Monitör seçerken kontrast oranına bakılmalı mı?

Bütçe
4000

Ahmet9727

Centipat
Monitör almayı düşünüyordum. Seçtiğim Monitörler bunlar. Ben ASUS'u almaya karar vermiştim ama Lenovo'yu öneriyorlar. Lenovo'nun da kontrast oranı (dinamik) ASUS monitöre göre çok daha az. Acaba kontrast oranı (dinamik) çok önemli midir? Ayrıyeten siz hangi monitörü önerirsiniz?

Monitör almayı düşünüyordum. Seçtiğim Monitörler bunlar. Ben ASUS'u almaya karar vermiştim ama Lenovo'yu öneriyorlar. Lenovo'nun da kontrast oranı (dinamik) ASUS monitöre göre çok daha az. Acaba kontrast oranı (dinamik) çok önemli midir? Ayrıyeten siz hangi monitörü önerirsiniz?

Ben ASUS TUF'u öneririm bende ondan almayı düşünüyorum. Gayet canlı ve güzel veriyor görüntüyü, bu arada daha uyguna satan yerler var Trendyol Hepsiburada gibi yerlerede bir bakın.

Önemlidir; kontrast oranı (direkt kontrast değil, kontrast ayarı %75'i geçmemeli) ne kadar yüksek olursa siyahları o kadar siyah görürsün, renkleri ise o kadar canlı görürsün. Ancak statik ve dinamik kontrast çok farklı şeyler, statik kontrast birebir kontrast değerini verirken dinamik kontrast günümüzde artık iyice uydurma olmaya başladı. Dinamik kontrast panelin ışığı ayarlamasıyla ortaya çıkıyor ama dediğim gibi bu rakamlar net olarak ölçülemiyor ve denetlenmiyor. Velhasıl statik kontrast yeterli bir bilgi, dinamik kontrasta bakmana gerek yok fazlasıyla manipüle edilebilir bir bilgi ki zaten biri 3 milyon diğeri 100 milyon yazmış, ne kadar uydurma rakamlar olduğunu anlayabilirsin.
Sonuç olarak aralarından Lenovo daha iyi zira ekran yenileme ve parlaklık gibi üstünlüklerine karşın tek eksiği dandik bir hoparlör.

Son düzenleme:
Önemlidir; kontrast ne kadar yüksek olursa siyahları o kadar siyah görürsün, renkleri ise o kadar canlı görürsün. Ancak statik ve dinamik kontrast çok farklı şeyler, statik kontrast birebir kontrast değerini verirken dinamik kontrast günümüzde artık iyice uydurma olmaya başladı. Dinamik kontrast panelin ışığı ayarlamasıyla ortaya çıkıyor ama dediğim gibi bu rakamlar net olarak ölçülemiyor ve denetlenmiyor. Velhasıl statik kontrast yeterli bir bilgi, dinamik kontrasta bakmana gerek yok fazlasıyla manipüle edilebilir bir bilgi ki zaten biri 3 milyon diğeri 100 milyon yazmış, ne kadar uydurma rakamlar olduğunu anlayabilirsin.
Sonuç olarak aralarından Lenovo daha iyi zira ekran yenileme ve parlaklık gibi üstünlüklerine karşın tek eksiği dandik bir hoparlör.

Teşekkürler hocam.

Ben ASUS TUF'u öneririm bende ondan almayı düşünüyorum. Gayet canlı ve güzel veriyor görüntüyü, bu arada daha uyguna satan yerler var Trendyol Hepsiburada gibi yerlerede bir bakın.

ASUS için sarı tonlarında Delta-E sapması yüksek diyorlar. Siz aldınız mı acaba?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı