Monitör önerisi

Bütçe
2500

FurkanErol45

Hectopat
Merhabalar, uzun süredir black friday indirimi için para biriktirmekteydim. Aklımda 2K 27 inç bir monitör alıp film ve dizilerimi 2K çözünürlükte, oyunlarımı 1080p çözünürlükte oynamak vardı. Ama yaptığım araştırmalar sonucu 2K monitörün 1080p görüntüyü bulanık olarak gösterdiğini gördüm. Bu bulanıklık gerçekten aşırı derecede dikkat çekici bir bulanıklık mıdır? Sistemimin 2K oyunları akıcı oynatabileceğini düşünmüyorum o yüzden arada kaldım yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ben geçen günlerde VG27WQ1B monitörünü tercih ettim. Henüz elime ulaşmadı ancak 2K olmasının bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. Hatta CS:GO oynarken ekran boyutunun avantajı ile 4:3 oynama fikri var kafamda. Oluşabilecek sorunlar için konuyu takip ediyorum.

Benim de merak ettiğim bir konu. Bir de 27 inç monitörde 1080p çözünürlük nasıl görünür acaba? Göze çarpacak derecede bir pikselleşme olur mu? RTX 2060 ile 2K 27 inç, 1080p 24 inç veya 1080p 27 inç seçeneklerinden hangisi daha mantıklı olur?

Ben GTX1060 ile 2K 27 inç tercih ettim tercih sebebim ileriye dönük olması ve 6-7 yıl sonra da rahatça kullanmak istemem. Benim tavsiyem 2K 27 inç tabii ki bütçeniz el veriyorsa çünkü aralarında ciddi fiyat farkları var.

Ben GTX1060 ile 2K 27 inç tercih ettim tercih sebebim ileriye dönük olması ve 6-7 yıl sonra da rahatça kullanmak istemem. Benim tavsiyem 2K 27 inç tabii ki bütçeniz el veriyorsa çünkü aralarında ciddi fiyat farkları var.
Sonuçta bir kere alınan bir şey olduğu için ben de 2K 27 inç almanın mantıklı olduğunu düşünüyorum ama eğer 1080p de rahatsız edici şekilde görüntü kaybı yaşayacaksam pek bir mantığı yok gibi geldi şayet, ekran kartı almayı da düşünsem de 2k da alabileceğim performansın bir sınırı var bazı oyunlarda akıcı bir deneyim isteyeceğimden dolayı aklımda soru işaretleri oluştu.

Şöyle söyleyeyim yaşayacağınız bulanıklılık hissi 27 inç 1080P monitör için de geçerli olacak. Özellikle masaüstünde takılırken keskinlik kaybından (pixel sayabilme mevzusu) çok şikayetçi olacaksınız. Oyunlar için bir problem olacağını düşünmüyorum.

Şöyle söyleyeyim yaşayacağınız bulanıklılık hissi 27 inç 1080P monitör için de geçerli olacak. Özellikle masaüstünde takılırken keskinlik kaybından (pixel sayabilme mevzusu) çok şikayetçi olacaksınız. Oyunlar için bir problem olacağını düşünmüyorum.
1080P alacak olursam 24 inçle yetinmeyi düşünüyorum gibi zaten.

Büyük ekran ihtiyacınız yoksa en mantıklısı 24 inç olur zaten. Hem ciddi bütçe sarfiyatından kurtulursunuz hem de ihtiyaçlarınıza hitap eden monitörü almış olursunuz. 24inç için fullhd yeterli iken 27 inç için olmuyor maalesef tercihinizde ekran boyutu büyük rol oynayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı