Çözüldü Monitörün Hertz'i Nasıl Yükseltilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
NVIDIA ekran kartına sahipseniz öncelikle NVIDIA’nın sitesinden en güncel ekran kartı sürücüsünü indirip yükleyin. Sürücülerini kurduktan sonra masaüstünde sağ tıklayıp açılan menüden “NVIDIA Denetim Masası” uygulamasını çalıştırın. NVIDIA Denetim Masası uygulamasında sol tarafta yer alan “Çözünürlük değiştirme” seçeneğine tıklayın.
Özelleştir” seçeneği yer alacak. Ekranın görüntüleyemediği çözünürlüklere izin ver” seçeneğine tıklayın ve Özel Çözünürlük Oluştur a tıklayın. Karşınıza çıkan bölümde “Yenilime Hızı” (Hz) yer alacak. Burada monitörünüze en uygun hız aşırtmayı yapabilirsiniz. HZ değerini belirledikten sonra test et seçeneğine tıklayın. Ekrana görüntü gezmez ise ESC'ye basın.
Dikaatki olun 60 Hertz'e göre 70 hetz yaptığımızda çok fark etti, daha fazlasını yapınca kare atlamaları olabilir. Ekran kartınıza bağlı, teşekkür ederim.
Ekran kartınız Nvidia ise, Nvidia denetim masasına girip özel çözünürlük oluştur seçeneğini tıklatın. Ardından 1920x1080 olarak ayarlayın ve sol altta HZ değeri olacak onu 72 yapıp, uygulayın.
Hocam peki siz ekran kartının ayarlarından yapmamızı söylemişsiniz ancak monitörün öyle Hz'i artar mı?.Lütfen yanlış anlamayın o konularda çok fazla bir bilgim yok.

Hocam peki siz ekran kartının ayarlarından yapmamızı söylemişsiniz ancak monitörün öyle Hz'i artar mı? Lütfen yanlış anlamayın o konularda çok fazla bir bilgim yok.

Bilgi edinmek önemlidir monitör OC dediğimiz işlem tamda budur.
Amd/Nvidia denetim alanlarından özel çözünürlük ayarlayıp monitöre uyarlamaktır.
Daha önce Recep Baltaş'da videoda göstermişti bu işlemi.

Bilgi edinmek önemlidir monitör OC dediğimiz işlem tamda budur.
Amd/Nvidia denetim alanlarından özel çözünürlük ayarlayıp monitöre uyarlamaktır.
Daha önce Recep Baltaş'da videoda göstermişti bu işlemi.
Sağolun Cevabınız için.Technopat'ı YouTube'da çok takip etmiyorum o yüzden görmemişimdir.

Hocam peki siz ekran kartının ayarlarından yapmamızı söylemişsiniz ancak monitörün öyle Hz'i artar mı?.Lütfen yanlış anlamayın o konularda çok fazla bir bilgim yok.
Oluyor. Benim monitörüm 60Hz ve onu 74'e çektim. En fazla 74 yapabiliyordum zaten 75 yapınca ekrana görüntü gelmiyordu. Ama şöyle bir şey oldu monitörü bozdum. Monitör sık sık 1-2 saniyeliğine siyah ekran olup geri geliyor. 14Hz arttırmanın bende bedeli bu oldu haberiniz olsun.

Geri
Yukarı