Çözüldü Modemi başka odaya almak hıza etki eder mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ipares

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Izmir
Yaklaşık 4.5 yıldır aynı telefon prizi üzerinden hizmet alıyorum. Ve bahsettiğim prizin pimleri artık yerinden çıkmış, yamulmuş durumda.
Kendi odamdaki priz ise daha yeni. Hiç kullanılmadı ve pimleri yerinde.

Sizce modemin yerini değiştirmek hıza, hat değerlerine etki eder mi?

*O kablo bağlantılarının işte salondan kendi odama nasıl taşıyacağımı vb. biliyorum.
Sadece odama koyacağım diye bir şey de yok.
Salondaki prizi değiştirmem de etki eder mi?

Çözüm
O prizlerin iç kısmı ayrı satılıyor ve değiştirmesi çok kolay. 10-15₺ civarına bulunuyor. İsterseniz deneyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda bulunan gibi sıkıştırmalıdan alın. Çok daha iyi oluyor. Takmadan uç kısımlarından 2-3cm kadar kesin. Soymadan sıkıştırın.

CAT-3 kablo ile GigaDSL veriliyor. 100 Mbps'nin üstünde limiti var. Sizi limitleyen şey DSLAM profili ve uzaklık.
Açmayı denedim ancak silikon gibi bir şey. Ve çıkmıyor nedense.

Zorlama o zaman. Etki eder bu arada değişiklik yani nasıl eder diye sorarsan. Benim aşağıda 38 olarak gelirken yukarıya 25 olarak geliyordu. Daha kötüde olabilir daha iyi de olabilir. Her internet prizine internet verilmiyorsa bir tane prize takılı olandan veriliyorsa taksanda internet gelmez. Mesela benim evde tüm odalarda telefon prizi var. Elektrikçi ile sadece odama gelen kabloya interneti aktardık. Diğer odalara taksam dahi DSL ışığı gelmez.

Zorlama o zaman. Etki eder bu arada değişiklik yani nasıl eder diye sorarsan. Benim aşağıda 38 olarak gelirken yukarıya 25 olarak geliyordu. Daha kötüde olabilir daha iyi de olabilir. Her internet prizine internet verilmiyorsa bir tane prize takılı olandan veriliyorsa taksanda internet gelmez. Mesela benim evde tüm odalarda telefon prizi var. Elektrikçi ile sadece odama gelen kabloya interneti aktardık. Diğer odalara taksam dahi DSL ışığı gelmez.

Peki şimdi modem salonda. Ve en orta yer, internetin en iyi dağıldığı yer de orası.
Benim duvardaki internet prizinde 4 pin var. 2'si gereğinden fazla kalkık. 1'i ise prizden dışarı taşıyor.
Okuduğuma göre (CAT3) 4 Pinli olan bağlantılar azami 100Mbps destekler diyordu.
Bende CAT3 yazmıyor ama olma ihtimali var mı?
Ayrıca duvardaki internet prizini yenilesem ve modemle olan ara kabloyu 4 pinli alsam değerler iyileşebilir mi?

Geri
Yukarı