Çözüldü Monitörün ekran tazeleme hızını arttırınca görüntü gidiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Spotless

Centipat
Öncelikle herkese merhaba. Monitör ViewSonic 2703-GS ve DisplayPort ile bağlı. Ekran kartım GTX 1080. NVIDIA kontrol panelinden ekran tazeleme hızını 60'tan 144'e ya da 120'ye çıkardığımda sinyal yok uyarısı alıyorum ve bilgisayara reset atmak zorunda kalıyorum. Açıldığında 60 Hertz'e dönmüş oluyor. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Yardımlarınızı bekliyorum. İnternette araştırma yaptım fakat benzer bir sorun bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
DP kablosu değiştir.

Monitör ayarlarından görüntü girişini DP olarak ayarla.

Ekran kartını anakart üzerinden sökerek iGPU dene.
Benim düşüncem sorunun güç ile alakalı olduğu. Sistemde bulunan PSU'yu bir an önce değiştirmeni tavsiye ediyorum. O sistem 400-450W TDP değerine sahip aşağı yukarı. Uzak bir ihtimal olsa da benim başıma geldiği için yazacağım bunu. PC'yi taktığınız prizin bağlı olduğu sigorta aşırı yükleme yaparsa şayet bu gibi bir durum olabilir. Elektrik hattı eski olan bir evde PC ve derin dondurucuyu aynı priz üzerinden takmıştım bir kere ve derin dondurucu devreye girdiğinde ekran açılıp kapanıyordu. 2K monitörler azımsanmayacak kadar güç çekiyorlar. Benim kullanmakta olduğum model 100W çekiyor diye biliyorum. Ama senin için en garanti çözüm yolu PSU değiştirmek gibi duruyor.

Deniyorum şimdi ama anakart üzerinden de 1080P açılacağı için sorun olmayacaktır. Çünkü 1080P'de hiç sıkıntı çıkmıyor.

Anakartta HDMI girişi yokmuş. DP vardı onu takınca görüntü gelmedi. 85 Hz ayarlı olduğu için olabilir.

Benim düşüncem sorunun güç ile alakalı olduğu. Sistemde bulunan PSU'yu bir an önce değiştirmeni tavsiye ediyorum. O sistem 400-450W TDP değerine sahip aşağı yukarı. Uzak bir ihtimal olsa da benim başıma geldiği için yazacağım bunu. PC'yi taktığınız prizin bağlı olduğu sigorta aşırı yükleme yaparsa şayet bu gibi bir durum olabilir. Elektrik hattı eski olan bir evde PC ve derin dondurucuyu aynı priz üzerinden takmıştım bir kere ve derin dondurucu devreye girdiğinde ekran açılıp kapanıyordu. 2K monitörler azımsanmayacak kadar güç çekiyorlar. Benim kullanmakta olduğum model 100W çekiyor diye biliyorum. Ama senin için en garanti çözüm yolu PSU değiştirmek gibi duruyor.

Açıkçası ben de PSU olduğunu düşünüyorum ama emin olamadım. PSU ile alakası olmayacağını söyleyen çok oldu çünkü.

Bu söylediklerimi oyunda değil masaüstünde bu Hz'ye yükseltebiliyor musun o önemli olan.

PSU kaynaklı olması düşük ihtimal bu şekilde olsa oyunlarda sorun yaşardın.

Hocam monitörü birkaç saat önce başka bir kasada denedim. 144Hz yaptım ve hiçbir sorun olmadan çalıştı.
Ayrıca oyunlarda eski monitörü kullanırken BF5'te hiç kasmadan saatlerce oyun oynaya biliyorken, Rust ve Conan Exiles gibi oyunlarda sürekli kasma sorunu oluyordu. RAM yetersiz geliyor diye düşünüyordum.

Başka kasada olan ekran kartı modeli ne? Kablo senin kabloyla mı bağladın?

RTX 2080 ya da 2070'Ti hocam. Orada başka kablo ile denedim. Ve sorun kesin kabloda diye düşünüp eve geldim. Fakat BF5'te 2K çözünürlüğe alınca HDMI bağlantısı üzerinden de sinyal gidince kablodan bağımsız olduğunu düşündüm.
Bir önceki mesajda düzeltme yaptım o yüzden görmemiş olabilirsiniz diye kasma sorununu tekrar yazıyorum hocam buraya. Oyunlarda eski monitörü kullanırken BF5'te hiç kasmadan saatlerce oyun oynaya biliyorken, Rust ve Conan Exiles gibi oyunlarda sürekli kasma sorunu oluyordu. RAM yetersiz geliyor diye düşünüyordum.

Ekran kartından kaynaklanabilir bir ihtimal. Ancak bence yazılımsal da sorunlar var gibi hepsini yaptım desen de.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buradaki kişi gibi OSD menülerini detaylarını gezip dediğim ayarlarda çekip atsan iyi olurdu.
Ek olarak NVIDIA panelinden G-Sync açıksa kapatıp dene veya tam tersi. OSD menüden de ayarları resetleyip sadece dediğim ayarları yapıp kontrol edin DP kablosundan ve videoya alın.

RAM yetersiz geliyor diye düşünüyordum.

RAM yetersiz gelmesi görüntü gitmesine neden olmaz donmalar yaşarsın sadece veya mavi ekranlar.

Geri
Yukarı