Monitör hız aşırtma

Gchould

Hectopat
Merhaba 60 Hz'lik bir monitörüm var bir de AMD Radeon HD 7800 series ekran kartım ben AMD Radeon Software kullanıyorum ama nasıl monitörümde hız aşırtma yapılacağını bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
CRU kullanmanı tavsiye ederim. Genelde 60 Hz monitörler 76 Hz'e çıkabiliyor. Ama fazla ısındığı için ömrü kısalıyor.

Merhaba 60 Hz'lik bir monitörüm var bir de AMD Radeon HD 7800 series ekran kartım ben AMD Radeon Software kullanıyorum ama nasıl monitörümde hız aşırtma yapılacağını bilmiyorum.

Ekranların panellerin belli bir ömrü vardır. Hız aşırtma yaparak panel ömrünün kısalmasına vesile olursun ve monitörün ömrü azalır. Bu sebepten ötürü yapmanı önermiyorum ama yapacaksan da CRU ile yapabilirsin.

AMD ekran kartı kullanıyorsanız şu yöntemi deneyerek 75 Hz belki elde edebilirsiniz:

Bu iş için CRU, Custom Resolution Utility uygulamasını indireceksiniz.

Custom Resolution Utility (CRU)

Rehberi tamaladıktan sonra programı kaldırabilirsiniz.

Rehber dört farklı monitörde denenmiş ve başarıya ulaşmış. Tabii ki monitörünüze bir zarar gelirse sorumsuzu sizsiniz!

1. Programı çalıştırın ve listedeki "(active)" hariç bütün monitörleri silin.

Eki Görüntüle 70613
  2. "Detailed Resolutions" altındakli Add... Butonuna tıklayın:

Eki Görüntüle 70614

Açılan pencereden "Timing" ayarını "Automatic - LCD standard" olarak değiştirin:

Eki Görüntüle 70616

En üst iki kutucuğa monitör çözünürlüğünüzü girin. Benim monitörün şu anda 3440 X 14400 çözünürlük bir model mesela. Bu değer kendinden girilmiş olacak zaten...
  3. Monitörümüzü overclock edecğimiz noktaya geliyoruz şimdi. "Refresh Rate:" kısmına stok tazeleme hızınızdan daha yüksek bir değer girin. Örneğin 60 Hz monitör için 10 Hz overclock yapacak olursak 70 Hz değerini girebiliriz.

Eki Görüntüle 70617

OK deyip söz konusu ayarı ekleyebilirsiniz seçeneklere.
  4. Artık yeni çözünürlük ve tazeleme hızı değerimiz listede:

Eki Görüntüle 70618
  5. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerek. OK diyerek programı kapatın ve PC'nizi yeniden başaltın.
  6. Yeniden başalttıktan sonra masaüstüne sağ tıklayın ve Ekran Çözünürlüğü seçeneğini seçin.

Eki Görüntüle 70619
  7. Gelişmiş Ayarlar'a girin:

Eki Görüntüle 70620

Monitör sekmesine gelin. Burada 70 Hz değerini göreceksiniz.

Eki Görüntüle 70622
  8. 70 Hz seçip uygula deyin. Görüntü gidecek ve eğer monitörünüz 70 Hz'i kaldırıyorsa kısa bir süre sonra geri gelecektir. Gelmezse, Windows otomatik olarak 15 saniye sonra eski yenileme hızına dönecektir.

Eğer monitörünüz 70 Hz'i kaldırmazsa 65 Hz de deneyebilirsiniz. Mesela benim şu an kullandığım Philips BDM3470, 70 Hz'te titreme gösterdi.

Monitörünüz 70 Hz kaldırırsa 75 Hz de deneyebilirsiniz. Hatta 80 Hz bile deneyebilirsiniz.
İşte bu şekilde monitörünüzü overclock edebilirsiniz! Tabii ki herhangi bir arızadan sorumlu olmadığımızı tekrar hatırlatalım!

Yeni konular

Geri
Yukarı