Modlu Minecraft hakkında her şey

Çocuk oyunu dediğimiz Minecraft ne olmuş böyle. Bir ara BFChickenGamers takip ediyordum da bıraktım sonra.
Kendisini ilk videolarından beri izlerim. Ancak hep bir ``ben farklı oyunlar oynuyorum`` çabası çok soğuttu kendinden. Türkçe kaynak isteyenler için mod tanıtımları izlenebilir, ancak yabancı dil varsa Direwolf'dan iyisi yoktur bana göre. Mod yapımcılarıyla iletişime geçip öyle yapıyor videoları.
Konuyu daha okumadım da moderatör değil miydiniz siz?
@dogant ile karşılaştırdınız galiba beni. :D

4 GB RAM ile sadece hayal edebilirsiniz.
Ben 4 GB RAM ile sunucu kurmuşken en ağır shader ile 5 FPS Minecraft oynadım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(İşlemci 120 derece.)

4GB RAM ile 10-20 modluk paket yapılabilir aslında. Ama temel modlar olacak. Mesela teknik mod tarafında en önemli 3-4 mod, büyü tarafında en önemli 2-3 mod, kalanları yan mod gibi. 2GB için bile mod paketi yapmıştım 1.7.10'da. Tabii o iş 1.12.2'ye gelince kesat oluyor. 1.7.10 en fazla mod çeşitliliği bulunduran sürüm zaten, en iyisi o sürüm olur az RAM'e sahip olanlar için.

4GB RAM ile 10-20 modluk paket yapılabilir aslında. Ama temel modlar olacak. Mesela teknik mod tarafında en önemli 3-4 mod, büyü tarafında en önemli 2-3 mod, kalanları yan mod gibi. 2GB için bile mod paketi yapmıştım ben. Tabii o iş 1.12.2 sonrası kesat. 1.7.10 en fazla mod çeşitliliği bulunduran sürüm zaten, en iyisi o sürüm olur az RAM'e sahip olanlar için.
Ekran kartım yok ve işlemci İntel Pentium B960 ve aşırı saçma şekilde son sürümler daha fazla FPS veriyor. 🧐

Ekran kartım yok ve işlemci İntel Pentium B960 ve aşırı saçma şekilde son sürümler daha fazla FPS veriyor. 🧐
Bu, yeni sürümlerin optimizasyonuyla alakalı olabilir ancak benim hatırladığım kadarıyla 4GB RAM, 50-60 modluk 1.12.2 paketini zar zor oynatıyor, 1.7.10'da ise rahatça kaldırıyordu. İlginç bir durum gerçekten. Kullandığınız forge sürümüyle de alakalı olabilir.

Öncekikle çok güzel yararlı bir rehber hazırlamışsınız hocam elinize sağlık.

Eskiden bende baya bir minecraft oynardım modlu değilde bu lapisli meşhur sunucular vardı o zamanlar bilir misiniz bilmiyorum? (Gerçi siz bilirsiniz heralde :)) 4-5 sene önce çok meşhurdu. Faction PvP sunucularında takılıyordum Koruma 4 Kırılmazlık 3 setler yapardık Keskinlik 5 kılıç falan o zamanlar 1.5.2-1.6 sürümlerinde oynardık hatta atlar geldiğinde de çok heyecanlanmıştık ahh o günler. :))
tabii şimdi faction pvp o kadar kalmadı oynayanıda yok denebilir. öyle bir geçmişim vardı o zamanın pvp hileleri bile efsaneydi :)

Tek oyunculuda da Vanilla oynardım bazende forge üzerinden kendim eğlenceli modlarda yüklerdim 4-5 tane (galacticraft, IC2, Thermal Expension vb.) ama bu modlar ne kadar eğlenceli olsa da ben bilmediğim için zevk alamıyordum bu otomatikleşme olayı hele 0’dan başlayıp makineleşmeye gitme olayı çok hoşuma gidiyordu ama işte tüm rehber videolarını izlemek gerekiyor onun içinde sizin yazdıklarınıza baktım neredeyse bilmediğiniz mod yok hepsini öğrenmişsiniz, biliyorsunuz. Keşke sizle oynama şansım olsa da az çok bir şeyler kapardım :)

Bu ara dediğiniz gibi bu oyuna ön yargıyla yaklaşan insanlar olabiliyor maalesef. “Oynayacak oyun mu kalmadı? velet oyunu bu yaşın kaç hala bunu oynuyon? PC’ye bak oynadığın oyuna bak” gibisinden... Halbuki Minecraftın o modlu realistik makinalaşma, teknik dünyasından kimse haberdar değil çocukların genelide zaten bilmediği için oynamıyor o teknik modları :)

@BreWerS
Evet, çok iyi hatırlıyorum o sunucuları. Offline olarak vanilla oynamasam da az vanilla sunucularda takılmadım. :) Yeni ürünler, eşyalar gelince çoğunlukla sunuculardan öğrenirdim.

Onun dışında yüklediğiniz modlar eğlence adı altında oyunu aşırı kolaylaştıran saçma modlar değil, hele IC2, Modlu Minecraft dünyasının ilk modudur. İlk modlu çıktığında IC2 yüklerdik 1-2 tane yan mod var bir de, bu kadar. Al oyna. :D Tabii ki o zamanlar ismi IC idi, ikincisi sonradan çıktı. Thermal Expansion'da güzel bir teknik moddur. Galacticraft her ne kadar eğlence modu olarak gözükse de, yakıt üretimi, makineleri, uzay gemisi üretmek için lazım olan eşyalarıyla teknik moddur. Ay'a çıktığında Mars'a gitmek için Ay'daki bir boss'u kesmen biraz teknikten uzaklaştırıyor sadece. Advanced Rocketry modunda bu yok.

Normalde bu konuyu açmayacaktım, böyle birine ithafen yazmıştım ama o kadar uzun oldu ki yeni konu açayım dedim ve ona göre düzenledim. Bir de Minecraft'ın böyle bir yanı olduğundan haberi olmayan çok insan var. Onları da suçlamamak lazım. Ben Vanilla oynamam ama redstone devrelerini hep sevmişimdir. Redstone hakkında yeni bir güncelleme geldiğinde girip bakarım sadece. Onun dışında yapacak bir şey gelmiyor aklıma modludan sonra. :D Çok sıkıcı geliyor yani.

Geri
Yukarı