Monitördeki bozuk pikselin türü nedir?

direnpena

Kilopat
Sinerji'den AOC 24G2U monitörünü satın aldım. Aradan 13 gün geçti ve bugün sıra dışı bozuk bir pikselle karşılaştım. Forumda ve internette araştırdım, çeşitli testler yaptım ancak tam olarak sorunumun adını koyamadım.

• Piksel testi yaparken kırmızıda bozuk piksel gözden kayboluyor. Çok yakından baktığım zaman o pikselin sorunlu olduğu fark ediliyor çünkü farklı bir kırmızı tonunda renk veriyor. Yine de hiç rahatsız edici değil.
  • Mavide de gözden kayboluyor. Ancak yakından baktığımda o piksel koyu; lacivert mi siyah mı emin olamıyorum. Bu biraz rahatsız ediyor.
  • Yeşilde ise piksel tamamen siyah oluyor. Bu çok rahatsız edici.

İşin garipleştiği kısım şu:
  1. Beyaz renkte bu piksel kırmızı görünüyor. Yeşil gibi bu da çok rahatsız edici.
  2. Siyahta ise yine gözden kayboluyor ama çok yakından baktığımda o pikselin bir ton koyu bir siyah olduğunu görüyorum. hiç rahatsız edici değil.

Özetle, aklım çok karıştı çünkü araştırdığım kadarıyla ölü piksel tamamen siyah oluyor; yeşil, kırmızı ya da mavi olan pikseller sıkışmış; beyaz olanlar ise sıcak piksel. Benim durumum hiçbirine uymuyor.
Amacım, sorunun düzeltilebilir olup olmadığını bulmak. Ayrıca sizce iade ile uğraşmalı mıyım bunu öğrenmek istiyorum.

Can sıkıcı bir durum tonla para verilen bir teknolojik cihaz sonuçta ben kesinlikle iade için uğraşırdım ama çok geç kalmışsınız.

İlk aldığımda bu durum yoktu; bugün meydana geldi. Farkına varır varmaz da sinerjiye e-posta atarak yardım talep ettim. Dediğiniz gibi bu durum çok can sıkıcı. Yepyeni ürünün erkenden sorun çıkarması sonrası için şüphe veriyor.
Süreç çözümünde edindiğim bilgileri buraya ekliyorum. Belki birileri faydalanır.

Piksel sorunları yaygın olarak imalat kaynaklanıyor. Pikseli besleyen transistör yeterli güç sağlayamadığında bu tür problemler ortaya çıkıyor. Piksel sürekli olarak siyahsa ölü piksel, beyzsa sıcak piksel, kırmızı-mavi-yeşil renklerden birindeyse sıkışmış, bunların dışında sıra dışı bir durum varsa altpiksel kaybı olarak adlandırılıyor. Benim durumumda pikel çalışıyor fakat alt piksellerden yeşili ve maviyi kaybetmiş. Yani yalnızca kırmızı rengi veriyor. Bunun sonucunda da içinde mavi ve yeşil bulunan renkler ekrana geldiğni de o piksel farklı renkte görünüyor.

Sinerji bilgisayar değişim yapacağını söyledi ve ürünü bugün kargoladım. Sonuç ne olur bilmiyorum ancak böyle bir durumla karşılaştığınızda öncelikle satıcı ile iletişime geçmeniz en iyisi. Çünkü sıkışmış sandığınız piksel aslında ölü altpiksel barındırıyor olabilir ve bu durumda düzelme ihtimali yoktur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı