? Yoksa modem üzerinden şu anki gibi bağlanır mı? Ben routeri sadece sinyal güçlendirici olarak kullanmak istiyorum bunun için modem arayüzünden veya routerin arayüzünden hangi ayarları yapmak gerekiyor?

Hayır modemin arkasından takabilirsin ama eğer modemin arayüzünden HelpMert gibi özellikleri kapatıp routerde etkinleştirirsen routere takmak zorunda kalırsın yoksa internet gelmez.

Hayır modemin arkasından takabilirsin ama eğer modemin arayüzünden HelpMert gibi özellikleri kapatıp routerde etkinleştirirsen routere takmak zorunda kalırsın yoksa internet gelmez.
Çok anlamadım ama planladığım şu; önce eksik parçaları alacağım sonra modemden çıkan LAN kablosunu routere WAN olarak bağlayacağım. Ardından routerin arayüzüne girip AP olarak seçeceğim ve ayarları yaptıktan sonra kaydedeceğim. Denedikten sonra sonucu yazacağım.

Geri
Yukarı