Monitör dahil ±3500 TL Ryzen işlemcili oyuncu bilgisayarı

Bütçe odaklı bir sistemde Ryzen R5-2400G temelli APU sistem mi, 2200G+1050 Ti mı tercih edilmeli?

• Ryzen R5-2400G Vega 11 APU + yüksek frekanslı bellek

• Ryzen R3-2200G + 1050 Ti ekran kartlı + 2400 MHz bellek

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Daha fazla  
Merhaba Technopat Sosyal'in değerli kullanıcıları. Uzun süredir masaüstü oyuncu bilgisayarı toplamayı düşünüyordum. Türk Lirasının istikrarlı değer kaybı, kripto madencilerin ekran kartları piyasasını yutması, RAM fiyatlarının uçması derken artık beklemenin zarardan başka bir şey getirmeyeceğini fark ettim. Aklımda birikenleri ifade ederek tavsiyelerinizi okumak isterim. Şimdiden okuyan, yazan hepinize teşekkürler.

Ekran kartı fiyatlarını düzgün bir seviyeye çekmek için atılan adımlar var, madencilere özel GPU üretmek, kasa tasarlamak gibi. Bunları dikkate alarak bugün bütçeye uygun bir APU sistem toplayabilirim diye düşünüyordum. 2400G'nin Vega 11 iGPU'su gerçekten başarılı. GPU kısmına 1600 MHz'e kadar stok soğutucu ile hız aşırtma yapabilenler dahi var. RAM kısmında 3000 ya da 3200 MHz tercih ederek -ki pasif soğutuculu RAM'lerde de yine hız aşırtarak performans elde edilebilir- bütçeye uygun, oyun oynatan, geleceğe dönük bir sistem kurulabiliyor. Üs[BGCOLOR=transparent]telik daha sonra bir ekran kartı alarak yükseltme yapabilir. Ancak bu denkleme USD/TRY paritesi girdiğinde işler değişiyor. İlerde ekran kartı fiyatlarının ne olacağı belli değil. Bu yüzden 2200G+1050 Ti şeklinde, monitör dahil artı eksi 3500 liralık bir sistem toplamak istiyorum. İşlemci yönünde APU sistem kurmayacaksam 2200G'de kararlıyım. Yeni nesil olması, piyasaya göre uygun fiyatı, 1300X ile rekabet edip bazı yönlerde(özellikle çoklu çekirdek performansı, kurgu işlerim için öncelik) onu aşması, ekran kartına bir şey olduğu zaman Vega 8 iGPU ile kullanma imkanı vermesi ve en önemlisi CPU ile GPU'ya ayrı ayrı hız aşırtma yapılabilmesi. (Stok soğutucu ile neredeyse 2400G seviyesine çıkartıldığı veriler internette mevcut.) [/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Sistemin temel ve ağırlıklı amacı oyun olacak ancak görselliğe çok önem verdiğim için 23.6 ya da 24 inçlik bir monitör kullanmak istiyorum. Bu noktada aklımda ASUS VP247H var. Bugün 700-750 TL arasına bulunabiliyor. Dahili hoparlörü, fiyatına göre ürün kalitesi, büyüklüğü benim için seçici etkenler. 15 yıldır patates bilgisayarlar kullandığım için 60Hz'in üzerine çıkmıyor olmak hem benim ondan önemsiz hem de bir nebze bütçe odaklı olmasını istediğim bu sistem için gereksiz. 10[/BGCOLOR][BGCOLOR=transparent]80p çözünürlükteki bu monitöre 1050 Ti gayet yeterli performansı gösterecektir. En kötü durumda vazgeçecek olursam 21,5"lik ASUS VP228H alabilirim. Ama önceliğim kesinlikle büyük ekran. AOC ve Viewsonic'in muadili monitörlerinden haberdarım. Ancak ekran parlaklığı, marka kalitesi gibi yönlerde paragrafın başında da belirttiğim gibi görselliğe çok önem veriyorum.[/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Ryzen R3 2200G APU'yu BIOS güncellemesi olmadan çalıştıracak, gelecekte gelecek AM4 soketli Ryzen işlemcilere de fırsat tanıyan B350 yongasında karar kıldım. APU olarak düşündüğümde MSI B350M PRO-VDH anakart doğrudan ilk tercihimdi. 4 adet RAM slotu olması bugün 2 adet 4 GB'lık RAM akşam dahi ileride bunları sökeden yükseltme yapabilmeme olanak tanırken, kartın çıkış birimlerinde HDMI olması da yeni monitörleri rahatça kullanmamı sağlayacaktı. Ancak 1050 Ti alacağım için APU'nun RAM frekansına yüklenme durumu ortadan kalkacak ve tek modül 2400MHz RAM bile işimi görecek. Bunun için de bu bahsettiğim anakartın daha uygun fiyatlı kardeşi MSI B350M PRO-VD PLUS şimdilik uygun bir seçenek. (Vatan'da iki anakart arasında 60 küsür lira fark var. Pahalı olan PRO-VDH ile diğerinin 2 ve 4 RAM slotu dışında iki temel farkı var: İlki VDH'de maksimum desteklenen RAM 64 GB iken, VD Plus'ta bu 32 GB, ikincisi ise PRO-VDH NVM-e destekliyor. Bu da 60 liraya daha geleceğe dönük bir anakart yapıyor.)[/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Hemen üstte bahsettiğim gibi 2400 MHz'de çalışan tek modül 8 GB -tercihen GSKILL Ripjaws- bugün işimi görecek. Gelecekte de boş kaşan diğer slota bir adet daha aynısından takabileceğim.[/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Bozulan dizüstü bilgisayarımda kullandığım WD Blue 2,5" 1 TB 5400 RPM'lik sabit diski kullanarak, ana sürücü için SSD almayı düşündüm. Tabi burada bir çok şüphem var. 5400 RPM yedek ama büyük bir depolama diski için yeterli olacak mı? SSD için en az 240 GB seçmek istiyorum ki bu da fiyat olarak 350-550 TL gibi bir aralığa hitap ediyor. Daha önce de dediğim gibi zamanımı patates bilgisayarlarla geçirdim. SSD'yi daha sonraki bir tarihe erteleyerek 250-270 lira civarına WD Blue 3,5" 1TB 7200 RPM'lik sabit disk almak benim için daha uygun olabilir. 3,5" 7200 RPM bile performans farkı hissettirecektir. Özellikle bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum.[/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Kasa konusunda ne çok ucuza ne de çok pahalıya kaçmadan, 200 lira civarı estetik olarak hoşuma giden bir kasa seçmek istiyorum. Burada seçeceğim model bilgisayarı alacağım yerle ilgili daha çok. PSU olarak Corsair Builder VS450'nin yeterli olacağını düşünüyorum.[/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Son olarak en önemli kısım: ekran kartı. 1050 Ti'da karar kıldım. Bir yerde bütçeyi biraz aşarak 1060'ın 3GB sürümünü değerlendirdim. Bellek azlığı bir kenara kesinlikle büyük bir performans farkı var. 6GB sürümleri tercih edilse onlar da 2000-2500 arasına satılıyorlar. Sonuçta bugünün fiyatlarıyla 1000-1200 arasına satılan, en uygun fiyat/performans seçeneğini sunan 1050 Ti modelini almayı düşünüyorum. Mini, Low Profile, ITX gibi küçültülmüş kartlara sıcak bakmıyorum. MSI'ın bir markalaşmış model(Gaming X ya da Armor gibi) ismi sunmadan dümdüz 4GT OC diyerek verdiği çift fanlı bir modeli var. (MSI GeForce GTX1050 Ti 4GT OC 4GB GDDR5 128Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı) Gaming X modeli ile arasında tam 100 lira fark olduğu düşünülürse mevcut şartlar altında oldukça uygun gibi. [/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Parçaları alma ve ödeme kısmındaysa babam destek olmak istedi. Ben internetteki en ucuz fiyatlara bakarak, teker teker alıp evde monte etmeyi savunuyorum. Ancak babam internete güvenmediği için Vatan'dan bütün parçaları elden almak istiyor. Farklı farklı onlarca konfigürasyonda kıyasladığımda bulabileceğim en ucuz parçalarla oluşturduğum sistemle Vatan'dan alacağım arasında 350-400 liralık bir fark oluşuyor. Kredi kartıyla 6 taksit şeklinde satın alacağım ve buraya kadar belirttiğim tercihli parçalarla Vatan'da 3750-3900 gibi bir fiyat tutuyor.[/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]MSI tercihlerim tamamen sempati duymamla alakalı, ASUS'a da aynı açıdan bakıyorum. Sizlerin alternatif tavsiyeleri nasıl oluyor? Farklı bir sistem ya da parçalar hakkındaki fikirleriniz nelerdir? Siz olsanız 2400G APU mu yoksa 2200G+1050 Ti mı yapardınız, neden? Nanokatalog ve İtopya'dan parça şeklinde alışveriş yaptıysanız ne gibi tecrübelerinizi aktaratabilirsiniz? En uygun fiyata, en uygun performansı sağlamak için ne önerirsiniz?[/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Buraya kadar okuduysanız gönülden teşekkür ediyorum. Sanırsam yazacaklarım bu kadar. Konuya biraz tat katsın diye bir de anket ekledim.Telefon klavyesinden yazdığım için hatalarımı mazur görünüz. [/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Herkese keyifli günler.[/BGCOLOR]

Son düzenleme:
Merhaba Technopat Sosyal'in değerli kullanıcıları. Uzun süredir masaüstü oyuncu bilgisayarı toplamayı düşünüyordum. Türk Lirasının istikrarlı değer kaybı, kripto madencilerin ekran kartları piyasasını yutması, RAM fiyatlarının uçması derken artık beklemenin zarardan başka bir şey getirmeyeceğini fark ettim. Aklımda birikenleri ifade ederek tavsiyelerinizi okumak isterim. Şimdiden okuyan, yazan hepinize teşekkürler.

Ekran kartı fiyatlarını düzgün bir seviyeye çekmek için atılan adımlar var, madencilere özel GPU üretmek, kasa tasarlamak gibi. Bunları dikkate alarak bugün bütçeye uygun bir APU sistem toplayabilirim diye düşünüyordum. 2400G'nin Vega 11 iGPU'su gerçekten başarılı. GPU kısmına 1600 MHz'e kadar stok soğutucu ile hız aşırtma yapabilenler dahi var. RAM kısmında 3000 ya da 3200 MHz tercih ederek -ki pasif soğutuculu RAM'lerde de yine hız aşırtarak performans elde edilebilir- bütçeye uygun, oyun oynatan, geleceğe dönük bir sistem kurulabiliyor. Üs[BGCOLOR=transparent]telik daha sonra bir ekran kartı alarak yükseltme yapabilir. Ancak bu denkleme USD/TRY paritesi girdiğinde işler değişiyor. İlerde ekran kartı fiyatlarının ne olacağı belli değil. Bu yüzden 2200G+1050 Ti şeklinde, monitör dahil artı eksi 3500 liralık bir sistem toplamak istiyorum. İşlemci yönünde APU sistem kurmayacaksam 2200G'de kararlıyım. Yeni nesil olması, piyasaya göre uygun fiyatı, 1300X ile rekabet edip bazı yönlerde(özellikle çoklu çekirdek performansı, kurgu işlerim için öncelik) onu aşması, ekran kartına bir şey olduğu zaman Vega 8 iGPU ile kullanma imkanı vermesi ve en önemlisi CPU ile GPU'ya ayrı ayrı hız aşırtma yapılabilmesi. (Stok soğutucu ile neredeyse 2400G seviyesine çıkartıldığı veriler internette mevcut.) [/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Sistemin temel ve ağırlıklı amacı oyun olacak ancak görselliğe çok önem verdiğim için 23.6 ya da 24 inçlik bir monitör kullanmak istiyorum. Bu noktada aklımda ASUS VP247H var. Bugün 700-750 TL arasına bulunabiliyor. Dahili hoparlörü, fiyatına göre ürün kalitesi, büyüklüğü benim için seçici etkenler. 15 yıldır patates bilgisayarlar kullandığım için 60Hz'in üzerine çıkmıyor olmak hem benim ondan önemsiz hem de bir nebze bütçe odaklı olmasını istediğim bu sistem için gereksiz. 10[/BGCOLOR][BGCOLOR=transparent]80p çözünürlükteki bu monitöre 1050 Ti gayet yeterli performansı gösterecektir. En kötü durumda vazgeçecek olursam 21,5"lik ASUS VP228H alabilirim. Ama önceliğim kesinlikle büyük ekran. AOC ve Viewsonic'in muadili monitörlerinden haberdarım. Ancak ekran parlaklığı, marka kalitesi gibi yönlerde paragrafın başında da belirttiğim gibi görselliğe çok önem veriyorum.[/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Ryzen R3 2200G APU'yu BIOS güncellemesi olmadan çalıştıracak, gelecekte gelecek AM4 soketli Ryzen işlemcilere de fırsat tanıyan B350 yongasında karar kıldım. APU olarak düşündüğümde MSI B350M PRO-VDH anakart doğrudan ilk tercihimdi. 4 adet RAM slotu olması bugün 2 adet 4 GB'lık RAM akşam dahi ileride bunları sökeden yükseltme yapabilmeme olanak tanırken, kartın çıkış birimlerinde HDMI olması da yeni monitörleri rahatça kullanmamı sağlayacaktı. Ancak 1050 Ti alacağım için APU'nun RAM frekansına yüklenme durumu ortadan kalkacak ve tek modül 2400MHz RAM bile işimi görecek. Bunun için de bu bahsettiğim anakartın daha uygun fiyatlı kardeşi MSI B350M PRO-VD PLUS şimdilik uygun bir seçenek. (Vatan'da iki anakart arasında 60 küsür lira fark var. Pahalı olan PRO-VDH ile diğerinin 2 ve 4 RAM slotu dışında iki temel farkı var: İlki VDH'de maksimum desteklenen RAM 64 GB iken, VD Plus'ta bu 32 GB, ikincisi ise PRO-VDH NVM-e destekliyor. Bu da 60 liraya daha geleceğe dönük bir anakart yapıyor.)[/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Hemen üstte bahsettiğim gibi 2400 MHz'de çalışan tek modül 8 GB -tercihen GSKILL Ripjaws- bugün işimi görecek. Gelecekte de boş kaşan diğer slota bir adet daha aynısından takabileceğim.[/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Bozulan dizüstü bilgisayarımda kullandığım WD Blue 2,5" 1 TB 5400 RPM'lik sabit diski kullanarak, ana sürücü için SSD almayı düşündüm. Tabi burada bir çok şüphem var. 5400 RPM yedek ama büyük bir depolama diski için yeterli olacak mı? SSD için en az 240 GB seçmek istiyorum ki bu da fiyat olarak 350-550 TL gibi bir aralığa hitap ediyor. Daha önce de dediğim gibi zamanımı patates bilgisayarlarla geçirdim. SSD'yi daha sonraki bir tarihe erteleyerek 250-270 lira civarına WD Blue 3,5" 1TB 7200 RPM'lik sabit disk almak benim için daha uygun olabilir. 3,5" 7200 RPM bile performans farkı hissettirecektir. Özellikle bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum.[/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Kasa konusunda ne çok ucuza ne de çok pahalıya kaçmadan, 200 lira civarı estetik olarak hoşuma giden bir kasa seçmek istiyorum. Burada seçeceğim model bilgisayarı alacağım yerle ilgili daha çok. PSU olarak Corsair Builder VS450'nin yeterli olacağını düşünüyorum.[/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Son olarak en önemli kısım: ekran kartı. 1050 Ti'da karar kıldım. Bir yerde bütçeyi biraz aşarak 1060'ın 3GB sürümünü değerlendirdim. Bellek azlığı bir kenara kesinlikle büyük bir performans farkı var. 6GB sürümleri tercih edilse onlar da 2000-2500 arasına satılıyorlar. Sonuçta bugünün fiyatlarıyla 1000-1200 arasına satılan, en uygun fiyat/performans seçeneğini sunan 1050 Ti modelini almayı düşünüyorum. Mini, Low Profile, ITX gibi küçültülmüş kartlara sıcak bakmıyorum. MSI'ın bir markalaşmış model(Gaming X ya da Armor gibi) ismi sunmadan dümdüz 4GT OC diyerek verdiği çift fanlı bir modeli var. (MSI GeForce GTX1050 Ti 4GT OC 4GB GDDR5 128Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı) Gaming X modeli ile arasında tam 100 lira fark olduğu düşünülürse mevcut şartlar altında oldukça uygun gibi. [/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Parçaları alma ve ödeme kısmındaysa babam destek olmak istedi. Ben internetteki en ucuz fiyatlara bakarak, teker teker alıp evde monte etmeyi savunuyorum. Ancak babam internete güvenmediği için Vatan'dan bütün parçaları elden almak istiyor. Farklı farklı onlarca konfigürasyonda kıyasladığımda bulabileceğim en ucuz parçalarla oluşturduğum sistemle Vatan'dan alacağım arasında 350-400 liralık bir fark oluşuyor. Kredi kartıyla 6 taksit şeklinde satın alacağım ve buraya kadar belirttiğim tercihli parçalarla Vatan'da 3750-3900 gibi bir fiyat tutuyor.[/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]MSI tercihlerim tamamen sempati duymamla alakalı, ASUS'a da aynı açıdan bakıyorum. Sizlerin alternatif tavsiyeleri nasıl oluyor? Farklı bir sistem ya da parçalar hakkındaki fikirleriniz nelerdir? Siz olsanız 2400G APU mu yoksa 2200G+1050 Ti mı yapardınız, neden? Nanokatalog ve İtopya'dan parça şeklinde alışveriş yaptıysanız ne gibi tecrübelerinizi aktaratabilirsiniz? En uygun fiyata, en uygun performansı sağlamak için ne önerirsiniz?[/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Buraya kadar okuduysanız gönülden teşekkür ediyorum. Sanırsam yazacaklarım bu kadar. Konuya biraz tat katsın diye bir de anket ekledim.Telefon klavyesinden yazdığım için hatalarımı mazur görünüz. [/BGCOLOR]

[BGCOLOR=transparent]Herkese keyifli günler.[/BGCOLOR]
Aynı konularda aynı fikirde ve meraktayım rez aldım bekliyorum ✋

Öncelikle bu kadar uzun yazmışsınız, üşenirdim ben :)

Az sonra atacağım sistemi inceleyerek tercihinizi yapabilirsiniz.

Parçalar hakkında, önce PSU'dan başlayalım. Corsair'in Builder serisinde kronik ses sorunu mevcut. Alırsanız sizi pek memnun etmez.

HDD seçiminiz iyi. SSD'yi sonradan ekleyebilir, veya 128 GB SSD alıp sonradan 250 GB SSD ve 1 TB HDD takviyesi yapabilirsiniz. Kullanıcı olarak sizin tercihiniz olacaktır.

Ben olsam R3 2200G + 1050 Ti alırdım. R5 2400G içindeki GPU, GTX 1050 Ti ile yarışamaz bile.

Anakart olarak Gigabyte AB350M Gaming 3 öneriyorum. Dual BIOS özelliği ve 4 adet RAM slotu ile sizin için biçilmiş kaftan.

1060 3 GB versiyonunu 1.500 TL altına bulabiliyorsunuz. Hatta 1.600 TL'ye 1060 6 GB dahi mevcut.

RAM olarak Nanokatalog sitesinden GSkill Aegis 8 GB 3000 MHz RAM tercih edebilirsiniz. Pasif soğutması olmasa bile piyasadaki en F/P RAM'dir.

Monitör olarak Samsung CF390 öneriyorum sizin seçtiğiniz monitör yerine. 75 Hz'e kadar tazeleme hızı, 24" boyu ve Curved olması ile, görsellik için mükemmel ötesi olacaktır. @Jira hocamın da önerdiği, kullandığı bir monitördür.

Gelelim önerdiğim sisteme:

AMD Ryzen 3 2200G 3.5GHz Soket AM4 6MB Önbellek 65W 4 Çekirdek Vega 8 GPU İşlemci - incehesap.com

Gigabyte GA-AB350M-Gaming 3 AMD B350 Soket AM4 Micro ATX 64GB DDR4 Anakart GA-AB350M-GAMING 3 - Nanokatalog (BIOS güncellemesi yapmalarını isteyin.)

Gskill Aegis 8GB DDR4 3000Mhz RAM F4-3000C16S-8GISB - Nanokatalog

Samsung LC24F390FHMXUF 23.5" 4ms (Analog+HDMI) Full HD Fiyatı

MSI GTX 1050 TI 4GT LP PCIe 4GB GDDR5 Ekran Kartı V809-2404R - Nanokatalog

SilverStone 500W Strider Serisi 80+ Güç Kaynağı

Toshiba 1TB P300 64MB 7200rpm (HDWD110UZSVA) Harddisk

PHANTEKS P300 TEMPERED GLASS ECLIPSE P300 (PH-EC300PTG_BK) Mid-Tower Pencereli Güç Kaynaksız Siyah Kasa - inventus

Yaklaşık 3.700 TL tutuyor. Nanokatalog'dan alınacak parçalar yurtdışı garantilidir ve geliş süreleri uzun olabilir.

Bütçeyi 3.500 TL'nin altında tutmak için alternatif olarak şu monitöre bakabilirsiniz: BenQ GW2270H 21.5" 5ms (Analog+2xHDMI) Full HD VA Monitör Fiyatı

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim öncelikle. Tek tek inceledim parçaları. Kredi kartına 6 taksit yaparak alacağım için bazı yerlerde vade farkı alınıyor. Örneğin önerdiğiniz anakart Nanokatalog'da 458 liraya satılıyor ancak vade farkı ile birlikte 487 liraya çıkıyor. Vatan'da ise 450 liraya satılıyor ve vade farkı alınmadığı için 6 taksit yaptığımda bile bu fiyata almış olacağım. Anakart olarak da tavsiyenize uyarak bunu alabilirim bütçeye uygun olursa

PSU olarak doğrudan verdiğiniz modeli tercih edeceğim. Kasa tavsiyenizi de gerçekten beğendiğimi söyleyebilirim. Ancak vade farkıyla birlikte Vatan'dan almak istediğim kasayla arasında 82 lira fark ediyor. Oyuncu klavyesi de almak istediğim için biraz daha kalitesiz olsa da ucuz olanı tercih edebilirim. RAM tarafında ise 1x8 şeklinde tek modül değil de daha düşük frekansta 2x4 GB alarak, XMP ile hız aşırtma yaparak kullanabilirim diye düşünüyordum. Tabi ki tek modül 3000MHz almak sonuçta Dual Channel ile aynı performansı gösterecekse gelecekte seçeneklerim artacağı için Aegis 1x8 de alabilirim. RAM hakkında, özellikle bu kısımda yardımcı olabilecek bilgiye sahip olan birisi çıksa çok güzel olur.

Ekran kartı konusunda oldukça kararsızım. Bütçe üst limitim net 4000 lira. Buradan 3500'e ne kadar düşerse o kadar iyi. Ancak Low Profile, Mini ITX gibi küçük kasalar için tasarlanmış ufak kartlara sıcak bakmıyorum. Alternatif sunduğunuz Asus modeli fiyat olarak hoş duruyor. Gönlümde Gaming X modeli var, yanlış hatırlamıyorsam N11'de 1100 küsür liraya satan satıcılar var. Tabi bu nokta da N11'deki satıcıların ürünlerinin ne kadar tatmin edici ve güvenli olduğunu tartışmak gerekiyor.

Monitöre en son değineceğim, sistemin ekran kartı hariç parçaları şu şekilde oldu:
Geriye 1500-1900 lira kalıyor ekran kartı ve monitör için. Monitörde 23,6-24 inçten daha düşük almak istemiyorum. Nanokatalog'da -vade farkı dahil 1.409,17 liraya Inno3D GeForce GTX 1060 Compact PCIe 3GB GDDR5 Ekran Kartı - Nanokatalog, 1.607,82 liraya ise GALAX GeForce GTX 1060 OC 6 GB Ekran Kartı 60NRH7DSL9OK - Nanokatalog var. Piyasaya göre çok uygun fiyatlar. Ancak yıllardır notebook kullanıyorum ve monitörüm yok. Şayet monitörüm olsaydı bütçeyi buraya harcayabilirdim. Bu yüzden şimdilik iyi bir monitör alıp 1050 Ti ile idare edeyim. Kaldı ki 1050 Ti'da 1080p çözünürlükte çoğu oyunun hakkını verecek bir kart. 7 yıldır GT520M ile oyun oynadığım için 1030 bile alsam benim için katlarca kez performans artışı olacak nasılsa.

Nanokatalog'da 4GT Low Profile modeli vade farkıyla birlikte 993 TL'ye satılıyor. N11'de en ucuz bulabildiğim Msı 4gb Nvidia Gtx1050ti Gaming X 4g Ddr5 128bit Hdmı Dvı Display - n11.com 1105 liraya satılıyor ve vade farkı alınmıyor. 1050 Ti marka ve model kıyaslamaları yaptığımda Torx fanların manuel hız aşırtmada farkını gösterdiğini gördüm. 1060 almak yerine idare edeceğim için önümüzdeki bir kaç yıl 1050 Ti'ın tam performansından 110 lira fazla vererek yararlanmak benim için yeterli gibi.

Son olarak, önerdiğiniz monitöre baktım ve fiyatının hakkını veren bir ürün gibi duruyor. Curved olması gerçekten bu ebatlardaki bir monitör için çok kullanıcı dostu ancak Freesync'i kullanacağımı sanmıyorum yakın zamanda. Ayrıca monitör de 60Hz yenileme hızına sahipmiş. 700 liraya alacağım ASUS VP247H ile arasındaki fiyat farkına belki gelecekte alacağım AMD ekran kartına yarayacak Freesync dışında sadece Curved tasarım almış olacağım. Toplam bütçeyi de düşündüğümüzde monitörde küçük boyuta geçmeden VP247H ile devam etmek uygun gibi. Tabi yine bu noktada VP247H hakkında kullanıp da beğenmediğiniz yönleri olduysa ya da monitörün artık eskidiğini düşünüyorsanız fikirlerinize açığım. İki monitörü kıyasladığımda 1ms ile 4ms arasındaki farkı hissedeceğimden bile emin değilim ancak bir artı yön olarak yazmak gerek. Asus'un dahili hoparlörünün olması da yine bir başka artı benim için. Curved tasarım gerçekten güzel ancak benim için o kadar fiyat farkı verdirecek bir ön nitelik değil.

Ekran kartı, monitör ve toplam fiyat şu şekilde oldu:

Buraya kadar olan konunun biraz dışında kalacak şekilde, 2200G yerine 2400G APU sistem kurma tartışması yönüyle bir kaç şey yazmak istiyorum. Bugün 2000-2500 lira arası satılan 1060 modelleri sadece 3-4 ay önce bile 1600-1800 liraya satılıyordu. Madencilerin talebi ve RAM piyasası sebebiyle ekran kartı fiyatları yükseldi ancak bunun önüne geçmek için çeşitli adımlar atılıyor. Ekran kartı üreticileri madencilerin ihtiyacını giderecek, madencilik yapma amaçlı ekran kartları çıkaracak gibi söylentiler duymuştum. Şayet bu olursa bugün 2400G APU sistem kurup, yüksek frekanslı bellekler, doğru düzgün bir monitör alarak 3000-3500 TL arasına bir sistem toplayabilirim. 2200G ve 2400G'nin stok soğutucuyla bile hız aşırtma potansiyelleri çok yüksek ancak bütçeyi güzel bir fan soğutucuya vererek 2400G'nin GPU'suna hız aşırtma yaparak GT1030 seviyesine getirmek ve bazı oyunlarda geçmek mümkün. Gelecekte ekran kartı fiyatları normalleştiğinde şayet dolar 6-7 seviyelerine gelmezse ben de sadece ekran kartı için bütçe ayırabilir durumda olacağım ve GTX1060 ya da GTX1070 alarak 1080p oyunculuğun son noktasına çıkarabilirim.

Tabi ki bütün bunlar varyasyon. Önümüzdeki zamanlarda ekonominin nasıl bir grafik çizeceği belli değil. Bugün 2200G+1050Ti alarak 1080p oyunculuğa girip 3-4 yıl kadar kullanarak zamanı gelince yükseltme yapmayı düşünebilirim ki böylece sağlama almış olurum kendimi. Bir üst paragrafta verdiğim örnekteki gibi ekran kartı fiyatları düşerse ve TL'nin değer kaybının önü alınırsa zaten GT520 kullanmış olduğum için OC yapılmış, 3200 MHz ile desteklenmiş Vega 11 bile bir noktaya kadar benim için yeterli olabilir.

Her şeyin ötesinde hemen alıp, hemen oynamak istiyorum bu yüzden 1050 Ti'lı senaryoya daha yakın gibiyim. Yine uzun uzun yazdım, buraya kadar okuduysanız bir kez daha teşekkür ediyorum. :)

Jet düzenleme: Aysio'nun verdiği bağlantıyı unutmuşum. Anakart Sinerji'de vade farkı dahil 429,75 liraya satılıyor. Listeyi bozmak istemedim zaten sadece küsürat kadar azalmış oluyor. Yuvarlak 3800 liraya getirmiş olduk. Logitech G103 oyuncu klavyesi almayı düşünüyorum ancak onu bu bütçenin içine dahil etmiyorum.
Jet düzenleme 2: Kablolar konusunda soru sormayı unuttuğumu fark ettim. Yukarıda önerilen Samsung monitörün kutusundan HDMI çıkmıyormuş örneğin. Elimde bozulan notebookta kullandığım 2,5" 1TB 5400RPM'lik WD Blue var. Anakarttan fazla SATA kablosu, PSU'dan da fazla güç bağlantısı çıkar mı? Eğer yoksa bu diski ikinci disk olarak bağlamak için kablo almam gerekecek.

Yukarıdaki mesajda görebileceğiniz gibi Jira hocam monitör hakkındaki sorularınızı cevaplayabileceğini söyledi.

Monitör 75 Hz tazeleme hızına overclock olmadan çıkartılabiliyor, o konuda şüpheniz olmasın.

RAM olarak da gelecekte upgrade ederken daha yararlı olacağı için 1x8 RAM önerdim. Sizin tercihiniz burada devreye giriyor yine :)

Kasa olarak Everest tercih etmeyin, rica ediyorum. Gerekirse bütçeyi arttırın, yine almayın o merdiven altı markayı.

Klavye olarak CoolerMaster Masterkeys Lite L modeline bakabilirsiniz. RGB özellikli ve gayet tatlı sesleri olan bir klavye. Bir sorunuz olursa, yine kullanan biri olarak @Mr.Acar var.

Eğer ki e-spor oyuncusu değilseniz 1 ms ile 4 ms arasındaki farkı rahatça fark edemezsiniz. Öyle ki, 4 ms monitör size 1 ms diye satılıyor olsa farkı anlayamazsınız diye düşünüyorum.

Doların durumu ve piyasanın haliyle birlikte "Geyming İks" modeli için fazla para ödemek mantıksız olacaktır. Eskiden o bütçede GTX 1060 3 GB alınıyordu.

Eğer gelecekte ekran kartı ile sistemi yükseltirim diyorsanız R5 2400G ile bir sistem kurun. Nvidia GTX 20xx serisinin eli kulağında.

SM-G900F cihazımdan Technopat Sosyal mobil uygulaması kullanılarak gönderildi.

Bir kaç farklı siteden baktığımda 60Hz olarak gördüm. Hız aşırtma imkanı tanıyor galiba? 75Hz olsa bile tercih etmezdim sırf bu yönüyle. :) (İletiyi bitirmek üzereyken yazdınız aybrktrhn, anladım teşekkürler tekrar.)

@Jira VA panel olduğunu söylemeseniz fark etmezdim teşekkürler. Oyun için düşünüyorum ama tabi ki film izlemekten Premiere'de çalışmaya yapmaya kadar bir çok iş için kullanacağım. Bütçe konusu önem arz ettiği için bu fiyata TN panel olarak dahi verdiği kalite oldukça f/p ürünü gibi gözüktü bana. VA panel ise anladığım kadarıyla TN ile IPS arasında bir yere konumlanıyor. Tepki süresinden feragat ederek TN ile IPS'in ortak yönlerine hitap etmeye çalışıyor. Bu yönden kullanıcı deneyimi olarak Samsung alternatifinin çok daha doyurucu olduğunu tahmin ediyorum tabi ki. Ancak işin içine bütçe girince biraz kararsızlık hakim oluyor sayın Jira.

@aybrktrhn kasa için Corsair Carbide Spec-01 de düşünebilirim pek tabii. Klavye çok hoş duruyor ama bütçemin çok çok üzerinde. Logitech G102 Prodigy oyuncu faresi kullanıyorum ve gerçekten aşırı memnunum. Gönül isterdi ki Prodigy ailesinden G213 klavyeyi alarak takım yapayım ama o kadar geniş değil ne yazık ki bütçem. 90 küsür liraya alınabiliyor G103 klavye. Daha ucuz klavyeler kullanımdan yana resmen kötüler o yüzden buna bile mecbur kalıyorum. Ancak Logitech'in kalitesine güvendiğim ve G103 kullananların da olumlu yorumlarını aldığım için pek şüphem yok gibi. Daha uygun fiyata daha kaliteli, uzun ömürlü bir alternatif için tabi ki açığım. :)

Gaming X'in markalaşan seri ismi ve kartın görüntüsü cezbetmiyor dersem yalan söylemiş olurum. Low Profile ile arasında çok az bir performans farkı var ama nedense hız aşırtma ve uzun ömürlü kullanım açısından LP tırt çıkacakmış gibi hissettiriyor. Tabi ki bunlar tamamen subjektif görüşlerim.

Low Profile modelini seçerek boşta kalan 100 lirayla da Samsung alternatifini seçmek uygun gözüküyor şu an. Bütçe de oynamamış oluyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı