Monitörde IPS vs TN vs VA Panel

TN; eskidir, ucuzdur, yenileme hızı ve gecikme süresi olarak en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. Görüntü kalitesi en kötüsüdür. Kötü derken şöyle, renkler soluk gelebilir ve farklı açılardan bakarsanız bozulur. Genellikle ciddi oyuncular (turnuva oyuncuları vs.) kullanır.

IPS; biraz daha yenidir, bir miktar pahalı sayılabilir, yenileme hızı ve gecikme olarak yavaş yavaş gelişiyor fakat iyi para ödemeniz gerekebilir. Görüntü kalitesi olarak en iyi renkleri sunar ve genelde tasarımcılar vs. kullanır.

VA; TN ile IPS karışımıdır. Ne TN kadar ucuz ne IPS kadar pahalıdır. Yenileme hızı ve gecikme olarak yine ne TN kadar iyi ne de IPS kadar kötüdür. Görüntü kalitesi için de aynı şey söylenebilir. Genellikle "hem oyun oynarım hem de dizimi, filmimi izlerim" diyenler için uygun sayılabilir.

Benim tavsiyem eğer hem oyunumu oynarım hem de dizimi filmimi izlerim derseniz hem fiyat hem de performans açısından VA panel olacaktır.

Ekleme: Tabi burada panelin kalitesi de önemli. Dandik, markası bile belli olmayan IPS panel, nispeten daha kaliteli TN panele göre daha kötü sonuç bile verebilir. Ya da kaliteli bir IPS panel, gecikme süresi ve tazeleme hızı olarak kalitesi düşük bir TN panele taş çıkartabilir.

Son düzenleme:
Film hikaye oyunu normal gezinme için IPS kesinlikle.
Profesyonel olarak FPS oyunları oynuyorsanız TN panel olabilir. Ama çok profesyonel değilseniz aradaki farkı anlamazsınız zaten.
VA panel hakkında bir yorumum yok pek sevmem kendisini :D(Samsung VA adamdır)

IPS yoğun ve çoğu insana göre güzel renk verse de eğer hassassanız sizi yorabilir. TN panel çok solukken VA panel sizi tatmin edebilir. İmkanınız varsa inceleyin. Benim için IPS.

IPS panel renk doğruluğunda daha iyidir, TN panel düşük geciklemeli monitörlerde kullanılan panel tipidir ama renkleri cansızdır, VA panel TN'den çok daha iyi fakat IPS gibi renk doğruluğu vermesede düşük gecikmelidir ve avantajı oldukça fazladır VA'nın en fazla dezavantıjıda ghosting olayı 3'ünü de kullanan birisi olarak IPS diyorum ve çekiliyorum.

Bildiğim kadarıyla;

TN panelli monitörler oyun konusunda daha iyiler. Daha iyi MS değerleri verebiliyorlar diğer panellere oranla. Renk bakımından VA ve IPS tarafında gerideler.

VA panelli monitörler TN panele göre daha canlı, daha renkli görüntüler sunuyorlar. IPS ile kıyaslandığı zaman, genelde IPS'nin daha canlı renkler sunduğu öne sürülüyor fakat VA panelin siyahları diğer panellere oranla daha iyi gözüküyor. Derin bir siyahlık sağlayabiliyorlar.

IPS panelli monitörler ise en canlı ve en doğru renklere sahipler. Siyah konusunda iyi değiller. VA panel kadar iyi bir siyah tonu sunamıyorlar.

TN paneli doğrudan eleyin. IPS panelin bakış açıları geniştir 178 dereceden renklerde veya kontrastta bir kayma yaşamazsınız fakat renk paleti desteği çok düşüktür ve sadece 1000:1 gibi komik bir kontrast değerine kadar destekler. VA ise yüksek kontrast değerlerine kadar destekler ve yüksek renk paleti genişliğine sahiptir fakat yanlardan bakıldığında renklerde beyazlama olabilir. Tabi bu renklerde beyazlama panelin markasına ve kalitesine göre de değişir. Eğer film izleyecekseniz ve premium bir deneyim istiyorsanız (kaliteli değil, 'premium') IPS, eğer photoshop veya oyunla ilgilenecekseniz VA panel. Ben IPS'den VA panele geçmiş birisi olarak kontrast ve renk gamotunun genişliğini görünce hayretler içerisinde kaldım fakat kenarlardan baktığımda renklerin beyazlamasına alışmam da biraz sürdü. Her ikisinin de iyi ve kötü yanları var karar size kalmış. Renklerde VA paneller daha fazla renk verebilirler fakat yanlardan bakıldığında o renk devamlılığını sağlayamazlar. Tabii ki de TN panelden haylice iyidir.

Son düzenleme:
TN'nin renkleri IPS ve VA'ya göre kötü. Ancak bazı monitörlerin içinde örnek vermek gerekirse Benq Zowie gibi monitörlerde renk ayarları yapılınca aradaki fark hiç belli olmuyor. Eğer FPS oyunları oynanıyorsa ve gelişmek yani rank atlamak isteniliyorsa TN alınması taraftarıyım.

Pek emin olmamakla beraber karşılaştırma videolarına baktığımda çok net ayrım yapmak zor. Mesela eski tip tn panellerin rengi soluk ve cansız olabilir ama son yıllarda çıkan tn paneller va panel canlılığında olabiliyor. Tn ve ips arasında son zamanlarda uçurum farkı yok mesela tn panel 1 ms monitör 900₺ iken ips panel aynı monitör 1000₺ olabiliyor. İyi araştırmak lazım şahsen ben aradaki fark çok yoksa ips almayı tercih ederim.

Geri
Yukarı