Monitörde Konstrat oranı, parlaklık, VA ,PSI Değerleri nedir ne işe yarar ?

Denizcan Deniz

Hectopat
Arkadaşlar merhabalar 3 monitor arasında git geldeyim. Tabi aralarında yazan 3-5 değer nedir bilmiyorum az olması mı daha iyi çok olması mı onuda bilmiyorum.

Normal kontrsat oranı : 3000:1 ve 1000:1 hangisi daha iyi oluyor ? 3000 mi 1000 mi ? neden ?
Monitor Tipi : VA ve IPS yazıyor ikisinin farkı nedir ? ve hangisi daha iyi ? neden ?
Parlaklık : 300 cd/m2 ve 400 cd/m2 neyi anlam ifade etmektedir ? hangisi iyidir ? neden ?

Kontrsat siyah ekrandayken en koyu ve en açık renk arasındaki farkı gösteriyor. Parlaklığa fazla takılma piyasadaki her monitör yeterli sayılır. Panel farkı ise renk gerçekçiliği ile alakalı. İPS } VA } TN diye gider. Aynı zamanda paneller arası görüş açısıda aynı şekilde sıralamda. TN panel alma yandan bakınca sarı ile cennet karışımı oluyor.

Kontrsat siyah ekrandayken en koyu ve en açık renk arasındaki farkı gösteriyor. Parlaklığa fazla takılma piyasadaki her monitör yeterli sayılır. Panel farkı ise renk gerçekçiliği ile alakalı. İPS } VA } TN diye gider. Aynı zamanda paneller arası görüş açısıda aynı şekilde sıralamda. TN panel alma yandan bakınca sarı ile cennet karışımı oluyor.
peki konstratta 3000:1 mi daha iyi oluyoe 1000:1 mi ?=

3000:1 daha iyi fakat konstrat oranına bakarak monitör almanızı tavsiye etmem
almak istediğim monitörlerin biri 280hz 1ms 1000:1 konstrat diğeri 144hz 1ms 3000:1
280hz olan pivot olabiliyor ama kavissiz - 144 hz olanda pivot olmuyor kavisli ve daha gösterişli fiyat olarak 280hz daha ucuz ^^siz olsanız hangisini tavsiye edersiniz ? 3 tane aynı monitörden alacağım çünki benim için önemli bi konu

almak istediğim monitörlerin biri 280hz 1ms 1000:1 konstrat diğeri 144hz 1ms 3000:1
280hz olan pivot olabiliyor ama kavissiz - 144 hz olanda pivot olmuyor kavisli ve daha gösterişli fiyat olarak 280hz daha ucuz ^^siz olsanız hangisini tavsiye edersiniz ? 3 tane aynı monitörden alacağım çünki benim için önemli bi konu
Linklerini atın bakalım.

Screenshot özellik olarak böyleler, fiyat ve görüntü olarak Screenshot böyleler
4 tane monitör var isterseniz hepsini yavaş yavaş eleyelim. Öncelikle CS:GO hariç hiç bir oyunda RTX 2070 Super ile 280 fps almazsınız bu yüzden 280 HZ ( ASUS TUF VG27VQ) monitörü eleyelim. Kaldı 3, şimdi bu 3 monitörü karşılaştırırken 2 şeye dikkat edeceğiz birisi "MS" (Monitör gecikme saniyesi) diğeri ise panel tipi "İPS" ve "VA" karşılaştıracağız. Aşağıda attığım resime bakarak panel farkını anlayabilrisiniz:
images (2).jpeg

TN panel kesinlikle önermem. Çamur bir görüntüye sahip. VA ve İPS birbirine çok benzer paneller fakat karşılaştırmak gerekirse:
Renk Canlılığı: IPS } VA } TN ben her zaman IPS tercih ettim. Fakat pahalı bir paneldir.
Fiyat: IPS } VA } TN
Görüntü kalitesi olarak IPS önde.
Milisaniye geçikme yani "MS" karşılaştıralım Asus Rog Strix (XG27VQ) modelini eleyelim. Burda MS önemli bir faktör. Bu yüzden Rog Strix eledim. Şimdi geriye ne kaldı Asus TUF VG27VQ VS ASUS VG279Q birisi VA birisi IPS tavsiyem IPS olanı tercih etmeniz yani. ASUS VG279Q sizin için iyi bir tercih olacaktır.

4 tane monitör var isterseniz hepsini yavaş yavaş eleyelim. Öncelikle CS:GO hariç hiç bir oyunda RTX 2070 Super ile 280 fps almazsınız bu yüzden 280 HZ ( ASUS TUF VG27VQ) monitörü eleyelim. Kaldı 3, şimdi bu 3 monitörü karşılaştırırken 2 şeye dikkat edeceğiz birisi "MS" (Monitör gecikme saniyesi) diğeri ise panel tipi "İPS" ve "VA" karşılaştıracağız. Aşağıda attığım resime bakarak panel farkını anlayabilrisiniz:Eki Görüntüle 567703
TN panel kesinlikle önermem. Çamur bir görüntüye sahip. VA ve İPS birbirine çok benzer paneller fakat karşılaştırmak gerekirse:
Renk Canlılığı: IPS } VA } TN ben her zaman IPS tercih ettim. Fakat pahalı bir paneldir.
Fiyat: IPS } VA } TN
Görüntü kalitesi olarak IPS önde.
Milisaniye geçikme yani "MS" karşılaştıralım Asus Rog Strix (XG27VQ) modelini eleyelim. Burda MS önemli bir faktör. Bu yüzden Rog Strix eledim. Şimdi geriye ne kaldı Asus TUF VG27VQ VS ASUS VG279Q birisi VA birisi IPS tavsiyem IPS olanı tercih etmeniz yani. ASUS VG279Q sizin için iyi bir tercih olacaktır.
Gayet net açıklayıcı ve anlatıcı yorumunuza minnettarım ve çok ama çok müteşekkirim.

Geri
Yukarı