Rehber Modern Bir Doküman Okuyucu: Evince

evince.png
Evince

Evince GNOME ile birlikte gelen FOSS (Free and Open Software) basit ve modern bir doküman okuyucusudur.

Özellikler
PDF, Postscript, djvu, tiff, dvi, XPS, SyncTex desteği gedit için, çizgi roman (cbr,cbz,cb7 and cbt) ve daha fazla desteklenen dosya formatı.
Yer işareti koymak, notlar eklemek, yazının üzerini çizmek.
Sayfayı yan yana veya dikey olarak görüntülemek.
Dokümanı yazdırmak ve paylaşmak.
Doküman için karanlık mod.
Slideshow olarak görüntülemek.
Doküman içinde kelime aramak.

Dosya Formatları
file_formats.png

Kurulum
1617437225624.png
Debian/Ubuntu:
sudo apt install evince
Arch: sudo pacman -S evince
Ekran Görüntüsü

evince_ss.png

İlgili Makaleler

Son düzenleme:
Hayatımda gördüğüm en iyi CTRL+F kombinasyonuna sahip program olabilir. Kesinlikle bundan sonra kullanacağım tek PDF görüntüleyici olacak.

Şimdilik benim için tek eksiği PDF'leri yeni sekme yerine yeni pencere ile açması. Tek pencerede çoklu sekme ile görüntüleme şansı olsa mükemmele yakın bir program olurmuş.

Son düzenleme:
Bir şeyleri kopyalamam gereken dökümanları Evince ile görüntülüyorum genelde. Gayet güzel bir programdır, ben de öneririm. Kitap okurken "recolor" özelliği ve tabiiki vi-like kısayolları atayabiliyor olmamız sebebiyle zathura kullanıyorum. İlgilenenlerin bu yazılıma bakmasını kesinlikle öneririm. En güzel yanı çevireceği renkleri kendinizin ayarlıyor olması, dark mode diye siyahı beyaz beyazı simsiyah yapıp diğer renkleri de saçma bir mavi tonuna çevirmiyor. Bana göre tek sorunu kopyalama işlemi yaparken yazıyı seçemiyor ve mouse ile sol tıka basıp imleci oynattığımızda Windows masaüstündeki gibi kare bir şekilde seçiliyor oluşu.
2021-04-03_11-51.png
2021-04-03_11-51_1.png

Eki Görüntüle 955047evince

Evince GNOME ile birlikte gelen foss (Free and open software) basit ve modern bir doküman okuyucusudur.

özellikler
PDF, postscript, djvu, tiff, DVI, xps, synctex desteği gedit için, çizgi roman (CBR, cbz, CB7 and cbt) ve daha fazla desteklenen dosya formatı.
Yer işareti koymak, notlar eklemek, yazının üzerini çizmek.
Sayfayı yan yana veya dikey olarak görüntülemek.
Dokümanı yazdırmak ve paylaşmak.
Doküman için karanlık mod.
Slideshow olarak görüntülemek.
Doküman içinde kelime aramak.

dosya formatları.
Eki Görüntüle 955056

Kurulum.
Eki Görüntüle 955060
Debian/Ubuntu:
sudo apt install evince
Arch: sudo pacman -S evince
ekran görüntüsü

Eki Görüntüle 955048

ilgili makaleler.

Güzel bir program. Fedora'ya kurarım artık bunu. Sağ olun. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı