Monitörde Hz konusu çok abartılıyor

60 Hz monitörde 100 FPS almak ile 144 Hz monitörde 100 FPS almak arasında bir fark yok.
Yani sıcaklık ve kullanım değişmez.

Monitörlerdeki Hz konusu çok abartılıyor bence. 144 Hz monitörüm var ve ekran kartım çok ısınmasın diye CS:GO'yu 60 Hz sınırlı şekilde oynuyorum. Çok büyük fark yok. Yeter ki monitörde input lag iyi olsun. "input lag nedir?" derseniz, klavye ve mouse ile verdiğimiz komutların monitöre yansıması (yani ekrana gelmesi) arasındaki geçen süredir. Monitörde input lag çok önemli bence. Bu arada monitörümün marka ve modelini soracak olursanız: Samsung C27fg70. monitörümün input lag değerini ise bilmiyorum.

60 Hz ile 144 Hz arasinda cok fark var. Cok buyuk fark olmamasi normal degil. 144 Hz oynamak daha hizli refleksler verme ve akici goruntu, bulanikligi azaltmak anlamina geliyor. Ben 60 Hz'den 180Hz'e ilk gectigim zaman aim kayiyordu o akiciliga fakat artik alistigimdan 180 Hz normal akici geliyor.

4 ms 60Hz monitörle Valorant'ta elmas 3 olma mutluluğum.

Eger 60 FPS altina inmiyorsa pek sorun degil. Yani tabii ki 144Hz olana gore daha avantajsiz oluyor ama yine de gideri var sabit 60 FPS 60 Hz'in.

Afedersiniz ama monitör konusunu öldüren bir konu.
60Hz'ye monitörü çekip input lag mevzuna girmek nedir?
Bu millet çok ekmek tüketiyor. Allah kolaylık versin.
Konu doğru değildir. Okuyanların bilgisine.

Düşük Hz'de bir monitörün akıcılığı kaybolur. Bu bazı sorunlara neden olur? Ghosting, flicker, overshoot gibi. Yüksek FPS alırken monitör 60Hz'ye çekilirse direkt olarak yırtılma yapar.
Bunu absorde edecek monitör evet var ama konu ile alakasız.
Doğru bir şey anlatmak isterken sıvayıp bulamış.

Benim de 60Hz monitör bayağı eski mssini bilmiyorum 720p ekranı elmas 1'im bende yücelik görmem çok zor.

Zor degil, uzun bir sure olabilir ama bir sure sonra daha da gelistikce yukselirsin otomatik. Ama kendimden ornek vermek gerekirse ekipman gercekten oynamayi iyilestiriyor. 60 Hz 40 FPS iken plata zor cikiyordum 190 FPS sabit 180 Hz olduktan sonra elmas 2'ye kolayca ciktim daha kasmiyorum.

Monitörlerdeki Hz konusu çok abartılıyor bence. 144 Hz monitörüm var ve ekran kartım çok ısınmasın diye CS:GO'yu 60 Hz sınırlı şekilde oynuyorum. Çok büyük fark yok. Yeter ki monitörde input lag iyi olsun. "input lag nedir?" derseniz, klavye ve mouse ile verdiğimiz komutların monitöre yansıması (yani ekrana gelmesi) arasındaki geçen süredir. Monitörde input lag çok önemli bence. Bu arada monitörümün marka ve modelini soracak olursanız: Samsung C27fg70. monitörümün input lag değerini ise bilmiyorum.

Bir şey soracağım, oyunu açmadan önce başlatma seçenekleri kısmına -rate 144 yazdınız mı? Yazmadıysanız oyun zaten 60Hz olarak çalışıyor, cidden fark yok yani sizin denediğinizde bu kodu yazmadıysanız. @Saint Lucia hocam haklı, bu kodu yazınca akıcılığı görünce anlarsın zaten aradaki farkı.

1685705816638.png

Bir şey soracağım, oyunu açmadan önce başlatma seçenekleri kısmına -rate 144 yazdınız mı? Yazmadıysanız oyun zaten 60Hz olarak çalışıyor, cidden fark yok yani sizin denediğinizde bu kodu yazmadıysanız. @Saint Lucia hocam haklı, bu kodu yazınca akıcılığı görünce anlarsın zaten aradaki farkı.
İlk defa böyle bir şey okudum. Ne gerek var bunu yazmaya? Bunu yazmazsam da 144 HZ'de oynayabiliyorum. Kaç Fps'de oynadığımı gösteren program kullanıyorum. Bu arada denedim, yok öyle dediğiniz gibi bir şey. Oyunu 144 Hz'de oynamak için bu komutu yazma gibi bir gereklilik yok.

Son düzenleme:
Katılıyorum, bir keresinde yenileme hızı kendiliğinden 60 Hertz'e düşmüştü, iki gün boyunca fark etmedim bile. Herhalde 10 yıllık 60 Hertz monitöre alıştığımdan dolayıdır, CS:GO girmeseydim 60 Hertz'de kalacaktı. :)

Geri
Yukarı