Monitör parlaklığı ve kontrastı anlık değişiyor

Daggerspell

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar,

Sorun videosu: Youtube

Son haftalarda karşılaştığım bir problem var. Monitörümde bazen görüntü bozuluyor fakat mouse hareket edince geri düzeliyor. HDMI kablosuyla denediğimde ise hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Ekran kartı ile ilgili bir sorun mudur yoksa kablo ile midir sizce? Amazon'da kablonun yorumlarına baktığımda benimle aynı problemi yaşayanları gördüm ayrıca Reddit'de de böyle sorunlar yaşayanlar olmuş. Kabloyu alalı 7-8 ay oldu acaba garantisi vs. var mıdır? (HDMI ile en fazla 2K 144 alabiliyorum fakat 165 destekleyen monitöre sahibim. Kablo önerileriniz varsa almak isterim.)

Sizce nedeni ne olabilir? Ekran kartı driverlarını silip baştan kurdum ama hala aynı.

W11.
Laptop: MSI GE76 10ug.
Monitör: Dell 27 S2721DGF.
Kablo: Paugge DP 1.2 VESA Sertifikalı Thunderbolt2 Destekli Mini Displayport Kablo - 2m (ENTMDP1220) : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Son düzenleyen: Moderatör:
monitör ayarı ile ilgilide olabilir. Örnek veriyorum dizi-film izlerken karanlık ve aydınlık sahnelere göre mi kontrast ve parlaklık değişiyor yoksa beyaz bir ekranda sabit kalırken de aynı değişiklikleri yaşıyor musunuz?

Bende de benzer bir sorun vardı son 4 aydır Rampage RM344 monitörüm vardı boştayken ekran hafif sarımtırak gibi oluyordu mesela bir oyundan alt+F4 ile çıkınca masaüstü o sarımtıraklığı kaybedip mavimsi oluyordu 2-3 saniye sonra bilgisayar kendine gelince o sarı olayı devam ediyordu hiçbir şekilde çözemedim ve sistemi sattım.

monitör ayarı ile ilgilide olabilir. Örnek veriyorum dizi-film izlerken karanlık ve aydınlık sahnelere göre mi kontrast ve parlaklık değişiyor yoksa beyaz bir ekranda sabit kalırken de aynı değişiklikleri yaşıyor musunuz?
Oyunlarda asla değişmiyor. Youtube video izlerken video da sorun yok fakat youtube logosu, önerilenler kısmı videodaki renk değişimine uğruyor. Film izlerken de hiç sorun yok. Forumda gezerken de bazen oluyor.

Kullandığın monitör LG nano IPS panel kullanıyor. Bazı DP ve hdm kablo ve sürümlerin de böyle olabiliyor. Çözüm ya kendi kablosu ya da Amazon'dan DP ya da hdm kablo almak. TR de yok mu var ama hangisi doğru kablo bilmiyorum, busohe, kabeldirekt, ivanky Amazon da bunlarla düzgün çalışıyor.
Tercihen 28 awg havasız bakır, altın kaplama.
Aklıma gelmişken Windows renklerini kapatıp bir dene.

Son düzenleme:
Merhabalar arkadaşlar,

Sorun videosu: Youtube

Son haftalarda karşılaştığım bir problem var. Monitörümde bazen görüntü bozuluyor fakat mouse hareket edince geri düzeliyor. HDMI kablosuyla denediğimde ise hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Ekran kartı ile ilgili bir sorun mudur yoksa kablo ile midir sizce? Amazon'da kablonun yorumlarına baktığımda benimle aynı problemi yaşayanları gördüm ayrıca Reddit'de de böyle sorunlar yaşayanlar olmuş. Kabloyu alalı 7-8 ay oldu acaba garantisi vs. var mıdır? (HDMI ile en fazla 2K 144 alabiliyorum fakat 165 destekleyen monitöre sahibim. Kablo önerileriniz varsa almak isterim.)

Sizce nedeni ne olabilir? Ekran kartı driverlarını silip baştan kurdum ama hala aynı.

W11.
Laptop: MSI GE76 10ug.
Monitör: Dell 27 S2721DGF.
Kablo: Paugge DP 1.2 VESA Sertifikalı Thunderbolt2 Destekli Mini Displayport Kablo - 2m (ENTMDP1220) : Amazon.com.tr: Bilgisayar
Aynı sorunu ben de yaşıyorum, video izlerken kontrast fazlasıyla yükseliyor sonrasında mouse hareket ettirince kendine geliyor. Display kablo kullanırken HDMI kabloya geçtim fakat ben de hala aynı. Siyah yerler daha çok siyah oluyor, biraz renkler koyulaşıyor.

Aynı sorunu ben de yaşıyorum, video izlerken kontrast fazlasıyla yükseliyor sonrasında mouse hareket ettirince kendine geliyor. Display kablo kullanırken HDMI kabloya geçtim fakat ben de hala aynı. Siyah yerler daha çok siyah oluyor, biraz renkler koyulaşıyor.
bu sorunun aynısı bende de vardı. Monitörün ayarıyla ilgili. Ayarları incelerseniz çözüm bulabilirsiniz. Kapatmanız gereken bir özellik var monitörde. Ofisteyim eve geçince bakıp yazarım buraya.

NVIDIA sürücüsü ile ilgili bir sorun. Son iki sürücüde bu sorun mevcut. Experience üzerinden değil, sitesinden sürücü indirip kurun. Sorun kesin olarak bundan kaynaklı, başka şeylere bakmaya gerek yok.

NVIDIA ekrana kartı kullanıyorsanız, son sürücüyle birlikte bu sık sık yaşanmaya başladı, ben de bizzat aynı problemi yaşıyorum.
Sorunun ne monitorde ne de kabloda olduğunu sanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı