Monitörde neden Hz'e FPS denmiyor?

Hocam FPS'nin ne oldugunu biliyorum. Ne kadar FPS aliyorsam ona gore de monitör almam gerektigini de biliyorum. FPS yazan ise okuyucu neden Hz'dir? Neden monitör biriminede FPS demiyoruz frekans gibi bir şey mi oluyor? Cevapladiginiz için tesekkurler.
Aynen öyle. Birim farkı tamamen. Birisi üretim birisi yenileme hız birimidir. Ekran kartı saniyede kare çizerek üretim yapar monitör ise saniyede ekran yeniler veya tazeler. Hani şöyle düşünmeye çalış birisi çizim ve üretim hız birimi diğeri ise yenileme ve tazeleme hız birimi. Birisi eğer benim 144 FPS monitörüm var derse o monitörün saniyede 144 kare görüntü çiziyor, işliyor, üretiyor olması gerekirdi. Ama monitörde GPU olmadığı için bunu yapamaz. Monitör, GPU’dan gelen saniyede 144 kare görüntüyü saniyede 144 kere yenileyerek görüntüler sadece işleyip üretemez yani. Yani FPS VE Hz nediri anlatmıyorum sana yanlış anlama farkını anlatmak istiyorum sadece.

Senin ekranın şu anda kaç Hz? Mesela 75 Hz ise, 75 FPS alır iken sıkıntı olmaz. Ama 75 Hz ekranda 100 FPS alır isen yırtılma başlıyor.
75 hz bir monitor kullanıyorum evet. Kolay kolayda 100 fps lere cikacagimi sanmıyorum çünkü apu bir sistemim var. Ama 100 fps aldigimda neden yirtilma oluyor?

Merhaba arkadaşlar.
Sanırım bilip emin olamadığım bir konu.
FPS'nin monitördeki tarafına HZ mi diyoruz.
Örneğin sistemin bize 165 FPS vermesi monitör tarafinda eger monitör 165 Hz ise tam mi karşılanıyor? Neden monitörde de FPS demiyoruz? Yoksa yaniliyor muyum? Iyi forumalar.
Aslında aynı şey. yani fps dediğimiz saniyedeki kare sayısı frekans cinsinden söylenir. frekansın birimi ise 1 bölü saniye yani hertz olarak kullanılır.
monitörlerde direk yenileme hızını hertz biriminden söylüyoruz.
FPS 60 dediğimizde de 60 hertz kastetmiş oluyoruz.

Yani genel olarak aynı şeyleri alışıla gelmiş dille söylüyoruz.

60 fps = yani saniyede 60 kare yani 60 hertz

75 Hz bir monitör kullanıyorum evet. Kolay kolayda 100 FPS'lere cikacagimi sanmıyorum çünkü APU bir sistemim var. Ama 100 FPS aldigimda neden yirtilma oluyor?

Benim de ekranım 75 Hz. Ben tüm oyunlarımı 75 FPS'ye sabitledim. 75'den sonrasını zaten hissetmiyoruz. Bana sabit 75 FPS almak daha akıcı ve sabit görüntü gibi görünüyor.

Aynen öyle. Birim farkı tamamen. Birisi üretim birisi yenileme hız biri midir? Ekran kartı saniyede kare çizerek üretim yapar monitör ise saniyede ekran yeniler veya tazeler. Hani şöyle düşünmeye çalış birisi çizim ve üretim hız birimi diğeri ise yenileme ve tazeleme hız birimi. Birisi eğer benim 144 FPS monitörüm var derse o monitörün saniyede 144 kare görüntü çiziyor, işliyor, üretiyor olması gerekirdi. Ama monitörde GPU olmadığı için bunu yapamaz. Monitör, GPU’dan gelen saniyede 144 kare görüntüyü saniyede 144 kere yenileyerek görüntüler sadece işleyip üretemez yani. Yani FPS VE HZ nediri anlatmıyorum sana yanlış anlama farkını anlatmak istiyorum sadece.

Buna göre sistemimiz en fazla ne kadar FPS veriyorsa ona göre monitör almaliyiz değil mi hocam? Yani aa tarzı bir oyun oynayıp 100 FPS aliyorsak CS:GO'da 250 FPS falan alırız. Bu yuzden ortalama 150 FPS yeterli diye düşünüyorum. Doğru mu?
Aslında aynı şey. yani fps dediğimiz saniyedeki kare sayısı frekans cinsinden söylenir. frekansın birimi ise 1 bölü saniye yani hertz olarak kullanılır.
monitörlerde direk yenileme hızını hertz biriminden söylüyoruz.
FPS 60 dediğimizde de 60 hertz kastetmiş oluyoruz.

Yani genel olarak aynı şeyleri alışıla gelmiş dille söylüyoruz.

60 fps = yani saniyede 60 kare yani 60 hertz
Guzel cevap.
Benim de ekranım 75 Hz. Ben tüm oyunlarımı 75 FPS'ye sabitledim. 75'den sonrasını zaten hissetmiyoruz. Bana sabit 75 FPS almak daha akıcı ve sabit görüntü gibi görünüyor.

75'ten sonrasini hissetmemen yirtilma yasayacagin anlaminami geliyor?

Buna göre sistemimiz en fazla ne kadar FPS veriyorsa ona göre monitör almaliyiz değil mi hocam?
Yani bir bakıma evet. Sistemin güçlüyse yüksek Hz değeri olan bir monitör almak en doğrusu. Senin sisteminde 2080 var mesela ortalama 100-150 FPS alıyorsun ama monitörün 60 Hz. Bu sefer monitöründeki görüntüde yırtılmalar başlayacak. Rahatsız edecek seni. İdeal bir denge yakalamak en doğrusu bu işte aslında.

Monitörler görüntüyü yukardan başlayıp aşağı doğru tarayarak gösterir. Her monitörün bir saniyede yaptığı tarama farklıdır; 60, 75, 144 gibi. Bu tarama hızı da Hz (Hertz) ile ifade edilir.

FPS (Frame Per Second / Saniye Başına Kare) ise işlemci, ekran kartı ve diğer bileşenlerin, yani kasanızın ortaklaşa çalışarak oluşturduğu bir saniyedeki görüntü karelerinin değerini ifade eder. Oluşturdukları bu kareleri monitöre yollarlar ve monitör de bunları tarayarak görüntüsünü çıkartır.

Eğer monitörün yenileme hızından fazla FPS alırsanız monitör bu kareleri tararken sistem bunu da göster bunu da göster deyip monitörün gösterebileceğinden fazla kare yollar ve monitör bunları sırayla gösteremeyeceği için kareler üst üste biner ve yırtılma dediğimiz durumu oluşturur. Eğer monitör ve ekran kartında G-Sync veya FreeSync desteği varsa monitör ve ekran kartı birbiriyle koordineli çalışarak yırtılma, takılma gibi sorunların üstesinden gelirler.

Kısaca ikisi de birbirlerinden tamamen farklı oldukları için farklı isimlerle ifade ediliyorlar. Metre ve litre gibi...

Geri
Yukarı