Monitörde kırmızı bir piksel var

Kastanbolu

Kilopat
Merhabalar, monitörüm de hiç görmediğim küçük bir nokta var ölü piksel değil sanırım uzaktan bakınca kırmızı olarak görünüyor yakınlaştırınca morumsu bir şey oluyor. Araştırdığıma göre bu sıkışmış pikselmiş ve kalıcı değilmiş. Bunu nasıl kaldırabilirim acaba bir çözümü var mı?

52ff09e5-a91e-4afc-ae7d-80b918b4f94e.jpg

ss2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorunla bugün karşılaştım. Araştırmalarım sonucu bolca bilgi edindim. Pikseli beyaz-siyah-kırmızı-mavi ve yeşil arkaplanlarda inceleyip hangi renkte göründüğünü not alıp paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım.

burdan bakın bide yine hep kırmısıysa ölü pikseldir
Neden oluşmuştur peki bir metin de donanımlardan kaynaklıda olabilir diyor çün ekran kartını GTA5 Online'da çok yordum ondan olabilir mi?
Veya ıslak mendil ile sildim ekranı açıkken sonra kuruladım ondan da olabilir mi?
Aynı sorunla bugün karşılaştım. Araştırmalarım sonucu bolca bilgi edindim. Pikseli beyaz-siyah-kırmızı-mavi ve yeşil arkaplanlarda inceleyip hangi renkte göründüğünü not alıp paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım.
Neden oluşmuştur peki bir metin de donanımlardan kaynaklıda olabilir diyor çün ekran kartını GTA5 Online'da çok yordum ondan olabilir mi?
Veya ıslak mendil ile sildim ekranı açıkken sonra kuruladım ondan da olabilir mi?

yok ekran kartıyla alakalı değil monitörle alakalı

arada cam var alakası yok silmekle fabrikasyon hatası yada sonradan ölmüş piksel yapabilecek birşey yok

burdan bakın bide yine hep kırmısıysa ölü pikseldir
Kırmızı görsel de görülmüyor ama yeşil beyaz ve siyah ekrana geçiş yaptığında kırmızı şeklinde nokta var küçücük görselde ki.

Piksel sorunları yaygın olarak imalat kaynaklıdır. Pikseli besleyen transistör yeterli güç sağlayamadığı zaman bu sorun meydana geliyor. Piksel sürekli olarak siyahsa ölü piksel, beyzsa sıcak piksel, kırmızı-mavi-yeşil renklerden birindeyse sıkışmış, bunların dışında sıra dışı bir durum varsa altpiksel kaybı olarak adlandırılıyor.

Piksel sorunları yaygın olarak imalat kaynaklıdır. Pikseli besleyen transistör yeterli güç sağlayamadığı zaman bu sorun meydana geliyor. Piksel sürekli olarak siyahsa ölü piksel, beyzsa sıcak piksel, kırmızı-mavi-yeşil renklerden birindeyse sıkışmış, bunların dışında sıra dışı bir durum varsa altpiksel kaybı olarak adlandırılıyor.
Sıkışmış piksel sanırım uzaktan bakınca kırmızı bir nokta gibi görünüyor.
Bu kalıcı mı sıkışmış piksel de bir çözümü yok mudur?

Bu biraz şans işi. Hiç düzelmediği gibi, bazen birkaç güne bazense birkaç yıla düzeldiği oluyor.

Gece uyumadan önce bu linkteki videoyu tam ekranda açık bırakın. Videoyu izlemeyin, gözleriniz için zararlıdır ve bazı kişilerde epilepsi krizine neden olabilir.
Eğer düzelmezse monitörünüzü kapatın ve yumuşak bir bezi ısıtırak sorunlu pikselin olduğu bölgeye parmağızla masaj yaparcasına gezdirin ve monitörünüzü açıp 5 saniye sonra bezi kaldırın. Bu yöntemi yaparken bez çok sıcak olmasın ve ekrana çok bastırmayın. Ayrıca yöntemin zararlı olabileceği bilerek uygulayın. Riski göze almak istermiyorsanız hiç denemeyin.

Eğer ürünün garantisi devam ediyorsa firmanın internet sitesinden piksel garantisini araştırın. Kimi firma 10 piksele kadar garanti kapsamına almazken kimisi ise 0 piksel garantisiyle ürünlerini satıyor. Aynı sorunu ben de yaşıyorum ve tek bir piksel olduğu için şimdilik durumu göz ardı etmeye karar verdim. Çünkü çok dikkat etmeyince göze çarpmıyor.

Geçmiş olsun. Umarım sorununuzu en yakın zamanda çözebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı