Çözüldü Monitörün ekran tazeleme hızını arttırınca görüntü gidiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Spotless

Centipat
Öncelikle herkese merhaba. Monitör ViewSonic 2703-GS ve DisplayPort ile bağlı. Ekran kartım GTX 1080. NVIDIA kontrol panelinden ekran tazeleme hızını 60'tan 144'e ya da 120'ye çıkardığımda sinyal yok uyarısı alıyorum ve bilgisayara reset atmak zorunda kalıyorum. Açıldığında 60 Hertz'e dönmüş oluyor. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Yardımlarınızı bekliyorum. İnternette araştırma yaptım fakat benzer bir sorun bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
DP kablosu değiştir.

Monitör ayarlarından görüntü girişini DP olarak ayarla.

Ekran kartını anakart üzerinden sökerek iGPU dene.
Ekran kartından kaynaklanabilir bir ihtimal. Ancak bence yazılımsal da sorunlar var gibi hepsini yaptım desen de.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buradaki kişi gibi OSD menülerini detaylarını gezip dediğim ayarlarda çekip atsan iyi olurdu.
Ek olarak NVIDIA panelinden G-Sync açıksa kapatıp dene veya tam tersi. OSD menüden de ayarları resetleyip sadece dediğim ayarları yapıp kontrol edin DP kablosundan ve videoya alın.

RAM yetersiz gelmesi görüntü gitmesine neden olmaz donmalar yaşarsın sadece veya mavi ekranlar.

Hocam dediğiniz gibi yaptım. Monitörü fabrika ayarlarına döndürdüm, G-Sync'i kapattım ve 144Hz'e yükselttim yine sinyal gitti. Ayrıca hocam o kasma sorunu dediğim eski monitör ile oyun oynarken olan bir sorundu yani eskiden RAM'den kaynaklı diye düşünüyordum demek istemiştim.

Orada başka kablo ile denedim. Ve sorun kesin kabloda diye düşünüp eve geldim. Fakat BF5'te 2K çözünürlüğe alınca HDMI bağlantısı üzerinden de sinyal gidince kablodan bağımsız olduğunu düşündüm.
Orada denediğin kablo DP ve eve gelince denediğin kablo yine DP mi?

Anakartta HDMI girişi yokmuş. DP vardı onu takınca görüntü gelmedi. 85 Hz ayarlı olduğu için olabilir.
Ekran kartını yuvasından çıkardın mı?

Son düzenleme:
GPU sürücünü silip o şekilde kabloyu çıkarıp tekrar takmayı denedin mi?

Onu denemedim hocam. Denerim onu da.

Orada denediğin kablo DP ve eve gelince denediğin kablo yine DP mi?

Ekran kartını yuvasından çıkardın mı?

Hocam orada denediğim DP farklıydı. Oradaki farklı olunca sorun bendeki DP kabloda diye düşündüm ama BF5'te 2K çözünürlükte HDMI ile de aynı sorunla karşılaşınca kablo alakalı değildir dedim.

Ekran kartını sökmedim hiç.

Sorun gittikçe karmaşık bir hal almaya başladı. Şu anda monitöre hem HDMI hem Display Port kablosunu takmayınca DisplayPort'tan sinyal alamıyorum. HDMI kablosunu monitörün arkasından çıkardığımda ekran kartı DP üzerinden görüntü veriyor olmasına rağmen yine de sinyal gidiyor.

sssa.png

DP kablosu değiştir.

Monitör ayarlarından görüntü girişini DP olarak ayarla.

Ekran kartını anakart üzerinden sökerek onboard GPU dene.
Tamamdır deneyeceğim. Dün onboard üzerinden DP bağladığımda görüntü alamadım hocam. Monitör menüsünde DP ayarlı zaten.

Ayrıca şu anda monitör açıkken arada sırada görüntü anlık olarak tamamen gidiyor, göz açıp kapama süresi kadar sürüyor ve geri geliyor. Sinyal kopmuyor ama sanki kablo bazen yerinden oynadığında çok kısa bir sürelik ekran kararır ya hani onun gibi oluyor.

Kablo nedenli de olabilir, ekran kartı nedenli de veya sürücüsü nedenli, çok ucu açık bir problem, ilk olarak farklı ve sertifikalı bir kablo ile deneyin.

Bunu öneririm.

Kablo nedenli de olabilir, ekran kartı nedenli de veya sürücüsü nedenli, çok ucu açık bir problem, ilk olarak farklı ve sertifikalı bir kablo ile deneyin.

Bunu öneririm.
Ekran kartını tamamen söküp işlemci üzerinden görüntü alamadım. Yeni bir DP kablo alıp denemek en iyi olacak sanırım. Hem HDMI hem de DP kablo ile 2K çözünürlükte görüntü alamamam neden kaynaklı olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı