Monitörün kapanması ve kasa fanlarının çok hızlı çalışması

Mery54

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Öncelikle herkese merhaba :)
dün Vatan'dan sistem topladık, sistem şu şekilde;
  • CPU: AMD Ryzen 3 3100.
  • Anakart: Gigabyte B450M S2H V2.
  • GPU: ASUS GeForce TUF GTX 1650 Super Gaming OC 4 GB GDDR6 128 Bit.
  • RAM: Kingston 8 GB HyperX Fury Black DDR4 3200MHz CL 16 1.35V.
  • SSD: Kingston A400 480GB.
  • Kasa: Corsair Carbide serisi Spec Delta 550W 80Plus.
  • İşletim sistemi: Windows 10 Pro.
  • Güç kaynağı: Tunçmatik Lite II 1000VA.

Başlıkta belirttiğim gibi sistem gayet normal çalışırken monitör kapanıp ışığı yanıp sönüyordu, kasa aniden hızlı çalışmaya başlıyor. Sistemin bugün ikinci günü.

Dün Windows benden güncelleme istemişti. Güncellemeyi yapmanız için yeniden başlatın gibi bir şey demişti. Tıkladım yeniden başlatılıyor ekranında takılı kaldı ama animasyon dönüyordu. Bayağı bir bekledim (yaklaşık 10-15dk), açılmayınca restart tuşuna bastım, yeniden açılınca düzeldi.

Başlıktaki konu da bugün gerçekleşti. Monitör kapandı belki yeniden başlıyordur diye onu da bekledim ama açılmayınca tekrar restart tuşuna bastım, işlemedi. Güç tuşuna uzun bastım kapanmadı. PSU'nun şalterini kapattım-açtım, bilgisayar normal bir şekilde çalıştı. Bundan sonra bir sorun olmadı.

Tüm kurulum Vatan'da yapıldı. Onun haricinde hiçbir şey yapmadım. Sorun ne olabilir?
Şimdiden teşekkür ederim.

Aynısını şimdi tekrar yaptı. Bu sefer bekledim ama hiçbir değişiklik olmadı. Ekran da gelmedi. Yine sinyal yok dedi. Bildiğimiz uçuşa kalktı arkadaş😅
Güç tuşundan kapanmadı. Restart tuşu da yenilemedi. PSU şalterini açıp kapadım normal açıldı.
Ne yapmam lazım?

Arkadaşlar, tanıdık bilgisayarcıyla konuştum. Daha önce o da böyle bir sorunla karşılaşmış. Yine Vatan'dan toplanmış sistem. Vatan çalışanları PSU'dan olabilir demiş, PSU değiştirilmiş ama sorun devam etmiş.
Tanıdığım, monitörle PC arasında monitör eski olduğundan dolayı bu sorun olabilir dedi. Aynı sorunu yaşayan kişinin de monitörü eskiymiş. Yeni bir monitörle almışlar, sorun kalkmış.

Bu sorun monitörün eski olmasından kaynaklanıyor olabilir mi?

Şuan takılı monitör;

*Linkteki monitörü 1080P monitör gelene kadar geçici olarak kullanıyorum.
@Recep Baltaş @Ali Güngör

@Recep Baltaş @Ali Güngör

@Akhun webde gezerken aynı sorunu yaşayıp çözdüğünüzü gördüm. Yardımcı olabilir misiniz?
Aynı sorun bende sürekli var, sende arada bir oluyor. Monitörüm Acer nitro gaming monitör. Ancak bende oluyor.

Sistemin açılıyor mu? Kapandıktan sonra fanlar hızlanıyor mu?
Ekran kartının fanı hizlaniyor, taktığım iki ekran kartının da fanı hizlaniyor.
Sistemin açılıyor mu? Kapandıktan sonra fanlar hızlanıyor mu?
Sistemim bios ekranında sonsuza kadar açık kalabiliyor. Kurulum ekranına geldiğinde kapanıyor ve reset, güç düğmesi çalışmıyor. Power supply'ın düğmesinden kapatabiliyorum ancak.

Yardımcı olacak yok mu arkadaşlar ?
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Öncelikle herkese merhaba :)
dün Vatan'dan sistem topladık, sistem şu şekilde;
  • CPU: AMD Ryzen 3 3100.
  • Anakart: Gigabyte B450M S2H V2.
  • GPU: ASUS GeForce TUF GTX 1650 Super Gaming OC 4 GB GDDR6 128 Bit.
  • RAM: Kingston 8 GB HyperX Fury Black DDR4 3200MHz CL 16 1.35V.
  • SSD: Kingston A400 480GB.
  • Kasa: Corsair Carbide serisi Spec Delta 550W 80Plus.
  • İşletim sistemi: Windows 10 Pro.
  • Güç kaynağı: Tunçmatik Lite II 1000VA.

Başlıkta belirttiğim gibi sistem gayet normal çalışırken monitör kapanıp ışığı yanıp sönüyordu, kasa aniden hızlı çalışmaya başlıyor. Sistemin bugün ikinci günü.

Dün Windows benden güncelleme istemişti. Güncellemeyi yapmanız için yeniden başlatın gibi bir şey demişti. Tıkladım yeniden başlatılıyor ekranında takılı kaldı ama animasyon dönüyordu. Bayağı bir bekledim (yaklaşık 10-15dk), açılmayınca restart tuşuna bastım, yeniden açılınca düzeldi.

Başlıktaki konu da bugün gerçekleşti. Monitör kapandı belki yeniden başlıyordur diye onu da bekledim ama açılmayınca tekrar restart tuşuna bastım, işlemedi. Güç tuşuna uzun bastım kapanmadı. PSU'nun şalterini kapattım-açtım, bilgisayar normal bir şekilde çalıştı. Bundan sonra bir sorun olmadı.

Tüm kurulum Vatan'da yapıldı. Onun haricinde hiçbir şey yapmadım. Sorun ne olabilir?
Şimdiden teşekkür ederim.
@MF @Emre C yardımcı olur musunuz?

@MF @Emre C yardımcı olur musunuz?
Sorun ya işlemcide ya anakartta. Aynı sorunu birebir yaşayan biri var forumda, işlemcisi bozuk çıkmış, işlemcisi de ryzen 3 3100. Anakartı değiştirdim. Yenisi gelince bir de onunla deneyeceğim, aynı sorun olursa sorun işlemcide demektir. Tekrar yazacağım buraya.

@MF yardımcı olur musunuz?

Sorun ya işlemcide ya anakartta. Aynı sorunu birebir yaşayan biri var forumda, işlemcisi bozuk çıkmış, işlemcisi de ryzen 3 3100. Anakartı değiştirdim. Yenisi gelince bir de onunla deneyeceğim, aynı sorun olursa sorun işlemcide demektir. Tekrar yazacağım buraya.
Teşekkürler. Bekliyorum 😊

Sorun anakarttaymış; bugün yenisi geldi, kurdum sistemi 3 saattir sorunsuz çalışıyor.

Sorununuzun çözülmesine sevindim :) Ama sorunlarımız (senin de belirttiğin gibi) farklı.
Anladığım kadarıyla senin PC hiç açılmıyordu. Anakart değişince çalışmaya başladı.

Benim sorun biraz trajikomik :D PC normal çalışabiliyor ama belirsiz zamanlarda monitör kapanıp kasa hızlı çalışıyor :D Birkaç bir şey yaptım ama hala çözümü bulmuş değilim. Ekran kartı sürücüsünü güncellemiştim. AMD chipset sürücüsünü de kurdum. Statik elektrik sorunu olabilir dendi. PC'yi kapatınca fişini çekip açma kapama tuşuna bastım (bu kasanın içindeki elektriği gideriyormuş). Sorun 1 haftadır hiç olmadı. PC gayet normal çalıştı. Tam konuyu kapatmayı düşünürken, dün yine tekrarladı.

Bakalım tekrar yaparsa bu sefer servis yolu gözüküyor :D

Sorununuzun çözülmesine sevindim :) Ama sorunlarımız (senin de belirttiğin gibi) farklı.
Anladığım kadarıyla senin PC hiç açılmıyordu. Anakart değişince çalışmaya başladı.

Benim sorun biraz trajikomik :D PC normal çalışabiliyor ama belirsiz zamanlarda monitör kapanıp kasa hızlı çalışıyor :D Birkaç bir şey yaptım ama hala çözümü bulmuş değilim. Ekran kartı sürücüsünü güncellemiştim. AMD chipset sürücüsünü de kurdum. Statik elektrik sorunu olabilir dendi. PC'yi kapatınca fişini çekip açma kapama tuşuna bastım (bu kasanın içindeki elektriği gideriyormuş). Sorun 1 haftadır hiç olmadı. PC gayet normal çalıştı. Tam konuyu kapatmayı düşünürken, dün yine tekrarladı.

Bakalım tekrar yaparsa bu sefer servis yolu gözüküyor :D
Aynı sorunu yaşıyoruz benimki de böyleydi.

Geri
Yukarı