Modeme ulaşan eksik hız

Raynor

Kilopat
Daha fazla  
Screenshot_2.png

Screenshot_1.png

Merhabalar, bu sorunu nasıl aşabilirim? Sorunun ISS'de olduğunu düşünüp farklı bir ISS ile denedim. Sorun yine aynı.

Ankastreden modeme gelen kablo kaç metre? 8 SNR ile kopma yaşamıyorsan enteresan. İç tesisatın güçsüz ve eskimişse senin sorumluluğunda. 2 damar bir bakır İnternet veya telefon kablosu ile yenilemen lazım.
İç hattınızda büyük denecek bir sorun yok. Ankastreden ölçüm alıp konuya ekleyin hocam.
Ankastrede 75 Mbps ölçülmüş zaten notu okumadın mı? genelde Ankastreden sıkıntı olmaz ev iç tesisatında olur. Ankastreye gelen hızı İSS görüyor zaten.

8 SNR VDSL'de kopma yapacak bir bağlantı değil.
Teknik olarak 6 üstü kopmaz ama ama genelde arada bir kopuyor. Türk İSS'lerini resmi rakamlara dayandırarak değil, tecrübeyle yorum yapıyoruz. O değer sabit durmaz, bu kadar hız düşüklüğü varsa iç tesisatta çok fena dalgalanma yapar.

Ankastreden modeme gelen kablo kaç metre? 8 SNR ile kopma yaşamıyorsan enteresan. İç tesisatın güçsüz ve eskimişse senin sorumluluğunda. 2 damar bir bakır İnternet veya telefon kablosu ile yenilemen lazım.

Ankastrede 75 Mbps ölçülmüş zaten notu okumadın mı? genelde Ankastreden sıkıntı olmaz ev iç tesisatında olur. Ankastreye gelen hızı İSS görüyor zaten.
1. katta oturuyorum. Kaç metre olduğunu tahmin etmek zor. Evde nasıl bir sıkıntı olabilir? Herhangi bir ara bağlantı yok. DSL çıkışından direkt olarak modeme geliyor kablo.

SNR değerinin yüksek olması altyapı kaynaklı bir sorun mu?

Teknik olarak 6 üstü kopmaz ama ama genelde arada bir kopuyor. Türk İSS'lerini resmi rakamlara dayandırarak değil, tecrübeyle yorum yapıyoruz. O değer sabit durmaz, bu kadar hız düşüklüğü varsa iç tesisatta çok fena dalgalanma yapar.
Türk ISS'lerin verdiği verilere göre değil tecrübe ve modem üreticilerinin verdiği verilere göre konuşuyorum. İndirme yapacağım zamanlarda 4 dB, oyun oynayacağım zamanlarda 8 dB ile bağlantı sağlıyorum. 4 dB'de minimum miktarlarda paket kaybım olmasa, oyunlarımı da bu değerle oynardım. Ancak 6 dB üzerine çıkmadığım müddetçe ara sıra %1 ile %5 arasında paket kaybı yaşamama sebep olduğundan dolayı 8 dB ile oynuyorum. 8 dB kopma olmadan bağlantı sağlamak için yeterli. Paket kayıpları olması ihtimali mevcut ama fiziksel olarak sağlıklı bir hatta bu da yok oluyor.

O ölçüm ankastreden değil port üzerinden ölçüm yapıyorlar. Ankastreye gelene kadar lokalde düşüş oluyor. ISS ye bu akdarr güvenip bana burada okuma yazma bilmiyor muamelesi yapma.
İç tesisat iyi olduktan sonra 2 snr ile bile kullananlar var kopma olmadan. Direkt snr değeri üzerinden değil. Saha dolabındaki dslam ile modem uyumu ondan sonra lokal ve iç hat kalitesi bu değerlere etki eder.

Ankastre hızı diye sizin gibi kekleyip duruyorlar. Saha dolabında porttan çıkan hızı ankastre diye yutturuyorlar. Lokalde zaten yeterince kayıp oluyor. Ekip gelmediği sürece ankastredeki gerçek değerleri öğrenmek mümkün değil.

Son düzenleme:
O ölçüm ankastreden değil port üzerinden ölçüm yapıyorlar. Ankastreye gelene kadar lokalde düşüş oluyor. ISS ye bu akdarr güvenip bana burada okuma yazma bilmiyor muamelesi yapma.

İç tesisat iyi olduktan sonra 2 snr ile bile kullananlar var kopma olmadan. Direkt snr değeri üzerinden değil. Saha dolabındaki dslam ile modem uyumu ondan sonra lokal ve iç hat kalitesi bu değerlere etki eder.

Ankastre hızı diye sizin gibi kekleyip duruyorlar. Saha dolabında porttan çıkan hızı ankastre diye yutturuyorlar. Lokalde zaten yeterince kayıp oluyor. Ekip gelmediği sürece ankastredeki gerçek değerleri öğrenmek mümkün değil.
Yanlış konuşuyorsunuz, 2 SNR ile kopma olmaz demek nedir :D SNR ne önce onu öğrenmeniz gerekiyor. Ankastre ile dolap arasında 300 Metre var ve bunu porta bakıp mı söylüyorlar? bunun ortalama bir hesabı vardır. Maks. alabilir değeri genelde 3-5 oynar. Kaliteyi değerler gösterir. Modeme gelen hızdan bahsediyoruz, değerlerin düşük olmasının sebebi ankastreden eve gelen kablodan dolayı olur, iç tesisatınızda sorun yok demek yanlış. Burada paketini söylememiş orada da konu sahibi sorunlu ama mantık olarak paketi destekliyor ama alamıyor diye yorum yapıyoruz. Firmalar kopma olmasın diye SNR düşmesin diye sınırın bir tık üstünde hızı sabitler. Türkiye'de neredeyse bütün firmalar 10 SNR altına düşürmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı