Monster 11. Nesil Laptoplarını Duyurdu!

Yahu bu fiyatlar ne? İçinde GTX 1650 var el insaf ben aynı laptopun 9. nesil işlemcili modeline sahibim. 16 GB RAM ve 512 hafıza ile dolar 8 lira iken 6900 liraya aldım. Şimdi 11. nesil i5 var, 8 RAM 256 SSD'ye rağmen 10700 TL mi? Yazık yani bu fiyata 3050 3050 Ti'lı laptop alabilmemiz lazım. Alım gücümüz günden güne düşüyor buna moralim bozuluyor.
Doların 8 den 8,4 e çıkması niye bizim firmalarda 2-3 kat etki ediyor, araştırılması gereken konu aslında.

Eline sağlık. :) Enayi avlamaya başlamışlar. :) Geçen servise gittiğimde adamla bayağı sohbet ettik. AMD işlemci için İntel ile sözleşmelerinin olduğunu, 1-2 seneye anca geleceğini söyledi. V23 için ise tam tarih vermedi ama bu ay içinde bekleniyormuş. Servis gerçekten çok iyi :) Ekrandaki çizikleri ve kasadaki izleri ücretsiz yapacakmış.

Onlar da yurtdışından, ODM üreticilerden alıp marka bastırıyorlar o yüzden. Bkz: Clevo ve Tongfang.
Hocam öyle bile olsa ne yazık ki bu kadar artış imkansız, hatta toptan aldıkları için normalden daha az zam fark etmesi gerekir. Yani normalde 2000TL zam gelecek ise toptan aldığı için 1500 TL zam gelmeli. Ama gelin görün ki 4000-5000 TL zam gelmiş! Yani baya enayi silkelemeye çalışıyorlar.

Hocam öyle bile olsa ne yazık ki bu kadar artış imkansız, hatta toptan aldıkları için normalden daha az zam fark etmesi gerekir. Yani normalde 2000TL zam gelecek ise toptan aldığı için 1500 TL zam gelmeli. Ama gelin görün ki 4000-5000 TL zam gelmiş! Yani baya enayi silkelemeye çalışıyorlar.
Öncesinde baz alınan kur kaçtı, şu an kaç? Monster muhasebe müdürü olmadığımız sürece bilemeyeceğiz. Çok önyargılı konuşuyorsunuz.

Ha bence de pahalı ve değmez fakat ellerinde olan bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bu çip krizinden en büyük darbeyi alan firmalardan biri de bizzat Clevo'nun kendisi halihazırda.

Öncesinde baz alınan kur kaçtı, şu an kaç? Monster muhasebe müdürü olmadığımız sürece bilemeyeceğiz. Çok önyargılı konuşuyorsunuz.

Ha bence de pahalı ve değmez fakat ellerinde olan bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bu çip krizinden en büyük darbeyi alan firmalardan biri de bizzat Clevo'nun kendisi halihazırda.
Hocam kur bu yıl en fazla hem yukarı yönde hem aşağı yönde 50 -çok az bir süreliğini, saat ile belirtebileceğim bir süre boyunca 70 kuruş- kuruş oynadı. Bu durumda ne kadar zam gelebilir ki? Yani ben 2000 TL zam olsa bir şey demem ama gidip de 4000 hatta 5000 TL gibi rakamlar bana inandırıcı gelmiyor.

Ön yargılı olmak değil doları genelde izlerim, bu yüzden böyle bir tahmin yürütebiliyorum. 5000 TL dolar çevirince -8.39 olarak baz aldım- 596 $, 4000 TL çevirince 477 $ ediyor. Bu sizce sadece işlemci değişikliği ile yapılacak bir zam mı? Geri kalan tüm parçalar hali hazırda bulunan modeller ile aynı. Yani ne panel kalite seviyesi artmış, ne ekran kartı, ne soğutma sistemi, ne klavye artmış. Bu durumda ne için 596 $ zam yaptı Clevo yada TonFang? Bu imkansız gibi bir şey, ki diyebilirsiniz o 4000 TL içinde Monster kârı vardır ama yok. Neden yok çünkü bu adamlar T7 V22.1'i 15.999 TL üzerinden satarken de kâr elde ediyorlardı, bu durumda aynı kasaya sahip olan T7 V22.2 olan ve İntel 11800H ile güncellenmiş olan versiyonu 19.1999 TL'ye satıyorlar? Yani 22.1'in işlemcisini 10. nesilden alıp 11. nesil takıyorlar ve sonuç olarak mevcut 15.199 TL üzerine 477 $ -yani 4000 TL- zam mı yapıyorlar? Sizce bu ön yargı mı? Bence değil...

Bu arada her şeye rağmen eğer Clevo ve TongFan bu durumda suçlu ise o zaman yapacak bir şey yok elbette, o zaman onlar bizim Monster'ı silkelemeye çalışıyor... Kendine gel Clevo-TongFan sen bir MSI, ASUS, HP, Lenovo değilsin.

Son düzenleme:
Onlar da yurtdışından, ODM üreticilerden alıp marka bastırıyorlar o yüzden. Bkz: Clevo ve Tongfang.
Hocam tüm bilgisayar üreticiler elbet bir yerden parça alıyor zaten, sorun o değil kurdan dolayı belirli bir artış yaşanabilir ama yüzde 5 civarında arttı diye 22.1 ile 22.2'nin arasındaki fiyat farkını nasıl izah edeceğiz?

Anlamadığınız nokta şu: Bu fiyatların sebebi kurun oynaması falan değil. 11800h'lı laptopların fiyatları neden 10750-10870h'lı laptoplarla aynı değil globalde? Onu geçtim, Clevo'nun kendisi bile üretimde dev sıkıntılar yaşıyor. Fiyatlar yüksek fakat adam gondiklemeye çalıştıklarını düşünmüyorum. Monster hiçbir yerde RTX30 yokken piyasaya çıkardı (iyi veya kötü) ve fiyatları da fahiş değildi. Vizyonları sizin dediğiniz gibi olsa orada da geçirirlerdi.

Monster'ın önceden aldığı cihazlarda hem kur düşüktü (genel piyasa kuru düşük, muhtemelen ODM üreticilerle anlaşılan fiyat da çok daha düşüktü. Birçok sektörde TR ekonomik krizi farkındalığı var ve anlayışlı yaklaşılıyor. Bkz: Kitap, sanayii) hem de cihazlar daha ucuz ve üretimi kolaydı. Şimdi ise cihazlar daha pahalı, üretim daha zor ve kur daha yüksek (Yeni üretim cihazlarla birlikte muhtemel yeni fiyat bandına geçildi). Hepsi bu. Öyle bilmiş bilmiş konuşuyorsunuz da bir önceki mesajda "hangi kurdan aldığını biliyor musunuz" dediğimde sadece genel piyasa kurundan konuşmuşsunuz. Steam örneğine bakın 60$ oyun kaç TL oluyor. Piyasada işler öyle kur hesabına göre dönmüyor aracılar arasında. Monster bir marka ve fason üretici, distribütör değil.

Bir hatırlatma: Neredeyse 2 ay önce Monster bu fiyat artışlarının haberini vermişti. Hem medya kuruluşlarına özel olarak hem de tüketicilere kendi sitelerinden haber geçerek.

Son düzenleme:
Anlamadığınız nokta şu: Bu fiyatların sebebi kurun oynaması falan değil. 11800h'lı laptopların fiyatları neden 10750-10870h'lı laptoplarla aynı değil globalde? Onu geçtim, Clevo'nun kendisi bile üretimde dev sıkıntılar yaşıyor. Fiyatlar yüksek fakat adam gondiklemeye çalıştıklarını düşünmüyorum. Monster hiçbir yerde RTX30 yokken piyasaya çıkardı (iyi veya kötü) ve fiyatları da fahiş değildi. Vizyonları sizin dediğiniz gibi olsa orada da geçirirlerdi.
Bunun bende farkındayım elbette, ancak yine de o fazla fiyat alınan 11800H modelli cihazlar bile bu fiyat farkını açıklamıyor. Monster zaten tüketici dostu fiyatlar sunmasaydı biz bu konuşmayı yapıyor olmazdık. Nasıl ASUS'un RTX 3060 cihazları - Max-P ve olan cihazları- 18.000 TL'den başladığını konuşmuyorsak onun gibi yani. Ancak Monster bu zamana kadar hep tüketicinin faydasına fiyatlar sunardı, biz de ne değişti diyoruz?
Monster'ın önceden aldığı cihazlarda hem kur düşüktü (genel piyasa kuru düşük, muhtemelen ODM üreticilerle anlaşılan fiyat da çok daha düşüktü. Birçok sektörde TR ekonomik krizi farkındalığı var ve anlayışlı yaklaşılıyor. Bkz: Kitap, sanayii) hem de cihazlar daha ucuz ve üretimi kolaydı. Şimdi ise cihazlar daha pahalı, üretim daha zor ve kur daha yüksek (Yeni üretim cihazlarla birlikte muhtemel yeni fiyat bandına geçildi). Hepsi bu. Öyle bilmiş bilmiş konuşuyorsunuz da bir önceki mesajda "hangi kurdan aldığını biliyor musunuz" dediğimde sadece genel piyasa kurundan konuşmuşsunuz. Steam örneğine bakın 60$ oyun kaç TL oluyor. Piyasada işler öyle kur hesabına göre dönmüyor aracılar arasında. Monster bir marka ve fason üretici, distribütör değil.
Hocam bu işi bende biliyorum, ben sadece mevcut genel piyasa kurundan bir hesaplama ile aklımızda bir şeyler oluşsun diye yaptım o hesabı. Yoksa ne ben ne de siz o anlaşmada kur ne kadar baz alındı bunu bilemeyiz. Bunun dışında elbette fazladan alınmış olabilir -bunu Amazon da yapıyor mesela, kendini güvene alıyor- ancak ne kadar fazla almış olabilir? Yani belki Clevo üretim sorunları yaşaması bunun sebebi olabilir dediğiniz gibi, ama TongFang olan kasa da zam yemiş. Yani burada çıkmaza giriyoruz, zamanla hangi tarafta bir sorun olduğu ortaya çıkar. Yani eğer 1-2 ay gibi bir süre sonra indirim görürsek bu Monster'ın kârı demektir, ama olmaz ise yada uzun bir süre geçer de sonra indirim olur ise o zaman Clevo kaynaklı demektir. Sonuçta 1-2 ay içinde Clevo'nun üretim sorunları çözülmez değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı