Monitördeki "aralık dışında" çözünürlük hatası

odunq

Hectopat
Daha fazla  
AMD Ryzen 2200G işlemci ile HDMI bağlantı ile görüntü almak istediğimde post ekranından Windows açılana kadar aralık dışı şeklinde bir (sanırım çözünürlük) hata alıyorum. Bunu düzeltmenin yolu nedir? BIOS üzerinde bir ayar var mı veya işletim sistemi üzerinden ayar yapıldığında post ekranına yansır mı?

Son düzenleme:
Aralık dışında demek, monitörün desteklemediği bir çözünürlük ya da tazeleme hızı seçili demek. Bu sorunu da Güvenli Mod'a girerek çözebilirsiniz. PC açılırken güç tuşuna 4sn basıp iki kez art arda zorla kapatırsanız bir sonraki açılışta güvenli moda girebilirsiniz.

Güvenli moda girip çözünürlük ayarlarını değiştirin.

Aralık dışında demek, monitörün desteklemediği bir çözünürlük ya da tazeleme hızı seçili demek. Bu sorunu da Güvenli Mod'a girerek çözebilirsiniz. PC açılırken güç tuşuna 4sn basıp iki kez art arda zorla kapatırsanız bir sonraki açılışta güvenli moda girebilirsiniz.
Cevaplar için teşekkürler. Güvenli Mod'dan kastınız işletim sistemi için mi yoksa BIOS üzerinden mi başlayacak o kısmı tam anlamadım. Şu anda bilgisayar başında olmadığım için deneyemiyorum, 1-2 saat sonra deneyince farklı bir durumla karşılaşmamak adına soruyorum.

Cevaplar için teşekkürler. Güvenli Mod'dan kastınız işletim sistemi için mi yoksa BIOS üzerinden mi başlayacak o kısmı tam anlamadım. Şu anda bilgisayar başında olmadığım için deneyemiyorum, 1-2 saat sonra deneyince farklı bir durumla karşılaşmamak adına soruyorum.

İşletim sisteminin güvenli modu. Windows sürümüne göre nasıl girileceğini öğrenebilirsin.

İşletim sisteminin güvenli modu. Windows sürümüne göre nasıl girileceğini öğrenebilirsin.
Anladım. Açılış ekranında sorun yaşadığım için işletim sistemi ile alakası olduğunu düşünmüyordum. Çünkü Windows açılışından sonraki kısım sorunsuz devam ediyor.

BIOS'a girebiliyor musunuz?

VGA ile bağlantı yaparsam tabii ki.

Söylediğiniz şekilde açmak için bastığımda 4 saniye basılı tutarak denedim, açılıyor ve kapanıyor 4. saniyede. Bunu 2 kere yaptıktan sonra 3. sefer güç düğmesine sadece anlık olarak bastım fakat güvenli moda geçmedi. Bunu 2 sefer denedim aynı şekilde fakat sonuç alamadım. Fazla zamanım olmadığı için çok kurcalamadım fakat biraz daha araştırıp tekrar deneyeceğim. Yapılması gerekenler konusunda bir eksik mi yaptım onu da buradan sormak istedim.

Bu arada sistem:
  • ASUS Prime B350 Plus
  • AMD 2200G
  • Monitör: ASUS VP 228

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı