Monitörlerin MPRT Tepki Süreleri

erenkesk

Femtopat
Katılım
4 Haziran 2020
Mesajlar
48
Öncelikle konuya mprt tepki süresinin ne olduğunu açıklayarak girmek istiyorum. MBR en basit tabiriyle ghosting süresini ölçen bir terimdir. Açılımı da moving picture response time'dır. Doğrudan ghosting süresini ölçer. G-Sync monitörlerde bulunan ve ghostingi önemli ölçüde azaltan ulmb özelliğinin temelinde de mprt süresinin 1 ms kadar aşağıya çekilmesi temeline dayanır. Daha fazla özelliği ve yolu da var ama temeli bu. Çoğunlukla GTG tepki süreleri belirtilse de bence ghosting için mprt daha önemlidir. 85 Hz'ten aşağı monitörlerde bunun etkisi daha az görünüyor (yine görünüyor) ama ondan sonrasında bu süreye dikkat etmekte fayda var. Burada bunun bir testi var: TestUFO: Mprt
Her ne kadar her monitör farklı koşullarda gerçekleştirilse ve sonuçlar kesin olmasa da bir fikir verebilir. O nedenle herkesten monitörünü de belirtip test sonucunun söylemesini istiyorum. Testte pixels per frame dediği kısmı azaltıp ya da arttırarak Ufo'nun geçtiği arka planı mükemmel bir satranç tahtası şekline dönüştürmeniz gerek. Eşit büyüklükte siyah ve beyaz kareler olana kadar yani. O zaman altındaki mprt süresini de buraya yazacaksınız. Şimdiden çok teşekkür ederim. Bu arada sonuçlar büyük ihtimalle GTG sürelerine çok yakın çıkacak.

Kendiminkini yazmayı unutmuşum. :D.
XG2700-4K monitörün mprt süresi 5 ms.

Size bir sorum olacak ben ASUS TUF VG24VQ kullanıyorum fakat mprt 6, 4 ms diye geçiyor fakat kutusunda 1 ms mprt diye geçiyor.
 

ututututuu

Hectopat
Katılım
12 Temmuz 2017
Mesajlar
106
AOC C24G1 6.4 fazla değil mi 1ms olarak geçiyor yine.
 

ututututuu

Hectopat
Katılım
12 Temmuz 2017
Mesajlar
106
Yukarı