Moderatörler Türkçe öğretmenlerinden mi seçiliyor?

ayalkin

Hectopat
Öncelikle moderatör abilerime, ablalarıma, kardeşlerime şunu demek istiyorum ki kuralları okudum. Bu konu çerçevesi içerisinde en azından şahsi olarak. Sizlerin vermiş olduğu cezalara itiraz veya milleti galeyana getirip kışkırtacak şeyler yazmıyorum, yazmayacağım da. O yüzden lütfen ceza vermeyin. Bu konuyu hem içimdekileri dökmek için hem de Technopat'a öneride bulunmak için açtım.

Neredeyse her konu açışımda muhakkak ki ceza yiyorum. Ya yanlış yerde diye ya da Türkçeyi yanlış kullanmaktan ötürü. Bazı arkadaşlar veya moderatörler diyebilir ki "Daha dikkatli ol konu açarken.", "Sen nasıl bir Türk'sün ki daha Türkçeyi bile doğru yazamıyorsun." diyenler olacaktır. Haklısınız bazen dalgınlığıma gelebiliyor. Belki de fazla dalgın birisi de olabilirim, neyse. Benim kadar olmasa da birçok kişi Türkçesinin kötü olmasından kaynaklı olarak bu konudan dolayı muzdarip.

Uzun lafın kısası Technopat'a yazım denetleyici bir araç lazım. Technopat'ta neredeyse her dakika bir konu yayınlanıyor arkadaşlar. Bakın bir mesaj değil bir konu yayınlanıyor. Bu oldukça büyük bir sayı. Bir de bu konuların altına saniyeler içerisinde onlarca mesaj atılıyor. Bazı konular bu hıza ayak uyduramayıp aşağılarda bile kalabiliyor. Bu gerçekten güzel bir başarı ama bu sistemde moderatörlerin üstüne ben çok yük bindiğini düşünüyorum. Bir konuyu yayınlanmak üzere gönderdiğinizi varsayalım. Konu gönderildikten sonra onaylanıp yayınlanması için oldukça uzun süreler bekleyebiliyorsunuz. Hadi beklediniz diyelim. Üstüne bir de ceza yiyince işte o zaman mutluluktan havalara uçabilirsiniz. Bir de bu durumu benim gibi üst üste yaşabiliyorsanız sizden şanslısı yok demektir. Konuya dönecek olursak. Moderatörler de insan. Konuların hangi birini takip etsinler? Hangisine yetişsinler? Hele ki bir de benim gibi uzun uzun yazan birine denk geldikleri zaman çok mutlu olduklarına eminim.

İnternette "English grammar assistant" diye arama yaptığınız zaman karşınıza çok düzel yazım denetleyicileri çıkıyor. Ben Technopat teknik bölümünün bu araçların daha iyisini hazırlayabileceğine inanıyorum. Forumun programlama bölümünde bile seviyesini arşa çıkarmış insanlarla denk gelmek mümkün iken, ben Technopat'ın bu işin altından kalkabileceğinden eminim.

Arkadaşlar, moderatör abilerim, ablalarım, buradan topluluktaki herkese sesleniyorum. Herkesin bu konudan dolayı yaralı olduğunu biliyorum. Gelin el ele verelim buradan yönetime sesimizi duyuralım bize bir baksınlar. İlgili insanlara bu isteğimizi iletebilirseniz sevinirim.

Not:
* Sadece kendimi düşünüyormuş gibi gözükmek istemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır. İşlerini yapabilmeleri için Türkçe kurallarını da bilmeleri gerekiyor ama Türkçe öğretmeni olma zorunluluğu yok.

Düzeltme aracı zaten var. Ne kadar araç hatası bildirirseniz araç o kadar daha iyi hale gelir.

Adsız.jpg

Mesajların altında olan "düzelt" kutucuğu sadece nokta ve büyük harf koymuyor bazı kelimeleri de düzeltiyor. O kutucuğun daha da gelişmesi için yanında olan yıldız butonuna basın ve kelimenin doğru yazılışını yazın. Bu sayede program o kelimeyi de kelime havuzuna atar.
Ve hayır, moderatörler Türkçe öğretmeni olması gerek gibi bir şart yok.

Ana dilini doğru kullanmak ve diğer insanlara karşı anlaşılabilir olmak için Türkçe öğretmeni olmaya gerek yok. Sürekli ceza yiyor olmanın nedeni belki de düzeltmek için çaba sarfetmiyor oluşundur. Moderatörleri bu kadar düşünüyorsan düzgün Türkçe kullanmaya çalış daha az iş çıkarırsın onlara :D

Ciddi düzeyde dikkat dağınıklığına sahip birisiyim ve normalde ilaç kullanmam gerekiyor, bunu ön yazı olarak belirtmek istedim. Her ne kadar forumda çok mesajım bulunmuyor olsa da görebileceğiniz üzere, en son 2017 yılında yazım yanlışı kaynaklı bir ceza almışım. Cidden, yazım yanlışı yapmamak bu kadar zor bir şey değil. Türkçe öğretmenliği okumuyorum, çok bilgili olduğumu düşünmüyorum, hatta bütün Türkçe kaynaklı derslerde uyuduğumu da söyleyebilirim. Dikkat edilmesi gereken şeyler çok basit şeyler. "Dalgın birisiyim, ondan yanlış yapıyorum." gibi mazeretler pek mantıklı değil, benim gibi birisi bile ceza almadan yazabiliyorsa, siz de yazabilirsiniz.

Uyarılar.png

Kitap okuma alışkanlığı olan insanlarda yazım yanlışı yapma olasılığı çok düşüyor. Bir de yaptığın yanlışları öğrenmelisin. Denetleyici olabilir ama yazım yanlışları anlama göre de değişebileceği için çok sağlıklı bir sonuç elde edilemez bence. Forumun yazım kurallarıyla ilgili sert kurallarını lehine çevirmelisin. Türkçeye önem vermek sanılandan çok önemli.

Moderatörler bildiğim kadarıyla kimya öğretmenlerinden seçiliyor. Ceza yemek istemiyorsan her yazdığın kelimenin doğru olup olmadığına bak. Her şeyi kontrol et. Cezaya itiraz ederken bile ceza yiyorsun. O zaman biraz daha dikkat lazım.

Geri
Yukarı