Monitör darboğazı diye bir şey var mıdır?

Mürk

Centipat
Arkadaşlar yeni sistem topladım fakat monitörüm eski 6-7 yıllık, aslında monitör bile değil SEG marka televizyon. HDMI giriş ile bağlanıyorum bilgisayara, 1920X1080 60Hertz fakat CS:GO, LOL gibi oyunlarda ya da fark etmez herhangi bir oyunda 100-150 FPS almama rağmen oyun kasıyor gibi, yani yağ gibi akması gereken yerde hem göz yoruyor hem oynanmayacak derecede görüntü kasıyor. Driver'larım güncel, ekran kartı sıcaklığı 70'in üstüne çıkmıyor hatta monitörü OC bile yaptım 75Hz'e fakat hem çözünürlük düştü hem de aynı. Sizce ne yapmalıyım?

Sistemim:
  • RX 580 8 GB ASUS Dual
  • R5 1600 12nm
  • 8 GB RAM 2933MHz
  • ASUS Prime A320M-F anakart
  • 500GB WD SSD
  • 600W güç kaynağı 80+ Bronze

Son düzenleyen: Moderatör:
Radeon Software'da oynayacağın oyunu seçip, aynı panelden Geliştirilmiş Senkronizasyon'u aktif hale getirip deneyebilir misin bir de? Belki yardımı olur.
yok dostum aynı black desert girdim mesela 90fps alıyorum fakat gördüğüm sanki 25 30 fps çok rahatsız edici ve göz yoruyo
Kısaca öyle denebilir. Televizyon bilgisayar oyunları için sağlıklı değil. Tepkime sürelerinden dolayı oyun zevkini baltalar. Basitçe 60Hz=60 FPS olarak düşün. Senin televizyon 60Hz olduğu için 60 FPS destekliyor diye düşünebilirsin. 100-150 FPS'lere çıktığın zaman kasma hissi bu yüzden oluyor. Çünkü televizyonun 60 üstü FPS'leri desteklemiyor. 60Hz monitörde kullansan yine dediklerim geçerli. Yani 144Hz bir monitör alman gerekir, eğer 100-150 FPS'leri akıcı bir şekilde oynamak istiyorsan. Veya mevcut televizyonunda oynadığın oyunların ayarlarından V-Sync açabilirsin. Böylece 60 FPS'e sabitlemiş olursun ve kasmalar olmaz.

Not: Arkadaş basitçe mantığı anlasın diye böyle anlatıyorum. Detaylara girmiyorum. Tartışma konusu oluşturmayın. 😃
şeyi merak ettim şimdi diyelim ben 144hz monitör alıp bf5 girdim fakat 60fps alıyorum normal 60hertz monitör gördüğü görüntüyle aynı mı olucak yoksa farklı daha akıcı mı olucak?

Yok dostum aynı Black Desert girdim mesela 90FPS alıyorum fakat gördüğüm sanki 25 30 FPS çok rahatsız edici ve göz yoruyor

Şeyi merak ettim şimdi diyelim ben 144Hz monitör alıp BF5 girdim fakat 60FPS alıyorum normal 60Hertz monitör gördüğü görüntüyle aynı mı olacak yoksa farklı daha akıcı mı olacak?

Bak şimdi hocam 144Hz monitörün var. Oyunda 70 FPS ile oynuyorsan 70 kare akıcılığında oynarsın 160 FPS alıyorsan 144 kare akıcılığında oynarsın. Eğer 60Hz monitörün varsa 40 FPS alıyorsan 40 kare akıcılığı 120 FPS alıyorsan 60 kare akıcılığı olur.
Yani kısacası monitörün kaç HZ ise o Hz'ye kadar görürsün ama monitörün Hz'sinden düşük FPS ile oynuyorsan oynadığın FPS kadar görürsün.
yok dostum aynı black desert girdim mesela 90fps alıyorum fakat gördüğüm sanki 25 30 fps çok rahatsız edici ve göz yoruyo

şeyi merak ettim şimdi diyelim ben 144hz monitör alıp bf5 girdim fakat 60fps alıyorum normal 60hertz monitör gördüğü görüntüyle aynı mı olucak yoksa farklı daha akıcı mı olucak?
Evet aynı görüntü olacak.

Bak şimdi hocam 144Hz monitörün var. Oyunda 70 FPS ile oynuyorsan 70 kare akıcılığında oynarsın 160 FPS alıyorsan 144 kare akıcılığında oynarsın. Eğer 60Hz monitörün varsa 40 FPS alıyorsan 40 kare akıcılığı 120 FPS alıyorsan 60 kare akıcılığı olur.
Yani kısacası monitörün kaç HZ ise o Hz'ye kadar görürsün ama monitörün Hz'sinden düşük FPS ile oynuyorsan oynadığın FPS kadar görürsün.

Evet aynı görüntü olacak.
anladım teşekkür ederim bir sorum daha var ben bu monitörü eskidende kullanmıştım ozaman msı 750ti 2gb vardı ama ozaman böyle bi sıkıntı yaşamamıştım şimdi neden böyle oldu ?

Şeyi merak ettim şimdi, diyelim Ben 144hz monitör alıp bf5 girdim fakat 60FPS alıyorum. Normal 60Hz monitör gördüğü görüntüyle aynı mı olacak, yoksa farklı daha akıcı mı olacak?
144Hz monitör kullandıktan sonra göz alışkanlığı yapıyor ve eğer 144 FPS'lerden 60'lara düşersen kasma yapıyor gibi hissedebilirsin fakat aslında akıcı oluyor. Bu tamamen göz alışkanlığı ile ilgili. Ben mesela uzun süredir 100 FPS altına inmediğim için 70'lere indiği zaman kasma yapıyor gibi hissedebiliyorum. Her türlü 144Hz monitör sana daha akıcı gelecek. FPS 60'ın altına düşmediği sürece.

anladım teşekkür ederim bir sorum daha var ben bu monitörü eskidende kullanmıştım ozaman msı 750ti 2gb vardı ama ozaman böyle bi sıkıntı yaşamamıştım şimdi neden böyle oldu ?
Belki monitörün ömrü azalmıştır ya da bozulmuştur. Kesin cevap için başka monitörde deneyin aynı sistemi.

Anladım teşekkür ederim. Bir sorum daha var. Ben bu monitörü eskiden de kullanmıştım, o zaman MSI 750Ti 2gb vardı. Ama o zaman böyle bi sıkıntı yaşamamıştım şimdi neden böyle oldu ?
Çünkü ekran kartın güçsüzdü. 60 FPS üstüne pek çıkabildiğini sanmıyorum. Bu yüzden sana oyunlar akıcı geliyordu. İlla monitör almana gerek yok. Oynadığın oyunların grafik ayarlarından V-Sync aç. FPS'i 60'a sabitleyeceği için akıcı olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı