Modemin internet ışığı yanmıyor

endless060

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. İnternet hizmetini TürkNet'ten alıyorum. Modemin internet ışığı yanmıyor IP alamıyor galiba (bazen yanıyor). DSL ışığı yanıyor. Başka modemle denedim sorun devam ediyor. Kullanıcı adı ve şifreyi doğru girdiğime eminim. Sizce sorun nedir?

Adsl modem üzerinde modemin durumunu gösteren çeşitli ışıklar vardır. Bunlardan biri de Internet ışığıdır. Internet ışığı her modem üzerinde bulunmayabilir. Adsl modem üzerindeki internet ışığı sizin internete bağlı olup olmadığınızı gösterir.
Bazı adsl modemlerde internet ışığı titreşerek yanabilir. Bu normal bir durumdur. Modemde akvitite olduğunu, internet trafiğinin olduğunu gösterir.
Pek çok adsl modemde internet ışığı sabit yanar. Yine bu durum internete sorunsuz bağlı olduğunuzu gösterir.
Modem üzerindeki internet ışığı yanmıyorsa genel olarak iki sorun vardır:
  • DSL bağlantısı gerçekleşmemiştir
  • ADSL modem üzerinde tanımlı olan DNS sunucularda sorun vardır
Sadece internet ışığı yanmıyorsa;
Bu durumda sorun sizin modeminizde olabilir. Öncelikle DSL ışığı sabit yanıyor internet ışığı yanmıyorsa, sorun yüksek ihtimallle modeme atanan DNS sunuculardan kaynaklanıyordur.
Bilgisayarınıza el ile DNS atamak sorunu çözecektir. Ya da modem arayüzüne girip buradan DNS bilgilerini güncelleyebilirsiniz. DNS nasıl değiştirilir: DNS değiştirme linkinden öğrenebilirsiniz.
internet ışığı yanmıyorsa ilk olarak DSL ışığını kontrol edin. Bu önemli bir veridir. Sonra yukarıda anlatılan adımları uygulayın.

Modemin arayuızunden DSL sinyal olup olmadigini, kullanici adi hatasi mi oldugunu gorebilirsiniz. Siz dogru girseniz bile ISP 'de hata olabilir. Modemi baska yerde deneme sansiniz varsa bagladiginiz hattin sahibinin k. adi ve sifresi ile modemin saglamligini da test etmelisiniz.

İlgisi var mıdır bilemiyorum. Benim de birgün dsl ve internet ışıkları gitti. Hattan olduğunu düşündüm. 1 gün gelmeyince modeme gelen kabloyu kurcaladım. Gelip gitti dsl ışığı. Kabloda sorun olduğunu düşündüğüm kısımları kestim ve uçları tekrar bağladım. Düzeldi. Sanırım kablo ezilmişti bir noktadan.

Dediğim gibi başka modemle denedim yine aynı. Sorun Türknet' te galiba.
Modemin arayuızunden DSL sinyal olup olmadigini, kullanici adi hatasi mi oldugunu gorebilirsiniz. Siz dogru girseniz bile ISP 'de hata olabilir. Modemi baska yerde deneme sansiniz varsa bagladiginiz hattin sahibinin k. adi ve sifresi ile modemin saglamligini da test etmelisiniz.

Benim hattımda fiziksel bir sorun olduğunu sanmıyorum. Dsl ışığı yanıyor. Sadece internet ışığı yanmıyor.
İlgisi var mıdır bilemiyorum. Benim de birgün dsl ve internet ışıkları gitti. Hattan olduğunu düşündüm. 1 gün gelmeyince modeme gelen kabloyu kurcaladım. Gelip gitti dsl ışığı. Kabloda sorun olduğunu düşündüğüm kısımları kestim ve uçları tekrar bağladım. Düzeldi. Sanırım kablo ezilmişti bir noktadan.

Hocam arıza kaydı bırakın, Türk Telekom ekipleri gelip baksın. Benzer bir sorunu bende yaşadım gelip halletti Türk Telekom ekibi.

@M3ric Asus ac 51 modemi turknet ekibi kurulum yaptı fakat 6 7 saat sonra modeme reset atıp gerekli işlemleri yaptım. Fakat internet ışığım hiç tetiklenmiyor. Başka modemle de denedim ve onda da aynı şekilde internet ışığı hiç bir şekilde yanmıyor ve çağırdığım özel kişi bu alt yapı sorunu dedi. Modemlik bir şey yok dedi. Turknet ekibi gelip bakmıyor henüz. Modem arızalı olabilir diyorlar. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Geri
Yukarı