Rehber ModernFlyouts ile açılır pencerenizi değiştirin

ModernFlyouts (diğer adıyla ModernFlyouts Preview); hâlihazırda Windows işletim sistemleri içerisinde olan, uçak veya kablosuz ağ modunu değiştiğini gösteren, herhangi bir uygulama içerisinde video veya müzik dinlerken medya kontrollerini gösteren ve ekranınızın parlaklık seçeneğini değiştirebilmeniz için karşınıza çıkartılan açılır pencerenin tasarımını değiştirmenizi sağlar. ModernFlyouts'un GitHub sayfasını kontrol edebilirsiniz veya direkt olarak denemek için Microsoft Store üzerinden ModernFlyouts'u kullanmaya başlayabilirsiniz.

ModernFlyouts'u indirdikten sonra direkt olarak ayarlarına göz atabilirsiniz. ModernFlyouts başlatıldığında görev çubuğu üzerinde bulunan simgeler arasında (yani simge tepsisi üzerinde) gözükecektir. ModernFlyouts simgesine sağ tıklayarak ayarlarına giriş yapabilirsiniz.

Ayar.png

Ayarlar üzerinde bizi ilk karşılayan bölüm, "Genel" kısmı oluyor. Eğer ModernFlyouts'un işletim sisteminizin başlangıcında açılmasını istiyorsanız, "Başlangıçta çalıştırın" seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca dil kısmında, kullanmakta olduğunuz dili seçebilirsiniz fakat bazı dillerde (örneğin Türkçe) çeviri eksikliği yaşayabilirsiniz.

"Varsayılan Flyout" alanında; "Windows varsayılan" seçeneğini seçerseniz, uygulamanın çalışması için bir anlamı kalmayacaktır, yani Windows'un eski açılır pencere görünümünü kullanacaksınız ve ModernFlyouts arka planda kaynak kullanımında bulunacaktır. Bu durumda ModernFlyouts seçeneğini etkin bir şekilde tutabilirsiniz. Eğer Windows içerisinde açılır pencerenin asla gözükmemesini istiyorsanız, "Yok" seçeneğini etkinleştirebilirsiniz. Bu özelliğin de uygulama içerisinde sunulması, açılır pencere kullanmayı sevmeyen kullanıcılar için etkili olacaktır.

Başlangıç.png


Kişiselleştirme alanında açılır pencerenizin; temasını, üst sekmesinin görünürlüğünü, sistem tepsisi üzerindeki simgesinin görünürlüğünü ve zamanını ayarlayabilirsiniz.

Kişiselleştirme.png


Ses-flyout modülü bölümünde, medya kontrolü seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.

Ses-flyout.png


Parlaklık-flyout bölümünde; sisteminizin parlaklığnı değiştirdiğinizde, açılır pencerenin eylemi bildirip bildirmemesini ayarlayabilirsiniz.

Parlaklık-flyout.png


UçakModu-flyout bölümünde; uçak modunu değiştirdiğinizde, açılır pencerenin eylemi bildiriip bildirmemesini ayarlayabilirsiniz.

UçakModu-flyout.png


KilitTuşları-flyout bölümünde; büyük harf kilidini, num lock kilidini, kaydırma kilidini ve ekle tuşunun kilidini değiştirdiğinizde; açılır pencerenin eylemi bildiriip bildirmemesini ayarlayabilirsiniz.

Tuş-flyout.png


Tüm ayar bölümlerinin dışında, "Hakkında" bölümü bulunuyor. Bu alanda; uygulamanın açıklamasını, sürüm numarasını, GitHub adresini, katkıda bulunanları ve herhangi bir hata yaşamanız hâlinde yeni bir sorun açmanızı sağlayan bölümleri görüntüleyebilirsiniz.

Hakkında.png


Tüm ayarları incelediğimize göre, eski ve yeni açılır pencereleri karşılaştırabiliriz. Aşağıdaki ekran görüntüleri, Windows 10 içerisinde bulunan açılır pencereye aittir. Görüldüğü üzere tasarım konusunda açılır pencere, keskin kenarlıklara sahip olarak gözüküyor ve biraz da olsa geniş bir yer kaplıyor.

Eski - YouTube.png


Eski - Spotify.png

Aşağıdaki ekran görüntüleri de ModernFlyouts sayesinde değiştirilmiş olan açılır penceredir.

Yeni - YouTube.png


Yeni - Spotify.png

Multimedya kontrollerine ek olarak, tuş kilidi seçeneklerinden (büyük harf ve num lock) birkaç ekran görüntüsünü de belirtmekte fayda var.

Buyuk Harf Acık.png


Buyuk Harf Kapalı.png


Num Kilidi Acık.png


Num Kilidi Kapalı.png

Rehberimizin sonuna geldiğimize göre, ModernFlyouts hakkında görüşleriniz nedir?
 
Yukarı