Monitör alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bütçe
2000TL

Mataracı Ahmet

Hectopat
Yer
İstanbul

Yukarıdaki ürünü almayı planlıyorum, pazartesi alacağım 2000TL'ye kadar bütçem var daha önceden de Paugge DP 1.2 kablosu sipariş etmiştim ve kenarda duruyor. Vatan Bilgisayar'dan almayı düşünüyorum orada test ediyorlarmış elden alacağım, ölü pixel testini yapıyorlarmış daha önce bu tarz bir deneyimi olanlar anlatırsa sevinirim. Asıl konuya gelelim bu test aşamasında nelere dikkat etmem lazım? Ölü pixel, IPS glow, ışık sızması vb. bu tarz problemler dışında başka neler var dikkat etmem gereken aydınlatırsanız sevinirim. Diğer öneri ve tavsiyelerinize de açığım.

Ölü piksel varsa mutlaka iade ediniz. IPS glow ve ışık sızması çoğu monitörde olan bir şeydir ancak bazılarında çok fazla ve rahatsız edicidir. Gece karanlık ortamda test edip rahatsız olup olmadığınıza karar verin. Eğer rahatsız ediyorsa iade edin. Bu durumlar yoksa da monitörünüzün tadını çıkartabilirsiniz.

Vatan'dan ASUS 23,8" VZ249HEG1R 1Ms 75Hz IPS FullHd HDMI FreeSync GAMING MONITOR fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da bu monitörü aldım yaklaşık 2-3 ay oluyor. İlk kontrol ettiğimizde ölü piksel çıktı, anında değişim sağladılar. Işıklı ortamlarda pek belli olmayan ips glow denilen ışık süzmeleri var az miktarda da olsa. Vatan'da kontrol ederken siz de göremezsiniz fakat ips panellerde özellikle monitör slim modellerdense ips glow genelde oluyormuş. Ben değişime göndermedim, size de ips glow denk gelir ve çok rahatsız edici düzeyde olursa siz değişim sağlayabilirsiniz. Vatan'da gördüğüm kadarıyla Asus panelleri diğer markalara göre gayet iyi, çoğu markayla yan yana karşılaştırma şansım oldu, Asus tercih ettim. Siz de oradan bakabilirsiniz. Monitörü kullanım alanına göre de seçebilirsiniz, oyun için TN öneriliyor mesela. Bu arada ölü piksel testinde tek renk bakıp kapattırmayın, kendiniz de inceleyin. Şimdiden hayırlı olsun

Hocam aynı monitörü Vatan'dan aldım ben de. Orada yapabileceğiniz test ölü piksel testi. Alırken diyorsunuz açıyorlar bakıyorlar ben rica etmiştim kendim bakmıştım. Tüm dikkatinizi verin çekinmeyin zaman geçiyor diye eğer ölü piksel varsa söyleyin ve başka ürün getirmelerini rica edin. Diğer testleri orada yapma imkanı pek olmuyor zaten.

Yukarıdaki ürünü almayı planlıyorum, pazartesi alacağım 2000TL'ye kadar bütçem var daha önceden de Paugge DP 1.2 kablosu sipariş etmiştim ve kenarda duruyor. Vatan Bilgisayar'dan almayı düşünüyorum orada test ediyorlarmış elden alacağım, ölü pixel testini yapıyorlarmış daha önce bu tarz bir deneyimi olanlar anlatırsa sevinirim. Asıl konuya gelelim bu test aşamasında nelere dikkat etmem lazım? Ölü pixel, IPS glow, ışık sızması vb. bu tarz problemler dışında başka neler var dikkat etmem gereken aydınlatırsanız sevinirim. Diğer öneri ve tavsiyelerinize de açığım.
IPS monitörlerde oluşabilecek sıkıntılar:
-Özellike ışık sızması( İngilizcesi IPS Glow )
-Ölü piksel
-Ghost Screen ( Eski uygulamanın izi kalması)

-Işık sızması genelde çok ince panellerde olur. Görünüşe aldanıpta çok ince bir monitör almamanız daha iyi olur. Çünkü çoğu marka ışık sızmasını bir problem olarak görmüyor. Ben de bir adet HP laptop var ve ekran çok ince olduğundan aşırı derece ışık sızdırmasına rağmen servis bir sorun olarak görmeyip her seferinde tamir etmeden bana geri gönderdiler.(3 kez gönderdim). Ve bir tane vesa uyumlu çok ince olmayan Acer marka bir monitörüm var neredeyse 2 yıldır kullanıyorum fakat şu ana kadar yukarıda bahsettiğimiz sorunların hiçbiri oluşmadı.

-Ölü piksel varsa direk iade edin. Vatan Bilgisayar'ı bilmiyorum fakat bazı markalar 3 adet ölü pikselden aşağısını sorun olarak görmüyorlar.

-Ghost Screen ise genelde sonradan oluşuyor. Eski sayfanın/uygulamanın yeni açtığınız sayfada/uygumada izi kalıyor. Bu durum başta olursa hemen iade edin.

NOT: Birde IPS panellerde siyahlar çok parlar. Özellikle film izliyorsanız ya da daha çok karanlık oyunlar oynuyorsanız sinirinizi bozabilir.

IPS monitörlerde oluşabilecek sıkıntılar:
-Özellike ışık sızması( İngilizcesi IPS Glow )
-Ölü piksel
-Ghost Screen ( Eski uygulamanın izi kalması)

-Işık sızması genelde çok ince panellerde olur. Görünüşe aldanıpta çok ince bir monitör almamanız daha iyi olur. Çünkü çoğu marka ışık sızmasını bir problem olarak görmüyor. Ben de bir adet HP laptop var ve ekran çok ince olduğundan aşırı derece ışık sızdırmasına rağmen servis bir sorun olarak görmeyip her seferinde tamir etmeden bana geri gönderdiler.(3 kez gönderdim). Ve bir tane vesa uyumlu çok ince olmayan Acer marka bir monitörüm var neredeyse 2 yıldır kullanıyorum fakat şu ana kadar yukarıda bahsettiğimiz sorunların hiçbiri oluşmadı.

-Ölü piksel varsa direk iade edin. Vatan Bilgisayar'ı bilmiyorum fakat bazı markalar 3 adet ölü pikselden aşağısını sorun olarak görmüyorlar.

-Ghost Screen ise genelde sonradan oluşuyor. Eski sayfanın/uygulamanın yeni açtığınız sayfada/uygumada izi kalıyor. Bu durum başta olursa hemen iade edin.

NOT: Birde IPS panellerde siyahlar çok parlar. Özellikle film izliyorsanız ya da daha çok karanlık oyunlar oynuyorsanız sinirinizi bozabilir.
Film ve AAA kalitede oyunlar için alıyorum rekabetçi oyuncu değilim Işık sızması örneğini gösterebilir misiniz? Ne ölçekte olursa değiştirmeliyim onu da kafamda tartmak istiyorum. Ölü pikselin sonradan çıkma ihtimali var mı?

Film ve AAA kalitede oyunlar için alıyorum rekabetçi oyuncu değilim Işık sızması örneğini gösterebilir misiniz? Ne ölçekte olursa değiştirmeliyim onu da kafamda tartmak istiyorum. Ölü pikselin sonradan çıkma ihtimali var mı?
Sana benim laptobumu göstereyim ekrana bakasın bile gelmez fakat 3 kez servise göndermeme rağmen ışık sızması ince panellerde normal olduğunu söyleyip tamir etmediler. Teknik servisin notunu da ekliyorum.

Dosya Ekleri

• Işık Sızması (2).jpg
    Işık Sızması (2).jpg
    69,4 KB · Görüntüleme: 43
  • ed0854cb-4dbe-4437-a0af-c39dda61a553.jpg
    ed0854cb-4dbe-4437-a0af-c39dda61a553.jpg
    11,7 KB · Görüntüleme: 41
  • 1610920854756.png
    1610920854756.png
    61 KB · Görüntüleme: 47
Film ve oyun için alıyorsan TN önermem, uzak durun.

IPS
+Çok canlı renkler ve geniş görüş açısı istiyorsanız IPS en iyisidir.
-Fakat siyahları parlar.

VA
+Yüksek konstrant oranı yani daha iyi siyahlar isterseniz VA iyidir. Özellikle karanlık ortamda geçen filmler için.
-Fakat IPS kadar canlı değildir ve onun kadar geniş görüş açısı yoktur. Ve gecikme süresi diğerlerine göre yüksektir.

Rekabetçi oyun oynamıyorsanız yüksek tazeleme hızına( 144 Hz-240Hz vs...) ve çok düşük gecikme süresine fazla ihtiyacınız yok. Bazıları sırf gecikme süresi için TN monitör alıyorlar. Fakat gecikme süresi için canlı renklerden vazgeçmek bana saçma geliyor.

İhtiyacınız yok derken seçim size kalmış aslında. Tabiki yüksek tazeleme hızı çok daha akıcı ve iyidir. Tamamen bütçe meselesi. Bütçeniz 2000 civarındaysa yüksek tazeleme hızına sahip monitör alabilirsiniz.

ÖLÜ PİKSEL
Ölü piksel sonradan da oluşabilir fakat dediğim gibi çoğu marka 3 adet ölü pikselden aşağısını sorun olarak görmüyor ve onarım/değişim yapmıyor. Fakat Vatan Computer ne yapar bilmiyorum. Aslında güvenilir bir mağazadır. Tecrübesi olan arkadaşlar cevaplarsa daha iyi olur.

Film ve oyun için alıyorsan TN önermem, uzak durun.

IPS
+Çok canlı renkler ve geniş görüş açısı istiyorsanız IPS en iyisidir.
-Fakat siyahları parlar.

VA
+Yüksek konstrant oranı yani daha iyi siyahlar isterseniz VA iyidir. Özellikle karanlık ortamda geçen filmler için.
-Fakat IPS kadar canlı değildir ve onun kadar geniş görüş açısı yoktur. Ve gecikme süresi diğerlerine göre yüksektir.

Rekabetçi oyun oynamıyorsanız yüksek tazeleme hızına( 144 Hz-240Hz vs...) ve çok düşük gecikme süresine fazla ihtiyacınız yok. Bazıları sırf gecikme süresi için TN monitör alıyorlar. Fakat gecikme süresi için canlı renklerden vazgeçmek bana saçma geliyor.

İhtiyacınız yok derken seçim size kalmış aslında. Tabiki yüksek tazeleme hızı çok daha akıcı ve iyidir. Tamamen bütçe meselesi. Bütçeniz 2000 civarındaysa yüksek tazeleme hızına sahip monitör alabilirsiniz.

ÖLÜ PİKSEL
Ölü piksel sonradan da oluşabilir fakat dediğim gibi çoğu marka 3 adet ölü pikselden aşağısını sorun olarak görmüyor ve onarım/değişim yapmıyor. Fakat Vatan Computer ne yapar bilmiyorum. Aslında güvenilir bir mağazadır. Tecrübesi olan arkadaşlar cevaplarsa daha iyi olur.
2 Monitörüm olacak aldığım zaman ve şuan ki monitörüm VGA dönüştürücü ile bağladım ekran kartıma 2 sini de kullanmak istiyorum nasıl yapabilirim? Birbirlerinden bağımsız olarak kullanmak istiyorum eskisini sadece oyun oynarken mesajlara ve Youtube'a bakmak için vs. kullanacağım.

Geri
Yukarı