Çözüldü Monitöre görüntü gitmiyor ve DRAM ışığı yanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ktskn

Hectopat
Merhaba bugün başıma garip ve sıkıcı bir olay geldi. İlk onu anlatayım ardından şu anki sorunu anlatayım. (belki sabah yaşadıklarımdan dolayı da bu sorunları yaşıyorumdur)

Sabah GTA V oynarken Discord'dan birisi aradı beni, ben de Alt Tab ile oyunu arkaya aldım. Ve oyun çok geç yüklendiği için ALT F4 bastım ama kapanmadı oyun ben de görev yöneticisini açıp oradan kapadım. Ama kapatış o kapatış. Epic Games Launcher kendi kendine açılıyor, Steam açılmıyor, görev yöneticisini açmaya çalışınca 10-15 dakika içerisinde geliyor ve en sonunda HDD içerisindeki klasörümün birisi bozuldu. Ondan sonra CMD'ye girip "chkdsk/r D:" yazıp enterladım ve %49'da takılı kaldığı için CMD'yi kapadım ve düzelmişti. Ama sürücüyü bir program aracılığıyla kontrol ettiğimde 4 tane hatası var olarak gözüküyordu. Ben de PC'yi kapadım ve açtım ama PC hâlâ görev yöneticisini açmıyor. Tekrar kapadım tekrar açtım 4-5 kere kapatıp açtım ama olmadı.

Daha sonra (aslında çok uzun bir süreç var ama çok uzatmaya gerek yok kısa keseceğim.) Monitörü ekran kartına bağlamaya çalıştım ekran vermedi sonra tekrar anakarta bağlamaya çalıştım, yok. Ekram vermiyordu artık. Araştırdım YouTube'da birazcık. RAM çıkar, BIOS pilini çıkar tak falan diyordu. Yaptım ama bu sefer de anakart üzerinde DRAM ışığı yanmaya başladı. (silgi ile temizledim, fişleri çekip düğneye bastım, tek tek denedim, yerlerini değiştirdim) ama bir sonuca varamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Bilgisayarı alalı 2 hafta oldu ve 2. el aldım. Bir sıkıntısı yoktu, FPS düşüşü veya donma gibi şeyler hiç denk gelmedim.

Anakart: MSI A68HM Gaming

Ekran kartı: GeForce GTX 1050 2 GB

RAM: HyperX 2X 4 GB RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kardeşim yanlış anlama da RAM'leri ters takamazsın ki asimetriktir onlar. Neyse RAM'ler oturduysa VGA ışığı yanıyorsa ekran kartını yanlış takmışsındır.
Kanka ekran kartına hiç ellemedim ama bir şey tespit ettim. HDD ve ekran kartının kablolarını söktüğüm zaman bilgisayar görüntü veriyor. Yani demem o ki benim gibi sorun yaşayan birisi varsa eğer ona tavsiyem ;

Tüm parçaları tek tek çıkarıp test edin. Benim ekran kartı ve HDD'im hatalıymış onu fark ettim. Sorunumu çözmüş oldum yani.

Ve son bir sorum var, ekran kartım bir anda hiçbir temas vs. olmadan bozulabilir mi/ekrana görüntü sağlamayabilir mi? Oysa ki ışığı yanıyor ve fanları çalışıyor.
Alt - Tab atarken ekran kartım yanmıştı mavi ekran vs vermişti o yüzden Alt Tab atmayı fazla önermiyorum ikincil monitör almak daha yararlı olabilir soruna gelecek olursak çözümünü bilmiyorum ama ekran kartı yada anakart bozulmuş olabilir.

Kardeşim yanlış anlama da RAM'leri ters takamazsın ki asimetriktir onlar. Neyse RAM'ler oturduysa VGA ışığı yanıyorsa ekran kartını yanlış takmışsındır.

Kanka ekran kartına hiç ellemedim ama bir şey tespit ettim. HDD ve ekran kartının kablolarını söktüğüm zaman bilgisayar görüntü veriyor. Yani demem o ki benim gibi sorun yaşayan birisi varsa eğer ona tavsiyem ;

Tüm parçaları tek tek çıkarıp test edin. Benim ekran kartı ve HDD'im hatalıymış onu fark ettim. Sorunumu çözmüş oldum yani.

Ve son bir sorum var, ekran kartım bir anda hiçbir temas vs. olmadan bozulabilir mi/ekrana görüntü sağlamayabilir mi? Oysa ki ışığı yanıyor ve fanları çalışıyor.

Çözüm

Geri
Yukarı