Modern G-Man, RDR'nin Strange Man'i hakkında Dev Rehber!

365436

Hectopat
Makaleler
18

RDR oyunlarının Rockstar'ın elinden çıkmış hikaye anlamında en iyi eseler olduğunu bilmeyen yoktur. Bu serinin hikaye anlatımının bir avantajı gelecekten geçmişe doğru gitmesi. Bu yüzden firma önceden ilgi gören karakterlere yerinde yatırımlar yaparak unutulmaz easter egg'ler ve bazen tüyler ürpertici göndermeler yapabiliyor. Oyunu yılbaşı tatili sırasında ikinci defa bitirirken kendisine yaklaşık 120 saat kadar vakit ayırdım ve haritada bulduğum yan hikayelerin toplamının oyunun kendi hikayesinden daha iyi olduğu kanısına nihayet vardım.

Şimdiden sonuna kadar okuduğun için teşekkür ederim. Hikayeyi layıkı ile Türkçeye çevirmek için İncil okumam bile gerekti ve toplamda 11903 tuş basımı gerçekleştirdim. bu yüzden Emeğe Saygı!

Bu yazı RDR1 ve RDR2'den referanslar içermektedir. RDR1 hakkında Spoiler içermektedir. Bunu bilerek yazıyı okuyunuz.

Bu yazım yabancı kaynaklardan Türkçe'ye şahsım tarafından çevirilerek TÜRKÇELEŞTİRİLMİŞTİR. İçerik ve fikir tamamen bana ait değildir ve amaç sadece eğlenmektir.

Hazırsanız başlayalım.

Bu hikaye RDR1'de oyuncuların ilk kez gördüğü Strange Man hakkında. G-Man gibi belli bir isme sahip değil çünkü Rockstar games bu karakter için uygun bir isim bulamadıklarından adını bu şekilde seçme yoluna gittiklerini açıklamıştı. Garip Kişi anlamına gelen ismi ile tüyler ürpertici bir gizeme sahip bu karakterin aslında modern çağın G-Man'i olduğu su götürmez bir gerçek, kendisi bir yan karakter, hakkında çok az şey biliniyor, az konuşuyor, ana karakter ve hikaye anlamında çok fazla şey biliyor ve kesinlikle iyi giyiniyor.

maxresdefault.jpg

Önce hafızaları tazelemek adına bu karaktere şöyle bir göz atalım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

RDR1'in Strange Man ile alakalı son görevinde ve normal akışa göre oynarsanız hikayenin sonlarına doğru yukarıdaki sahne yaşanır.

Kendisine Tahsildar diyen bir adam sahneye "Ain't this beautiful spot?" (Burası iyi mi ? ) diye sorarak girer.

John bunu ciddi bir soru olarak almadığından "Evet" diyerek cevap verir ama aslında neyi kabul ettiğinin farkında değildir. John Strange Man'a burada ne yapıyorsun diye sorduğunda Strange Man; "Hesaplarım için geldim, ben bir tahsildarım." diyerek ürpertici bir cevap verir. Konuşma ilerler...

John: "Ya, demek öyle ?"
Strange Man: "Kısmen olmasa da ona benzer bir şey."
John: "Adın ne ? "
Strange Man: "Biliyor musun ? En Lanet şey de bu; Hatırlayamıyorum."
John: "Bana lanet adını ve beni nereden tanıdığını söyle!"
Strange Man: "Aslında, Seni Meksika'dan tanıyorum, Batının ücre köşelerinden tanıyorum, gittiğin her yerden seni tanıyorum."
John : (Sabrı tükenerek) "Bana ya adını söylersin ya da olacaklardan sorumlu değilim."
Strange Man: (Sakinliğini bozmadan) "Öyle mi ? Ama olacaksın. Yaptıklarından sorumlu olacaksın."
Strange Man: (John'un cevap vermesini beklemeden) " Evet, burası iyi. Yakında görüşürüz, Kovboy." diyerek başı dik bir şekilde yürümeye başlar.
John : "Lanet olsun sana!"
Strange Man: (Sakince) "Evet, var çoğunun var."

John'un sabrı tükenir ve silahını çekerek arkasını dönüp yürümekte olan ve kendisine tahsildar diyen adamın arkasından ateş etmeye başlar. Silah 3 kere ateş aldıktan sonra 4. mermide tutukluk yapar ve John daha fazla ateş edemeyip silahını indirir. Mermiler Tahsildar'ın içinden öylece geçip gitmiştir, şaşırmayan ve istifini bozmayan Tahsildar uzaklara bakarak uçuruma doğru yürümeye devam etmektedir. John'un silahından Tahsildara edilen 3 kurşun aslında 3 hayatı sembolize etmektedir.

John 3 kere ateş etmitşir. Birisi kendisi için, diğeri Abigail için ve sonuncusu Uncle için. Ancak silah 4. kez ateş edemeden tutukluk yapmıştır çünkü 4. kişi olan Jack bağışlanmıştır. Ölmeyecektir. Merminin silahtan çıkamaması John'un Ruhunun bedeninde kalacak olması şeklinde çok çok ince bir detay olarak oyunculara sunulmuştur.

En başta John'un evet diye cevap verdiği "Burası iyi mi?" sorusunda Tahsildar, John'un ve John'un ailesinin mezarlarının yerini sormaktadır. John "Evet"diye cevap verdiğinde anlaşma yapılmıştır ve karar verilmiştir.

9vyhtgxhudg81.jpg

Şimdi konuşmadan edindiğimiz bilgiler ile teoriyi derinleştirelim!

RDR1 ve RDR2'de en büyük gizemlerden biri Strange Man'in kimliği olmuştur. Gizemli ve başka dünyadan birisi gibi görünen bu karakter olan Garip Adam, ilk olarak RDR1'de ortaya çıkıyor, bir şekilde John Marston ve Van der Linde çetesi ile olan geçmişi hakkında çok şey biliyor. Doğal olarak, bu John'u şaşkına çeviriyor, John karakter aslında hiçbir şey bilmiyor tüm bunları bilen birisini neden daha önce görmediği sorusunun cevabını kendisine bir türlü veremiyor. Strange Man tam unutulmuşken RDR2'de tekrar ortaya çıkıyor ve bu sefer çok daha detay elde edebileceğimiz şekilde işleniyor.

John veya Arthur olarak oynayan oyuncular, şu noktaya gittiklerinde bitmemiş bir tabloyla terk edilmiş bir kulübeyi ziyaret edebilirler. Başlarda sadece eskiz halinde olan tablo esrarengiz bir şekilde oyuncular burayı tekrar ziyaret ettikçe, yavaşça Strange Man'ın bir portresine dönüşür!

Tabloyu bitirecek ziyaret sayısına ulaştığımızda tablo tamamlanır ve odada bulunan aynanın yansımasından Tahsildar kanlı canlı görünmeye başlar. Arkamızı döndüğümüzde odada kimse yoktur ama bir seferliğine kendisini aynadan bize göstermiştir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Rockstar Games Tahsildar'ın kim olduğunu henüz açıklamadı ki bu konuda Half Life yapımcılarının ne kadar sabırlı olduklarını göz önüne alırsak muhtemelen hiç açıklamyacak! Ancak bir Reddit kullanıcısı bunu çözdüğünü düşünüyor, teori çok korkunç, zekice, inanılması güç ama şaşırtıcı derecede ikna edici. Reddit'te yayınlanan bir gönderi, Tahsildar'ın "İncil'den Kabil" olduğunu, "Tanrının sonsuza kadar dünyada dolaşmaya mahkum ettiği Kabil, hani çocukken çizgi filmlerini izlediğimiz dünyada ilk defa kötülük işleyen ve iyi ile kötü kavramını ortaya atan Kabil!" olduğunu savunduğu için bir anda viral oldu.

Gönderide aşağıda vermiş olduğum kanıtlar var.

• Kardeşi Habil'i öldürdükten sonra, Kabil Tanrı tarafından lanetlenir ve herkesin onu tanıması için yüzüne onu bir işaret konur bu işaretin neye benzediğini kimse bilmemektedir ancak amacı İncil'de şu şekilde yazmaktadır. "Kabil yeryüzüne savaşları ve ölümü ilk getiren, ilk kez öldüren kişi de olsa onun diğer insanlar tarafından cezalandırılmasını istemiyorum. Nitekim İntikam ve ölüm hiçbir zaman bana iyilik olsun diye yapılamaz. Onun bedenine bir işaret koyuyorum ve Kabil'i sonsuza kadar dünyada avare bir şekilde dolaşmaya mahkum ediyorum. Ona zarar veren, onu öldüren herkes benim tarafımdan 7 sefer cezalandırılır. Ancak onun üzerindeki işaretin neye benzediğini size söylemiyorum ki herkes öldüreceği kişi Kabil'miş gibi davransın ve insanlar birbirine zarar vermekten geri dursun." John'nun tahsildarı gördüğünde tanıdık geliyorsun demesinin sebebi de budur.

-Herbert Moon:"Bilmiyorum, birisinin bana uzun süre önce verdiği bir fotoğraf. Aslında onu hep çok sevdim. Neden ki?"
-John:"Bilemiyorum, sanki... Tanıdık bir yüz!"

Bu noktada dükkan sahibini bir şekilde lootladıktan sonra elimize bir mektup geçer. Mektup kızından gelmektedir. Mektubu okuduğumuzda dükkan sahibinin uzun süre önce Tahsildar ile anlaşma yaptığını anlarız. Tahsildar bir şekilde Moon ile anlaşma yapar ve ona bir şey karşılığında 2 seçenek sunar. Ona mutluluk ya da 2 nesil boyunca sağlık vaadeder. Mektuptan edindiğimiz bilgiye dayanarak Moon'un 2 nesil sağlık seçtiğini anlayabiliriz çünkü mektup kızından gelmektedir ve sağlıklı bir torunu olduğunu da yazmaktadır. 2 nesil sağlık karşılığında Tahsildar'a ruhunu satan Herbert Moon'u mutsuz günler beklemektedir çünkü seçimini kızı için yapmıştır. Armadillo kasabası hastalıktan kırılır, Moon'un tanıdığı, tanış olduğu hemen herkes ölür, kızı onun çok karşı olmasına rağmen bir Yahudi ile evlenir aslında Moon bunu onaylamamıştır ama kızı onu dinlememiştir, babasının istemediği bir evlilik bu sayede gerçekleşmiştir. Moon'un kasaba salgınında hayatta kalmasının sebebi de bu olarak tahmin edilmektedir.

975251189a6e1b8f-600x338.png

Bu olaylar hikayenin başında içinde Tahsildar'ın yarım tablosu olan odaya girdiğimizde aslında Rockstar tarafından onaylanmıştır. Eğer duvarları evin mobilyalarında yazanları okursanız şu yazıları görebilirsiniz.
-"Ona mutluluk ya da 2 nesil vaadettim. O seçimini yaptı."
-"Karlı yollardan mağaralara uzanan yolculuk." (RDR2 hikayesi karlı bir dağda başlar ve Annesburg'da ki son kampımız olan Beaver Hope mağarasında son bulur.)
-"Seni tanıyorum!" (John'dan bahsederek)

Bu noktada kafanızı karıştırmak istemem ancak hafızanızı zorlarsanız Arthur olarak Valentine kasabasına ilk geldiğinizde sizi Blackwater'dan tanıyan birisi sizi polise şikayet etmek ile tehdit edip kaçmaya başlamıştı. Bu kişi Jimmy Brooks'tur. Kendisini oyunda bağışlayabiliyor ya da öldürebiliyorsunuz. Bağışlarsanız bir kalem kazanır ve kendisini hiç görmezsiniz. Aslında Rockstar oyuna bu karakteri Strange Man'in evindeki bazı yazıların türüne karar vermek için sizin karşınıza bir sınav olarak çıkarttı.

Brooks'u bırakır ondan bir kalem hediye alırsınız ve Tahsildar'ın masasında oyunun ilerleyen kısımlarında şu yazar; "Jimmy Brooks adında sürekli dolandırıcılar ile karşılaşan adamın biri onu kovalayana ve yakalayana değin Crooks'a doğru at süren bir adamdı. Jimmy'nin göründüğü kadar aptal olmadığını kanıtlamak zorunda kaldı... "

Brooks'u öldürürseniz masada şunlar yazar; "Jimmy Brooks adında her zaman dolandırıcılarla karşılaşan bir adam vardı ama adam onu çok fena yakaladı, şimdi Jimmy'nin ailesi onu pek görmüyor."

Evdeki diğer yazılar ise şöyle;

-Water is Black with Venom (Water is Black kısmında Blackwater hüsranı Venom ile de Micah'ın ihaneti önceden oyuncuya söylenmiş.)

Eğer tüm yazıları okuduktan sonra oradan bir kaç günlüğüne uzaklaşırsanız Tahsildar'ın fotoğrafı ortadan kaybolur.

Habil ve Kabil hikayesine dönecek olursak;

• Aslında John Marston'ın onu tanımasının nedeni budur Tanrı tahsildar'a görenlerin onu, ancak nereden geldiğini bilemeyeceği bir tanışlık hissi vermiştir.

• Arthur veya John olarak el kitabınıza bu portreyi çizerken başlığa karakterimiz Seri Katil yazar. Bunun sebebi Kabil'in ilk katil ve dünya üzerindeki bütün savaşların sebebi olmasıdır.

• Strange Man, Nuh'un tufanından önce bile hayatta olduğu için hesaplanamaz miktarda yaşam deneyimine sahip gibi görünüyor. Bu yüzden her şeyi biliyor gibi konuşması ve asla heyecanlanmaması normal.

• Tumbleweed kasabası terk edilmiştir, bu kısmen onun varlığından kaynaklanıyor olabilir. Yeryüzünde sonsuza dek dolaşmaya mahkumdur ve hatta Tanrı ona şöyle der: "Toprağı işlediğinizde, artık mucizesini size vermeyecektir; yeryüzünde tek başına ve avare olacaksın." Kabil lanetlenmiştir, etkileşime girdiği herkese ölüm ve talihsizlik getirir ve sonsuza dek dünyayı dolaşmaya mahkumdur.

• John Marston "Bana adını söyle, yoksa eylemlerimden sorumlu olmayacağım" dediğinde, "Ama olacaksın, yaptıklarınızdan sorumlu olacaksınız." Bu, lanetine ve John Marston'ın kaderini nasıl karşıladığına atıfta bulunulabilir.

• John Marston "Lanet olsun!" dediğinde, "Evet, birçoğunun var" diye cevap verir. Dünyayı sonsuza dek yürümek için lanetlenmiştir ve bunları derken yine yürümektedir, bu yüzden bu yanıt mükemmel bir atıf ifade eder. Bundan sonra Tahsildar, John Marston tarafından 3 kez vurulur.İncil'de, Kabil'i yok etmek isteyenlerden yedi kat intikam alınacağı söylenir. John Marston Tahsildar ile karşılaştığında ona 3 kurşun sıkar ve RDR1'de 3'ün 7 katı olan 21 kurşun ile vurularak öldürülür.

RDR serisi boyunca Arhut ve John olarak ilk katil, ölümün habercisi ve Tanrının lanetinin yeryüzündeki simgesi olan Kabil ile berbaer oynamak size nasıl hissettirdi ? :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı